Powiat wielicki. Wybory samorządowe. Awantura o nowe mandaty

Powiat wielicki. Wybory samorządowe. Awantura o nowe mandaty

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Okręgi wyborcze 2018 zatwierdzone przez radnych powiatu. Zdaniem PKW taki podział jest łamaniem prawa

Okręgi wyborcze 2018 zatwierdzone przez radnych powiatu. Zdaniem PKW taki podział jest łamaniem prawa

Batalia o okręgi, które będą obowiązywać w powiecie podczas jesiennego głosowania przybiera na sile. PKW nie zgodziła się na podział zatwierdzony przez radnych. Ta decyzja jest po myśli m.in. gminy Biskupice, ale nie Gdowa oraz władz powiatu.
Okręgi wyborcze 2018 zatwierdzone przez radnych powiatu. Zdaniem PKW taki podział jest łamaniem prawa

Okręgi wyborcze 2018 zatwierdzone przez radnych powiatu. Zdaniem PKW taki podział jest łamaniem prawa

Jesienią tego roku mieszkańcy wybiorą po raz pierwszy 25 radnych powiatu (do tej pory 23). Zmiany wiążą się z koniecznością wyznaczenia nowych okręgów wyborczych. Awantura o to trwa już od wiosny, a jej końca nie widać.

Do tej pory radni powiatu byli wybierani w czterech okręgach obejmujących: Wieliczkę (4 mandaty), gminę Wieliczka (7 mandatów), gminę Niepołomice (5) oraz gminy Gdów, Biskupice i Kłaj (7).
Nowy podział zatwierdzony przez radnych podczas ostatniej sesji mówi natomiast o pięciu okręgach. To: Wieliczka (4 mandaty), gmina Wieliczka (7), gmina Niepołomice (6), gmina Gdów (4), gminy Biskupice i Kłaj (4).

Uchwałę w tej sprawie zatwierdzono dziesięcioma głosami. Ośmioro radnych z klubu PiS było jej przeciwnych, a jedna osoba nie zajęła w tej kwestii stanowiska.Jednak Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że dokonany przez radnych, podział powiatu wielickiego na okręgi wyborcze jest niezgodny z prawem.

- To rozstrzygnięcie zostało wysłane dziś do Rady Powiatu. Proponowany podział jest wbrew prawu, ponieważ połączono w jeden okręg wyborczy dwie gminy (Biskupice i Kłaj - red.), które nie sąsiadują bezpośrednio ze sobą - powiedział wczoraj „Dziennikowi Polskiemu” Wojciech Makieła, komisarz wyborczy w Krakowie II.

Dodał, że w piśmie, które powinno dotrzeć do wielickiego starostwa 6 sierpnia, radni zostali wezwani do „przeprowadzenia zgodnego z prawem (czyli zachowania status quo z wyborów samorządowych z roku 2014 i lat wcześniejszych - red.)podziału powiatu na okręgi wyborcze do 16 sierpnia”. Jeśli tego nie będzie, okręgi wyborcze zostaną ustalone przez komisarza, w drodze rozporządzenia zastępczego.

Powiat wielicki odwoła się najprawdopodobniej od tego rozstrzygnięcia. - Czekamy jeszcze na uzasadnienie decyzji PKW, ale podział na okręgi przeprowadziliśmy zgodnie z Kodeksem wyborczym, który mówi, że jeśli danemu rejonowi przysługuje więcej niż trzy mandaty, to należy wyodrębnić go jako samodzielny okręg. Bo takie działanie jest w interesie mieszkańców -mówił wczoraj z kolei wielicki wicestarosta Łukasz Sadkiewicz.

Według zanegowanego przez PKW „powiatowego scenariusza” jeden z dodatkowych mandatów powinien trafić do Niepołomic, a drugi do Gdowa, ponieważ z wyborczego przelicznika wynika , że ta gmina powinna uzyskać teraz status samodzielnego okręgu wyborczego. Rada Gminy Gdów przypomniała o tym już w marcu, przyjmując rezolucję w tej sprawie. To nie przypadek, bo już wtedy pojawiały się naciski, by Gdów, Kłaj i Biskupice stanowiły jednak nadal całość, dla której wybierano by 8 radnych.

- Na zachowaniu status quo zależy głównie radnym, którzy choć reprezentują w tym samorządzie Gdów czy Biskupice, to podczas wcześniejszych wyborów zbierali głosy mieszkańców także w sąsiednich gminach - takie m.in. komentarze w tej sprawie krążyły w powiecie w ostatnich miesiącach.

Z kolei druga strona przekonywała, że nie chodzi chodzi o „wyborczy interes poszczególnych radnych”. - Jako klub radnych PiS uważamy, że zmienianie okręgów na pół roku przed wyborami nie jest korzystne. Ponadto pozostawienie dotychczasowych okręgów zarekomendował komisarz wyborczy w Krakowie - mówił niedawno „Dziennikowi Polskiemu” Roman Wcisło, szef PiS w powiecie wielickim i przewodniczący klubu tej partii w Radzie Powiatu.

Przekonywał on również, że wydzielenie samodzielnego okręgu w Gdowie może być też szkodą dla gmin Biskupice i Kłaj, które mogą mieć przez to mniej „swoich” radnych w starostwie.

Podobnie uważają radni gminy Biskupice, którzy wystosowali do komisarza wyborczego w Krakowie protest odnośnie podziału na okręgi przegłosowanego przez Radę Powiatu. - Wpłynął do nas w tej sprawie także protest wyborców z gminy Biskupice, podpisany przez około 300 osób - mówi komisarz wyborczy Wojciech Makieła. Wcześniej biskupicki samorząd zaopiniował negatywnie także projekt powiatowej uchwały o okręgach (taka opinia jest wymagana prawem, ale nie jest dla starostwa wiążąca). Do tematu wrócimy.

Kodeks wyborczy i polityka

* Ze starostwa płyną opinie, że zanegowanie podziału powiatu na pięć okręgów wyborczych ma charakter polityczny.

- Projekt uchwały w tej sprawie był wcześniej konsultowany z prawnikami. Ich interpretacja przepisów różni się od prezentowanej przez komisarza wyborczego. Orzekli oni, że prawo dopuszcza łączenie w okręg gmin, które ze sobą nie graniczą - twierdzą nasi rozmówcy.

* „Zachodzi prawny obowiązek połączenia gmin Biskupice i Kłaj w jednym okręgu wyborczym. Są to bowiem jedyne gminy powiatu, które nie mogą stanowić samodzielnych okręgów. Okoliczność, że nie graniczą one ze sobą jest w tej sytuacji bez znaczenia - zachodzi bowiem wskazywany przez PKW przypadek, w którym nie istnieje inna możliwość utworzenia okręgu - bez naruszania przepisów rangi ustawowej” - to fragment opinii w tej sprawie Jerzego Smalewskiego, radcy prawnego wielickiego starostwa.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ee

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Wielickie pisowskie aparatczyki się przeliczyły :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
okregi wyborcze

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

w tej chwili gmina gdów ma tylko 2 radnych , jeżeli będzie oddzielnym okręgiem to będzie miała czterech radnych , nie rozumiem więc dlaczego mieszkańcy naszej gminy maja rezygnować z dwóch mandatów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

Gmina Gdów zawsze była razem z gmina Biskupice komu to przeszkadza??

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

Adam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

Gmina Kłaj też protestuje bo niechce nowych okręgów dlatego zbieramy podpisy również z Klaja.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?