Powiat myślenicki. Opłaty za odbiór śmieci uderzą po kieszeni. Gdzie uchwalono nowe stawki?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Z różnych noworocznych życzeń jedno ma wyjątkowo małe szanse na spełnienie. To życzenie, aby w nowym roku płacić za odbiór śmieci tyle samo co w minionym. I tak mieszkańców większości gmin powiatu czekają podwyżki. Najmocniej odczują je mieszkańcy gminy Dobczyce.

FLESZ - Rok 2020 najgorszy w życiu Polaków

Za odbiór śmieci segregowanych w gminie Dobczyce trzeba teraz zapłacić 29 zł na miesiąc od osoby. Zrezygnowano z różnicowania stawek dla mieszkańców miasta i wsi. Ci płacili do tej pory odpowiednio 20 zł i 14 zł. Widać więc, że dla wsi ta podwyżka sięga ponad 100 proc.

Więcej za mniej

O ile jednak, jak mówiła na sesji radna Marta Zając, mieszkańcy wsi coś zyskają (częstsze odbiory śmieci zmieszanych w okresie jesienno-zimowym) to mieszkańcy miasta nie tylko nic nie zyskają, ale nawet stracą, bo częstotliwość odbioru tych śmieci od nich zmniejszy się w porównaniu do tego co było.
Co więcej, rzadziej niż mieszkańcy wsi mogą skorzystać ze zniżki dla osób samodzielnie kompostujących bioodpady. I nie dotyczy to wyłącznie mieszkańców bloków, którzy z zasady kompostowników mieć nie mogą.

Działki w mieście często są małe i fizycznie nie ma gdzie umieścić kompostownika, nawet jeżeli ktoś chciałby go mieć i korzystać z ulgi

– mówi radna Zając.

Ta ulga wynosi 2 zł od osoby, co oznacza, że kto posiada kompostownik (i zadeklaruje korzystanie z niego) zapłaci miesięcznie 27 zł zamiast 29 zł.

Mogło być (jeszcze) drożej...

Burmistrz Dobczyc Tomasz Suś argumentował, że stawka byłaby jeszcze wyższa i wynosiłaby 34 zł, gdyby nie fakt, że gmina część kosztów bierze na siebie dopłacając ok. 790 tys. zł z własnego budżetu. Natomiast obniżenie stawki dla mieszkańców o złotówkę wiązałoby się z koniecznością powiększenia tej kwoty o ok. 180 tys. zł, albo wielokrotność tej kwoty, jeśli stawka miałaby być niższa o 2 zł, 3 zł lub więcej.

W kosztach, które ma ponosić gmina są m.in. koszty utrzymania PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Z nim też związane są zmiany, bo czas jego pracy ograniczono do jednego dnia w tygodniu. Ograniczono również, wprowadzając limity, ilość odpadów jakie każdy z mieszkańców może oddać w PSZOK-u.

Uchwalając nowe stawki Dobczyce „przeskoczyły” gminę Sułkowice, której mieszkańcy już od roku płacą 27 zł od osoby za miesiąc. W połowie 2020 roku wprowadzono ulgę za kompostowanie, przy czym tutaj zwolnienie wynosi 2 zł, ale od gospodarstwa a nie od osoby. Kolejnych zmian, w tym również ustalania nowych stawek, na razie się nie planuje.

Przy dotychczasowych stawkach pozostaje też na razie gmina Tokarnia, gdzie płaci się 25 zł od osoby/mies., a ulga wynosi 3 zł (również od osoby).

Produkujemy dużo więcej śmieci

Tyle samo będą teraz płacić również mieszkańcy gminy Pcim. Podwyżka stawki z 19 zł do 25 zł, jak można było usłyszeć na sesji wynika przede wszystkim z faktu, że mieszkańcy z roku na rok wytwarzają coraz więcej odpadów. Podpierając się liczbami, podano że w ostatnich dwóch latach wytworzyli ich 32 proc. więcej, a w samym tylko 2020 roku o 21 proc. więcej.
Kto kompostuje sam bioodpady zapłaci 2 zł mniej za każdego domownika.

Siepraw pozostaje przy „starej” stawce 21 zł (i 5 zł ulgi od gospodarstwa) podobnie jak Lubień, gdzie od lutego ubiegłego roku obowiązuje stawka 19 zł (i 1 zł ulgi od mieszkańca).

W gminie Raciechowice stawka od nowego roku wzrosła z 17,50 do 20 zł, natomiast ulga ze 1,50 zł do 2 zł. Kto ma kompostownik zapłaci więc 18 zł od osoby.
W gminie Wiśniowa stawka wzrośnie od lutego br. o 1,50 zł, z 16,50 zł do 18 zł. Ulgę pozostawiono bez zmian tj. 50 gr. od osoby.

Ostatnie podwyżkę przegłosowały Myślenice i wejdzie ona w życie od kwietnia br. Zamiast 14,90 zł od osoby trzeba będzie zapłacić 17,90 zł. Od rachunku będzie można odliczyć 2 zł (od gospodarstwa), jeżeli kompostuje się śmieci we własnym zakresie.
Trzeba pamiętać, że Myślenice posiadają własne składowisko i Zakład Zagospodarowania Odpadów. Podwyżki jednak nie udało się uniknąć, jak tłumaczył burmistrz Jarosław Szlachetka, z kilku powodów. To m.in. wzrost kosztów pracy (wyższa płaca minimalna, wysokie ceny energii oraz większa ilość produkowanych śmieci (w 2020 roku mieszkańcy oddali ich 1000 ton więcej niż w 2019).

Tyle będzie się płaciło w gminach w 2021 roku za odbiór śmieci

Myślenice
segregowane: 17,90 zł/os./mies.
niesegregowane: 35,80 zł/os./mies.
ulga: 2 zł/gosp./mies.

Dobczyce
segregowane: 29 zł/os./mies.
niesegregowane: 58 zł/os./mies.
ulga: 2 zł/os./mies.

Sułkowice
segregowane: 27 zł/os./mies.
niesegregowane: 54 zł/os./mies.
ulga: 2 zł/gosp./mies.

Lubień
segregowane: 19 zł/os./mies.
niesegregowane: 57 zł/os./mies.
ulga: 1 zł/os./mies.

Pcim
segregowane: 25 zł/os./mies.
niesegregowane: 75 zł/os./mies.
ulga: 2 zł/os./mies.

Raciechowice
segregowane: 20 zł/os./mies.
niesegregowane: 40 zł/os./mies.
ulga: 2 zł/os./mies.

Siepraw
segregowane: 21 zł/os./mies.
niesegregowane: 42 zł/os./mies.
ulga: 5 zł/gosp./mies

Tokarnia
segregowane: 25 zł/os./mies.
niesegregowane: 75 zł/os./mies.
ulga: 3 zł/os./mies.

Wiśniowa
segregowane: 18 zł/os./mies.
niesegregowane: 36 zł/os./mies.
ulga: 0,50 zł/os./mies.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie