Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka prawie jak luksusowy hotel

Julita Majewska
Dr Artur Czekański jest odpowiedzialny za badania prenatalne. Może je wykonać każda kobieta, która przekroczyła 12. tydzień ciąży
Dr Artur Czekański jest odpowiedzialny za badania prenatalne. Może je wykonać każda kobieta, która przekroczyła 12. tydzień ciąży FOT. JULITA MAJEWSKA
Tuchów. Dla przyszłych mam szpital Centrum Zdrowia Tuchów przygotował nowoczesne sale z łazienkami, łącza internetowe i tablety przy łóżkach. Otwarcie szpitala już za kilka dni.

Pierwsze porody na nowym oddziale dla mam i noworodków lekarze odbiorą już w przy­szłym tygodniu. Teraz w Centrum Zdrowia Tuchów trwają ostatnie przygotowania do otwarcia oddziału po wielomiesięcznym remoncie.

– 18 miejsc, pokoje z osobnymi łazienkami, łóżka z tab­letami i dostępem do internetu, a przede wszystkim specjalistyczna obsługa – wylicza Tomasz Olszówka, prezes Centrum Zdrowia Tuchów. – Nasze panie będą mogły pochwalić się pociechami na Fa­­c­e­booku niemal od razu po porodzie! Idziemy z duchem czasu.

Rekord urodzeń

Od kilku lat porodówka w Tu­chowie ma coraz lepsze statystyki, jeśli chodzi o liczbę narodzin. We wrześniu na świat przyszła tam rekordowa liczba maluchów – 108.

– W ciągu ostatnich 4 lat zanotowaliśmy wzrost liczby urodzeń na poziomie ponad 100 procent, z nieco ponad 30 miesięcznie do ponad 100 obecnie – komentuje dr Szczepan Bartkiewicz, ordynator szpitalnego oddziału noworodków.

Kosztowny remont

– Po remoncie będziemy mogli świadczyć usługi na dużo wyższym poziomie. Mamy najnowocześniejsze inkubatory i respiratory. Możemy objąć opieką wcześniaki. Nie będzie już konieczności transportowania ich do innych szpitali. Mamy też możliwość odbierania porodów w wannie porodowej – wylicza dr Szczepan Bartkiewicz.

Remont oddziału pochłonął ponad 5 mln zł. 35 procent z tej kwoty sfinansował Urząd Marszałkowski ze środków unijnych.

Na wyremontowanym oddziale będzie pracować ok. 70 osób. Część załogi to lekarze z Tarnowa oraz Dębicy.

– Na pewno będę rodzić w tym szpitalu – mówi Kamila Klimek, mieszkanka Tucho­wa, która jest w piątym miesiącu ciąży. – Wcześniej warunki nie były zbyt dobre, ale teraz nie mam wątpliwości. Myślę, że nawet z Tarnowa mogą zacząć przyjeżdżać do nas przyszłe mamy.

Konkurencja dla Tarnowa?

Tarnowskie placówki nie obawiają się spadku liczby narodzin. – To dobrze, jeśli pacjenci mogą przebywać w lepszych warunkach – komentuje Danuta Nosek, zastępca dyrektora szpitala miejskiego w Tarnowie. – Nasz oddział również jest po remoncie. Wkrótce dopo­sa­­żymy go w najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku. Tar­no­wianie mogą liczyć u nas na doskonałą opiekę.

W Szpitalu im. E. Szcze­klika rodzi się obecnie około 100 maluchów miesięcznie. 80 noworodków przychodzi na świat w wojewódzkim Szpitalu im. św. Łukasza.

Centrum Zdrowia Tuchów kusi Tygodniem Drzwi Otwartych. Do piątku personel oddziału noworodków będzie udzielał bezpłatnych porad i konsultacji dla kobiet w ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski