Porozumienie trzech

JBO
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Poniedziałkowemu otwarciu biura poselskiego parlamentarzysty Platformy Obywatelskiej Pawła Grasia towarzyszyło podpisane porozumienia pomiędzy trzema ugrupowaniami. Uroczystość, podobnie jak i biuro poselskie, zorganizowano w myślenickiej siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych. Sygnatariuszami dokumentu byli przewodniczący Zarządu Powiatowego PO RP w Myślenicach Marcin Pawlak, przewodniczący Forum Samorządowego Stanisław Nowacki oraz sekretarz Zarządu Powiatowego Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Ruch Nowej Polski Marian Zieliński.

Z myślą o wyborach samorządowych

   We wspólnym programie przyjęto kierunki działania sformułowane przez Platformę. Jednym z głównych celów jest wyłonienie kandydatów do wyborów na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Zakłada się, że w gminach lokalni liderzy nie będą potrzebowali zdecydowanego poparcia ze strony zorganizowanych ugrupowań, ponieważ ludzie dobrze znają swoich obecnych i nowych przywódców. W programie sprecyzowano natomiast zamiar współpracy gmin na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy i wspierania przedsiębiorczości. Wskazano na konieczność organizacji stowarzyszenia wójtów i burmistrzów gmin powiatu myślenickiego, aby wspólnie reprezentować sprawy na forum regionu i ogólnopolskim. W programie zawarto zapisy zmierzające do usprawnienia funkcjonowania służb ratowniczych, szpitala oraz szkolnictwa przystosowanego do realiów rynku pracy. Zwrócono w nim uwagę na potrzeby mieszkańców wsi, w tym problemy dotyczące zatrudnienia i inspirowania rozwoju tych społeczności z udziałem nowych technologii informatycznych. O formie współinwestowania jednostek samorządu terytorialnego z udziałem podmiotów prywatnych przypomniano w kontekście planowania budowy obiektów użyteczności publicznej. Wskazano także na zagadnienia ochrony środowiska naturalnego, którym służy rozbudowa sieci kanalizacji, oraz na wdrożenie międzygminnego programu segregacji i utylizacji odpadów. Do ochrony wartości kulturowych ma się przyczynić sformułowanie powiatowego programu ochrony folkloru. W pewnym sensie łączy się on z realizacją celów zawartych w opracowaniu poświęconym strategii rozwoju produktu turystycznego "Zapomniany Raj".
   Zgodnie z propozycjami zawartymi w programie, do konsolidacji, a nie tworzenia porozumienia na "nie", skłaniał się w swojej wypowiedzi poseł Paweł Graś. Stwierdził, że następna kadencja samorządu będzie kluczowa, z racji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. - Od ludzi zarządzających będzie zależeć, na ile pozyskane zostaną środki finansowe z programów unijnych, na ile będą oni potrafili budować porozumienie i koncentrować wysiłek wokół projektów ważnych dla powiatu i na ile te projekty zwrócą uwagę władz wojewódzkich. Potrzebni są ludzie profesjonalnie działający z myśleniem gospodarczym i ekonomicznym - stwierdził poseł.
   W myślenickim biurze obiecał przyjmować rozmówców raz w miesiącu. Marcinowi Pawlakowi zależy na stowrzeniu szerokiego porozumienia pomiędzy ugrupowaniami centroprawicowymi. Dlatego pod uwagę bierze się współpracę z lokalnymi ugrupowaniami PiS i SD.
   Zarząd Powiatowy PO planuje na terenie powiatu spotkania, które pozwolą uszczegółowić ogólne założenia programu.
Tekst i fot. (JBO)

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie