MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. "Opowieści..." o kaligrafii, korzystaniu z natury, rapowaniu i pierwszej pomocy

Barbara Ciryt
Fundacja im. Marszałka Marka Nawary - pokonkursowa wystawa pt. "Skarby kaligrafii"
Fundacja im. Marszałka Marka Nawary - pokonkursowa wystawa pt. "Skarby kaligrafii"
Zaczęło się od pomysłów na ciekawe przedsięwzięcia grup mieszkańców podkrakowskich gmin, stowarzyszeń, organizacji. Była nauka kaligrafii, udzielania pierwszej pomocy, wypady na spacery z kijkami, zajęcia muzyczne z rapowania, warsztaty ekologiczne i kursy pierwszej pomocy. A potem dotacje z Programu Działaj Lokalnie na te przedsięwzięcia i w końcu konkurs „Opowiedz..” 2020 na atrakcyjne filmiki-opowieści o tym jak dotacje zostały wykorzystane.

FLESZ - Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

W podkrakowskich gmina konkurs wygrała Fundacja im. Marszałka Marka Nawary, film "Skarby kaligrafii", a twórczynią przygotowanego dla niej filmu jest Zuzanna Michalska. Zwycięzcy w filmiku prezentują stare dokumenty i opowiadają: "Dawno temu, w okresie średniowiecza w europejskich klasztorach, z wielka pieczołowitością i starannością powstawały piękne kaligrafowane i bogato zdobione księgi przepisywane przez skrybów..."

Fundacja zrealizowała projekt "Piórem i pędzlem nasza historia pisana", którego celem było poznanie warsztatu skryby i iluminatora. Uczestnicy warsztatów, które odbywały się w gminach: Zielonki, Michałowice i Kocmyrzów-Luborzyca oglądali dawne księgi parafialne. Uczyli się wytwarzać papier czerpany z pokrzywy wzbogacany płatkami kwiatów. A ponadto poznawali pracochłonny proces kopiowania, malowania i złocenia inicjałów. Była też nauka kaligrafii i wiele innych ciekawych zajęć.

Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa powołała komisję, która na etapie lokalnym oceniła filmy nadesłane do Konkursu „Opowiedz..” 2020. To konkurs ogólnopolski prowadzony jest przez Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, w ramach programu Działaj Lokalnie. Konkurs podzielony jest na dwa etapy pierwszy to etap lokalny, w którym to komisja powołana przez Ośrodek Działaj Lokalnie wyłania laureata, a drugi to etap ogólnopolski gdzie oceny prac, zgłoszonych wcześniej przez Ośrodek Działaj Lokalnie dokonuje Komisja Selekcyjna powołana przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko- Amerykańską Fundację Wolności.

Celem Konkursu jest przedstawienie w atrakcyjny sposób własnej „Opowieści..” z działań realizowanych w ramach otrzymanej dotacji z Programu Działaj Lokalnie. Wśród podkrakowskich projektów filmowi Fundacji im. Marszałka Marka Nawary komisja przyznała I miejsce. A oceniano m.in. zgodność pracy z tematyką konkursu, atrakcyjność wykorzystywanych rozwiązań technicznych i plastycznych, estetykę oraz artystyczną wrażliwość autora.

Ze względu na pandemie komisja obradowała on-line. W skład komisji wchodzili redaktor naczelny Dziennika Polskiego Jerzy Sułowski, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach Mirosław Warchołek oraz fotograf, kamerzysta Michał Loska. Spotkanie on-line poprowadziła Katarzyna Topa animator lokalny Ośrodka Działaj Lokalnie, gościnnie uczestniczyła w nim Barbara Kawa, wiceprezes Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa.

Wyniki konkursu "Opowiedz..." 2020

Podczas konkursu można było zdobyć maksymalnie 75 punktów, tego nikt ne osiągnął, ale bezapelacyjnie został wybrany zwycięzca.
I miejsce - Fundacja im. Marszałka Marka Nawary, film pt. "Skarby kaligrafii" (zdobyła punktów 69/75)
https://www.youtube.com/watch?v=47eScjX0rUk&feature=youtu.be
Kolejne prace nadesłane w ramach Konkursu "Opowiedz.." 2020

  • Grupa nieformalna EKOAktywni, film pt. "Idziemy w naturę" (58/75 punktów) https://www.youtube.com/watch?v=4TUZTy_qGeo&feature=youtu.be
  • Grupa nieformalna Pasjonaci Ratownictwa, film pt. "Bezpieczeństwo gdziekolwiek jesteś, pierwsza pomoc dla każdego" (55/75 punktów) https://www.youtube.com/watch?v=YrwTvVXtYWo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0CogK8Wf3qNxPRgebkjAVtL8UGTrLacnFFd1Io4RHwEoMLbvfLsh4w6X8
  • Gmina Aktywna +, film pt. "Kulturka z podwórka niejedno ma imię..." (42/75 punktow) https://www.youtube.com/watch?v=R1GvtsaFLWA&feature=youtu.be

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski