Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Niewłaściwe parkowanie, nadmierna prędkość i picie alkoholu - to stałe punkty na mapie zagrożeń drogowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Nieprawidłowe parkowanie to nagminny problem wskazywane na Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie krakowskim. Takich przypadków wskazano 709
Nieprawidłowe parkowanie to nagminny problem wskazywane na Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie krakowskim. Takich przypadków wskazano 709 Fot. Barbara Ciryt
Ponad 3,6 tys. zgłoszeń znalazło się na policyjnej mapie zagrożeń na terenie powiatu krakowskiego. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podsumowali roczne zgłoszenia różnego rodzaju nieprawidłowości.

FLESZ - Będzie mniej wypadków na drogach?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której odnotowywane są także niebezpieczne miejsca i zdarzenia z powiatu krakowskiego działa jako aplikacja od 2016 roku. Umożliwia ona mieszkańcom wskazywanie policji, gdzie występują konkretne zagrożenia. Ludzie z domu, korzystając z komputerów lub urządzeń mobilnych mogą nanosić takie punkty, miejsca niebezpieczne. Poprzez te mapę powszechna stała się komunikacja mieszkańców z miejscową policją.

Za rok 2020 zgłoszeń naniesionych na mapę było aż 3691, które pochodziły z komisariatów w poszczególnych gminach.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - zgłoszenia z poszczególnych komisariatów

  • Komisariat Policji w Zabierzowie - 491,
  • Komisariat Policji w Zielonkach - 588,
  • Komisariat Policji w Krzeszowicach - 620,
  • Komisariat Policji w Skawinie - 424,
  • Komisariat Policji w Słomnikach - 504,
  • Komisariat Policji w Skale - 601,
  • Komisariat Policji w Świątnikach Górnych - 463.

Policjanci potwierdzili 1005 z tych zgłoszeń, z czego 635 zagrożeń zostało wyeliminowanych.

W przypadku zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym na mapie zaznaczano takie kategorie, jak nieprawidłowe parkowanie - 709 przypadków oraz przekraczanie dozwolonej prędkości - 1800 zgłoszeń. Kolejną grupę zgłoszeń to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - 130 przypadków, niewłaściwa infrastruktura drogowa zaznaczona - 222 razy oraz w - 94 przypadkach grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - informuje podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Policjanci zaznaczają, że każde zgłoszenie naniesione na KMZB, było szczegółowo weryfikowane. Funkcjonariusze sprawdzali sygnały wskazane przez mieszkańców, a po potwierdzeniu eliminowali te zagrożenia. Swój udział w weryfikacji zgłoszeń i eliminacji stwierdzonych zagrożeń mają różne organizacje i instytucje, które współpracują z policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Jak korzystać z mapy zagrożeń?

Mapa zagrożeń jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Obsługa jest łatwa i przystępna, by każdy mógł z niej skorzystać. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania danych.

Internauta, który korzysta z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń należy wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Są tam. in. takie kategorie jak spożywanie alkoholu, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, czy przekraczanie prędkości.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń o charakterze nagłym. W przypadku potrzeby zgłoszenia takiego zdarzenia należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Link do Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: TUTAJ.

Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w podkrakowskich gminach. Strażacy spryskiwali płynem antybakteryjnym miejsca najbardziej uczęszczane

Powiat krakowski. Strażacy włączyli się w walkę z trzecia fa...

Zbigniew Mynarczyk wychodzi ze swojego nowego domu

Radość na Kaimówce w Olszowicach. Pogorzelcy zamieszkali w n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski