MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poręczyciel

MCH
Ustanowienie poręczyciela jest jednym z kilku stosowanych przez banki sposobów zabezpieczenia pożyczki lub kredytu. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, poręczyciel zobowiązuje się spłacić zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik tego nie zrobił.

Bankowość

Zazwyczaj poręczyciel odpowiada za dług solidarnie z dłużnikiem głównym, czyli z kredytobiorcą. Występuje to wówczas, gdy strony umowy poręczenia nie sprecyzowały innego sposobu ponoszenia odpowiedzialności za dług. W takim przypadku w bardzo dobrej sytuacji jest bank, jako że może swojej wierzytelności dochodzić równorzędnie od dłużnika głównego, jak i od poręczyciela.

Może też występować inne rozłożenie odpowiedzialności poręczyciela, tzw. subsydiarne. W takim przypadku bank może dochodzić zaspokojenia od poręczyciela dopiero w razie braku możliwości uzyskania spłaty z majątku dłużnika głównego. W takiej sytuacji poręczyciel staje się w stosunku do banku wierzycielem, uzyskując jednocześnie prawo do roszczenia w stosunku do dłużnika głównego o spełnienie świadczenia.

(MCH)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski