Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posła ugryzła osa

Redakcja
Okręg nr 12. Pow. chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki (okręg nr 12) - wybieramy 8 posłów

W zachodniej Małopolsce bez fajerwerków.

W powiecie wadowickim kampania ogranicza się głównie do akcji plakatowej i pojedynku na banery. W Wadowicach czy Andrychowie najwięcej rozwiesili ich do tej pory Stanisław Kotarba (PO) z Wadowic oraz obecny poseł Marek Polak (PiS) z Andrychowa. Ten ostatni zasypał mieszkańców także ulotkami. W Andrychowie widać też mnóstwo plakatów Maksymiliana Chruszcza, który kandyduje na posła z listy PJN.

Kandydaci bardzo często pojawiają się na różnych imprezach plenerowych. Na ostatniej akcji "Zdrowe Wadowice" w Parku Miejskim w Wadowicach można było np. zauważyć senatora Stanisława Bisztygę (PO) z Myślenic. Z kolei cały cykl spotkań i rozmów z wyborcami zapowiada kandydat na senatora Marek Drożdż (SLD).

Poza plakatami wyborczymi, które spotkać można na każdym rogu Chrzanowa, kandydaci do parlamentu postanowili wykorzystać moc internetu, a konkretnie portali społecznościowych (przede wszystkim Facebook). Szczególnie aktywny jest tu Tadeusz Arkit (nr 2 na liście PO). Poseł praktycznie codziennie zamieszcza nie jeden, ale nawet kilka wpisów na swoim profilu, gdzie informuje o najdrobniejszych nawet sprawach. Ostatnio podzielił się z internautami wiadomością, że na jednym ze spotkań plenerowych... ugryzła go osa. Częstym gościem na Facebooku jest też wiceburmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek (PO), który także lubi dzielić się na internetowym forum różnymi spostrzeżeniami. Choć czynił to także przed kampanią. Natomiast poseł Stanisław Rydzoń (drugi na liście komitetu wyborczego SLD), rodem z ziemi oświęcimskiej, postanowił wykorzystać możliwości, jakie daje telebim ustawiony na placu 1000-lecia w Chrzanowie.

Gorączka wyborcza omija póki co powiat oświęcimski. Głównym orężem wyborczej walki są na razie plakaty i banery. Niektórzy stawiają też na reklamę w internecie. Pod względem kampanijnej aktywności wyróżnia się tu aktualnie wąska grupa kandydatów: poseł Stanisław Rydzoń, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus (PO), Jeremi Nieśpielak (PiS) oraz Grzegorz Gołdynia ("jedynka" listy PJN). Aktywna w terenie jest również poseł Beata Szydło, wiceprezes PiS i "jedynka" na liście tej partii w okręgu wyborczym nr 12.

Mirosław Gawęda, Luiza Jarguz, Paweł Plinta

Na zachodzie idą zmiany

Od kilku lat w zachodniej Małopolsce wzrasta przewaga Platformy nad Prawem i Sprawiedliwością. Tylko dzięki temu, że do okręgu chrzanowskiego przynależą także powiaty suski i myślenicki, PiS może jeszcze liczyć na dobry wynik.

W 2007 r. w okręgu chrzanowskim wybory wygrało PiS, zdobywając 40,4 proc. głosów. Tylko o 4 proc. więcej od Platformy. Ubiegłoroczne wybory do Sejmiku pokazały jednak, że w zachodniej Małopolsce rosną wpływy PO. W okręgu, w którym były powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski, Platforma zdobyła 35,39 proc., gdy PiS - tylko 20,98 proc. Z kolei w okręgu, w którym były powiaty myślenicki, wadowicki i suski, PiS otrzymało 39,48 proc., a PO - 27,08 proc. Powtórzenie wyników sprzed roku dałoby minimalne zwycięstwo Platformie.
A to oznaczałoby znaczące zmiany w podziale mandatów w tym okręgu. Cztery lata PiS przypadły cztery mandaty poselskie, PO - trzy. Odwrócenie wyniku spowoduje, że PO przybędzie poseł, a PiS go straci. Może być jednak tak, że bez względu na to, która z tych partii wygra, obie dostaną po trzy mandaty poselskie. Zależy to od skali poparcia dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. Gdyby ludowcy powtórzyli wyniki sprzed roku z wyborów do małopolskiego sejmiku, mieliby posła z tego okręgu. Cztery lata temu na PSL głosowało więcej niż w ubiegłym roku, ale w przypadku PO i PiS spadek był jeszcze większy, stąd szansa dla ludowców.

W zachodniej Małopolsce jest najbardziej stabilny elektorat lewicowy. Nawet w czasach najmniejszego poparcia dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej w kraju, w zachodnich powiatach naszego regionu ta partia mogła liczyć na ponad 10, miejscami nawet na 20 proc. głosów. Dzięki temu SLD może liczyć na posła z okręgu chrzanowskiego.

WYNIKI Z 2007 ROKU

PiS - 40,40 proc., 4 posłów

PO - 36,43 proc., 3 posłów

Lewica i Demokraci - 10,70 proc.,

1 poseł

PSL - 9,01 proc., bez mandatu

WYNIKI Z 2005 ROKU

PiS - 34,88 proc., 4 posłów

PO - 21,86 proc., 2 posłów

LPR - 11,48 proc., 1 poseł

SLD - 8,58 proc., 1 poseł

Samoobrona - 8,51 proc., bez mandatu

PSL - 6,05 proc., bez mandatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski