Powiat oświęcimski. Będzie nowa droga w Brzezince. Odsuną...

Powiat oświęcimski. Będzie nowa droga w Brzezince. Odsuną ruch samochodowy od Bramy Śmierci byłego obozu Auschwitz II - Birkenau[ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Obecnie przed Bramą Śmierci byłego niemieckiego obozu Auschwitz II - Birkenau kierowcy muszą bardzo uważać na zwiedzających
1/18
przejdź do galerii

Obecnie przed Bramą Śmierci byłego niemieckiego obozu Auschwitz II - Birkenau kierowcy muszą bardzo uważać na zwiedzających ©Bogusław Kwiecień

Nowa droga o długości niewiele ponad 1 km odsunie ruch samochodowy o ponad 100 metrów od ogrodzenia byłego obozu i Bramy Śmierci
Zobacz galerię
W tym roku rozpocznie się budowa nowej drogi w Brzezince, która odsunie ruch samochodowy sprzed Bramy Śmierci byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II - Birkenau. Skorzystają na tym zwiedzający Miejsce Pamięci, jak i mieszkańcy wsi. To jedna z głównych tegorocznych inwestycji Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Obecnie ul. Ofiar Faszyzmu w Brzezince przebiega tuż przy ogrodzeniu Miejsca Pamięci i na wysokości Bramy Śmierci przecina się z ul. Męczeństwa Narodów.

O nowej drodze mówi się 10 lat


- Od godz. 8 do 20, gdy od strony parkingu do Bramy Śmierci i z powrotem idą tysiące ludzi, ciężko jest bezpiecznie przejechać - mówi Andrzej Ryszka, sołtys Brzezinki. Odwiedzający Miejsce Pamięci często przechodzą drogą, a nie chodnikiem, bo myślą, że tak wolno. Chodnik jest dla nich za wąski. Rodzi to dodatkowe konflikty.

Dlatego, jak dodaje sołtys, wielu mieszkańców nadkłada drogi i jeździ innymi ulicami, żeby nie przebijać się samochodami między zwiedzającymi. Problem mają szczególnie rolnicy, gdy chcą dojechać do pól. - O budowie odnogi ul. Ofiar Faszyzmu mówi się co najmniej od 10 lat - przypomina sołtys Brzezinki. - Teraz zanosi się, że za kilka miesięcy wreszcie do tego dojdzie - dodaje.

Nowa droga o długości niewiele ponad 1 km odsunie ruch samochodowy o ponad 100 metrów od ogrodzenia byłego obozu i Bramy Śmierci. Będzie teraz przebiegać tuż przed Centrum Obsługi Turystów. W efekcie zmieni się całkowicie układ komunikacyjny w tej części Brzezinki.

Droga będzie zaczynać się w rejonie ul. Jakubowskiego i kończyć przy ul. Kombatantów. - Ma ona mieć 6 metrów szerokości. Z jednej strony przewidziany jest ciąg pieszo-rowerowy. Dodatkowo na pewnych odcinkach planowane są chodniki - mówi Mateusz Fujak, projektant nowego traktu w Brzezince.

W tych dniach projekt wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID, ma zostać złożony do oświęcimskiego starostwa. Na decyzję trzeba będzie czekać 2-3 miesiące. Jest więc szansa, że jeszcze w tym roku będą mogły ruszyć roboty.

W umowie podpisanej w ubiegłym tygodniu zaplanowano na to ponad 2 mln 425 tys. zł. Całość szacunkowych kosztów przedsięwzięcia ma wynieść ok. 9 mln zł, ale niewykluczone, że będą one wyższe. To okaże się po rozstrzygnięciu przetargu.

Dzięki tej inwestycji poza odsunięciem ruchu samochodowego od Bramy Śmierci, co poprawi bezpieczeństwo osób odwiedzających były obóz, mieszkańcy Brzezinki będą mogli już bez większych problemów przejechać w stronę kościoła i ul. Jakubowskiego.
Odnoga obecnej ul. Ofiar Faszyzmu pozwoli również ostatecznie rozwiązać problem dzikiego parkowania przez turystów na posesjach mieszkańców w pobliżu Bramy Śmierci, co w tej chwili jest dla nich prawdziwą udręką.

Nowa droga ma być gotowa według planów do grudnia 2019 roku. W miejscu istniejącej ul. Ofiar Faszyzmu powstanie trakt wyłącznie dla pieszych.

Są też pieniądze na inne drogi


W umowie podpisanej przez samorządy uczestniczące w Oś­więcimskim Strategicznym Programie Rządowym znalazły się pieniądze na kilka innych jeszcze dróg na terenie miasta i gminy Oświęcim, Brzeszcze i Chełmek.

W samym Oświęcimiu m.in. starostwo planuje przebudowę ul. Orłowskiego na os. Zasole, które sąsiaduje z byłym obozem. Koszt tej inwestycji to ponad 1,5 mln zł. Na tym samym osiedlu z kolei urząd miasta postanowił przeprowadzić remont ulic Garbarskiej i Krętej za kwotę 2,2 mln zł.

Będą także pieniądze na długo oczekiwaną modernizację ul. Wysokie Brzegi na os. Dwory Kruki. Pierwszy etap prac ma kosztować w tym roku 1 mln złotych. Ponadto na Starym Mieście, dzięki dofinansowaniu z OSPR, są kontynuowane remonty ulic: Mickiewicza, Stolarskiej, Solskiego i Małego Rynku. W Brzeszczach zaplanowano przebudowę parkingu przy cmentarzu komunalnym.


Piąty etap OSPR


Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy realizowany jest od 1997 roku. Jego główne cele to: uporządkowanie i zagospodarowanie terenów w otoczeniu Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, poprawa dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla osób odwiedzających były obóz, rozwój działalności edukacyjnej na poziomie szkolnictwa wyższego, poprawa atrakcyjności turystycznej Oświęcimia oraz poprawa dostępności i zagospodarowanie byłych podobozów KL Auschwitz. Kwota dotacji na piąty etap 2016-2020 wynosi prawie 47,4 mln zł. Uczestnikami programu są: powiat oświęcimski, miasto i gmina Oświęcim, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, gmina Brzeszcze i gmina Chełmek.

W tym roku inwestycje za 13 mln


Na zadania OSPR w tym roku dotacje wyniosą 13 mln zł. Poza wspomnianymi ujęto w nich m.in. przebudowę: w Babicach - ul. Spacerowej (ok. 3,1 mln zł), w Brzezince - ul. Strażackiej (600 tys. zł) i Szkolnej (1,4 mln zł), w Brzeszczach - ul. Lisowce i Obozowej (1,3 mln zł) oraz budowę ścieżki rowerowej związanej z miejscami pamięci KL Auschwitz
(2,5 mln zł).ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bez przesady

mieszkanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie dość ze przed oknami wybudowali parking i od rana do wieczora szum jak na dworcu autobusowym to teraz za domem wybudują drogę zabiorą większość pola i jak normalnie żyć dla kogo ma to być...rozwiń całość

Nie dość ze przed oknami wybudowali parking i od rana do wieczora szum jak na dworcu autobusowym to teraz za domem wybudują drogę zabiorą większość pola i jak normalnie żyć dla kogo ma to być ułatwienie na pewno nie dla ludzi którym za płotem powstanie droga zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
na całym świecie obok muzeów martyrologii funkcjonuje

normalny ruch samochodowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

nawet obok Yad Vashem i wielu innych na całym świecie można poruszać się samochodem. Czy my aby zbyt mocno i głęboko nie wchodzimy w "kiszkę" ???

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo