Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Szkołom zawodowym nie brakuje sprzętu. Przydałyby się też dotykowe ekrany i kamery do praktyk zawodowych

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Małopolska Szkoła Gościnności otrzymała sprzęt komputerowy z pakietu edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej
Małopolska Szkoła Gościnności otrzymała sprzęt komputerowy z pakietu edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej fot. archiwum ZS MSG
Małopolska Tarcza Antykryzysowa, Chmura edukacyjna, Aktywna tablica, Zdalna szkoła. Z tych m.in. programów skorzystały szkoły ponadpodstawowe powiecie myślenickim. Do wszystkich w czasie pandemii koronawirusa trafił sprzęt komputerowy wart kilkaset tysięcy złotych.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W powiecie myślenickim funkcjonuje sześć szkół zawodowych i liceów, prowadzonych przez powiat w: Myślenicach (3), Dobczycach, Lubniu, Sułkowicach. Organem założycielskim siódmej szkoły w powiecie - w Myślenicach - jest województwo małopolskie.

Sprzęt wart setki tysięcy złotych

Bierzemy udział we wszystkich edycjach programów pomocowych. Jeśli trzeba to też do nich dopłacamy, by utrzymać wysoki poziom kształcenia w naszych placówkach - zaznacza starosta Józef Tomal.

Przykładem jest zakup sprzętu do wszystkich szkół z Rządowego Program Rozwijania Szkolnej Infrastruktury „Aktywna tablica”. Dostały one: 47 laptopów, osiem interaktywnych 55-calowych monitorów dotykowych, cztery projektory.

Z wdrażanej teraz „Chmury edukacyjnej” będzie zakupiony sprzęt za 218 tys. zł.

Do szkół ponadpodstawowych trafił sprzęt liczony w setkach tysięcy złotych - podkreśla starosta.

Laptopy dla wszystkich uczniów

Z wiosennej „Zdalnej szkoły” laptopy przeznaczono na naukę zdalną dla uczniów oraz nauczycieli. Gdy pedagogom przyznano 500 plus, przenośne komputery trafiają już tylko do uczniów, głównie z rodzin, gdzie jest kilkoro uczących się dzieci i mają jeden komputer.

- Laptopy otrzymują wszyscy uczniowie, którzy o nie wnioskują. Są im udostępniane w drodze użyczenia. Gdy szkoła zacznie normalnie funkcjonować, komputery wrócą do szkoły – mówi Marek Łatas, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. To największa szkoła ponadpodstawowa w powiecie. Kształci ponad 1450 uczniów.

Szkoły są dobrze wyposażone

Dyrektor Łatas nie narzeka na wyposażenie pracowni w Zespole. Jest zadowolony z pozyskiwanego sprzętu i urządzenia w niego np. pracowni językowych, matematycznej, komputerowych.

Jest jednak coś co na pewno byłoby bardzo przydatne – duże dotykowe monitory, m.in. do nauki języków obcych, a w czasie pandemii: kamery do rejestrowania zajęć praktycznych w warsztatach szkolnych.

Bo jak zdalnie pokazywać uczniom działanie obrabiarki lub naprawę samochodu - pyta retorycznie dyrektor Łatas.

Na razie kamery nie będą potrzebne, bo od poniedziałku uczniowie w nielicznych grupach zostali dopuszczeni do zajęć praktycznych w szkolnych warsztatach.

Czy na długo? Nikt na to pytanie nie odpowie, bo nie wiadomo jak długo potrwa pandemia i obostrzenia z nią związane.

Także Jerzy Niedenthal, dyrektor Zespołu Szkół Małopolskiej Szkoły Gościnności może się pochwalić dobrym wyposażeniem placówki w sprzęt informatyczny. Zadbał o to samorząd województwa małopolskiego, a szkoła o dominującym charakterze turystyczno-hotelarskim też korzysta z różnych programów. To też bardzo duża placówka – liczy 1023 uczniów.

Szkołę wsparła też Rada Rodziców, która z własnych funduszy kupiła kilka komputerów - dodaje dyrektor Niedenthal.

A np. w czerwcu pozyskano 50 komputerów. Teraz prawie 80 laptopów służy uczniom i nauczycielom do zdalnej nauki. Gdy kształcenie powróci do szkolnych murów, sprzęt trafi m.in. do pracowni turystycznej.

Powiat bez wykluczenia

W naszym powiecie nie można mówić o wykluczeniu internetowym. Szkoły mają internet szerokopasmowy, a ze słabym zasięgiem, są jedynie jakieś niewielkie obszary - dodaje starosta Tomal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski