Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie Politechniki Krakowskiej i Ministerstwa Infrastruktury w sprawie promowania zrównoważonej mobilności

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata podpisali porozumienie w sprawie współpracy kierowanych przez nich instytucji.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata podpisali porozumienie w sprawie współpracy kierowanych przez nich instytucji. Politechnika Krakowska
Współpracę w zakresie promowania koncepcji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej zadeklarowały w podpisanym w środę, 11 października, liście intencyjnym Politechnika Krakowska i Ministerstwo Infrastruktury. List sygnowali w Sali Senackiej PK minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata.

– Politechnika Krakowska to jeden z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu, zwłaszcza drogowego, szynowego i miejskiego. Nasi specjaliści współpracują już z Ministerstwem Infrastruktury przy różnych projektach transportowych. Teraz wzmacniamy naszą współpracę i wznosimy ją na wyższy organizacyjnie poziom – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Na współpracy mają skorzystać studenci Politechniki Krakowskiej, którzy będą mogli odbywać praktyki i staże nie tylko w Ministerstwie Infrastruktury, ale też innych jednostkach z nim związanych: Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Instytucie Transportu Samochodowego, spółce PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Prowadzone przez Państwo Polskie wielkie inwestycje drogowe i kolejowe będą dla nich znakomitym poligonem doświadczalnym, na którym poznają najnowocześniejsze technologie projektowe i wykonawcze – podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Z drugiej strony resort liczy na wsparcie ze strony kadry naukowej Politechniki Krakowskiej. – Wiedza i kompetencje ekspertów Politechniki pozwolą nam w sposób jeszcze bardziej zaawansowany przygotowywać i realizować projekty dotyczące zarówno mobilności miejskiej, jak i innych obszarów transportowych, co służyć będzie naszemu nadrzędnemu celowi – zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym – dodaje minister Andrzej Adamczyk.

Wśród wynikających z podpisanego listu intencyjnego wspólnych działań PK i MI znalazły się:

  • objęcie przez ministra właściwego do spraw transportu honorowego patronatu nad studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi - inżynierskimi, magisterskimi - oferowanymi przez Szkołę Transportu Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na kierunkach Transport, Środki Transportu i Logistyka oraz Pojazdy Samochodowe w zakresie specjalności powiązanych z mobilnością miejską, w tym specjalności transport miejski, a także nad studiami podyplomowymi;
  • współpraca w zakresie tworzenia planu nauczania na specjalnościach powiązanych z mobilnością miejską, uruchamianych przez Szkołę Transportu Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki;
  • współpraca w zakresie określania programów certyfikowanych szkoleń z zakresu transportu i mobilności miejskiej;
  • zapewnienie przez Politechnikę Krakowską wsparcia doradczego w zakresie programowania i implementacji wytycznych i zaleceń dokumentów krajowych i UE w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez pełnienie roli Partnera Merytorycznego Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej funkcjonującego w Ministerstwie Infrastruktury;
  • wymiana informacji w zakresie aktualnych trendów politycznych na poziomie europejskim i krajowym w zakresie programowania zrównoważonej mobilności miejskiej, a także zdobyczy naukowych w tej dziedzinie;
  • współpraca w zakresie organizacji praktyk studenckich i wizyt technicznych dla studentów Politechniki Krakowskiej z kierunków i specjalności powiązanych z transportem i mobilnością miejską.

Politechnika Krakowska jest jednym z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu. Wiedzę i kompetencje specjalistów oraz ofertę kształcenia w ramach kilku kierunków i specjalności związanych z transportem uczelnia zintegrowała powołując w 2021 r. - unikatową w swojej formule - Szkołę Transportu Politechniki Krakowskiej. Teraz będzie ona partnerem merytorycznym dla Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, funkcjonującego w Ministerstwie Infrastruktury.

Dobra informacja dla kierowców. Część al. 29 Listopada chcą ...

Angażując się we współpracę z Ministerstwem Infrastruktury w ramach promowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) Politechnika Krakowska włączy się we wcześniejsze liczne działania resortu dot. tego tematu. Dla wspierania samorządów w tworzeniu SUMP ministerstwo powołało Centrum Kompetencji SUMP i pełnomocnika ministra ds. tego typu dokumentów. Przy ministerstwie działa Komitet Sterujący ds. wsparcia Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. We współpracy z innymi ministerstwami i inicjatywą Jaspers MI zrealizowało też pilotażowy program bezpłatnej pomocy samorządom w tworzeniu SUMP-ów. Skorzystało z niego już wiele miast, w tym m.in. Metropolia Krakowska i jej obszar funkcjonalny.

FLESZ - Jakie auta sprzedają się w Polsce najlepiej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski