MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie RPP. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów mocno w górę. O ile wzrosną?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej zaczęła cykl zacieśniania polityki pieniężnej w październiku 2021 r.
Rada Polityki Pieniężnej zaczęła cykl zacieśniania polityki pieniężnej w październiku 2021 r. Adam Jankowski/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - Był to ruch spodziewany i zgodny z deklaracjami utrzymywania stałego tempa zacieśniania polityki finansowej w Polsce- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu:

  • stopa referencyjna 2,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 3,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 2,85% w skali rocznej;

Ruch spodziewany i zgodny z deklaracjami

- Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych, do poziomu 2,75 proc. Był to ruch spodziewany i zgodny z deklaracjami utrzymywania stałego tempa zacieśniania polityki finansowej w Polsce - komentuje dla Strefy Biznesu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

- Zapowiedź prezesa NBP, że skala podwyżek będzie większa, niż zakładają rynki finansowe, odnosi się raczej do docelowego poziomu stóp procentowych. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach stopy powinny zostać podniesione do ok. 5 proc., a cykl podwyżek dopiero mija półmetek - wyjaśnia.

Jednocześnie Sawicki zaznacza, że nie są to korzystne informacje dla kredytobiorców. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu czeka ich dalszy, znaczny wzrost rat.

- Dla przykładu: we wrześniu 2021 r. rata przeciętnego kredytu hipotecznego zaciągniętego na 30 lat dla kwoty 300 tys. zł wynosiła ok. 1150 zł. Gdy NBP skończy podwyżki, będzie ona nawet o 80 proc. wyższa i sięgnie ok. 2000 zł- wylicza.

Na podwyżkach skorzysta złoty

Analityk zwraca uwagę, że na podwyżkach stóp procentowych może skorzystać polska waluta. - Siła złotego stała się pożądana przez RPP i ma odegrać istotną rolę w opanowaniu inflacji, która w tym roku najprawdopodobniej przekroczy próg 10 proc. Mocniejsza waluta pomoże m.in. zbijać ceny paliw, kształtowane przez tendencje na światowych rynkach finansowych - podsumowuje.

Podnoszenie stóp procentowych od października 2021 roku

Rada Polityki Pieniężnej zaczęła cykl zacieśniania polityki pieniężnej w październiku 2021 r. Sawicki dodaje, że do dziś stopy procentowe zostały podniesione do 2,25 proc. Kolejnego ruchu, najprawdopodobniej ponownie o 50 punktów bazowych, należy spodziewać się po lutowym posiedzeniu.

– Biorąc pod uwagę wysoką dynamikę PKB i rozgrzany do czerwoności rynek pracy, RPP powinna podnosić stopy procentowe, by walczyć z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi i nie dopuścić do rozkręcenia się niebezpiecznej spirali płacowo-cenowej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

W styczniu br. Adam Glapiński zapowiedział, że podwyżki stóp procentowych będą bardziej zdecydowane, niż spodziewały się rynki finansowe. Oznacza to, że koszt pieniądza zostanie podniesiony w całym cyklu do ponad 4 proc. - Obecnie jesteśmy zatem na półmetku podnoszenia stóp - wskazuje.

Raty najgorsze wzrosty mają za sobą?

Jak wyjaśnia Bartosz Turek, dotychczas rosnące koszty pieniądza w Polsce spowodowały, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o 1/3 wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. - Jeszcze kilka kwartałów temu zmiany takie były uznawane za mało prawdopodobne i to nawet w horyzoncie kilku lat. W praktyce wystarczyło 5 miesięcy, aby RPP wyraźnie zaostrzyła politykę monetarną - wskazuje.

Ekspert zwraca uwagę, że zgodnie z prognozami - to wciąż nie koniec podwyżek. - Aktualne oczekiwania mówią o tym, że docelowo podstawowa stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu około 4 - 4,5 proc. W efekcie raty, w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych, mogą wzrosnąć o kolejne 10-15 proc. względem bieżącej sytuacji.

Jeśli te prognozy się sprawdzą, to jedynym pocieszeniem będzie to, że większość zmian już za nami- wyjaśnia i dodaje, że za kilka miesięcy raty kredytów złotowych będą nawet o około połowę wyższe niż jeszcze we wrześniu 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posiedzenie RPP. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów mocno w górę. O ile wzrosną? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski