Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat znalazł pieniądze na szkolne natryski

Ewa Tyrpa
Natryski powstały w segmencie przy sali gimnastycznej
Natryski powstały w segmencie przy sali gimnastycznej FOT. EWA TYRPA
Inwestycje. W Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych przy sali gimnastycznej powstały dwie kabiny prysznicowe. Będą służyć pielgrzymom podczas ŚDM, a później uczniom.

- Zbudowaliśmy prysznice z własnych funduszy, ale w Ministerstwie Edukacji będziemy się ubiegać o zwrot wydanej kwoty lub jej części, z programu przeznaczonego na organizację Światowych Dni Młodzieży - zapowiada Grzegorz Pióro, starosta proszowicki. Powiat jest organem prowadzącym Zespołu Szkół, który podczas ŚDM będzie mógł przyjąć 120 pielgrzymów.

Starostwo nie zgłosiło innego miejsca, gdyż nie ma własnych obiektów, nadających się na taki cel. - Prowadzimy też drugi Zespół Szkół w Proszowicach, ale tam rozpoczęliśmy budowę boiska sportowego. Nie mamy więc możliwości udostępnienia pielgrzymom tego budynku . Jedynie w razie awaryjnej sytuacji będzie wykorzystany - tłumaczy starosta.

Miejsca pod natryski w Piotrkowicach Małych przygotowano jakiś czas temu, wraz z zapleczem sanitarnym. Jednak na wyposażenie w armaturę i położenie płytek na ścianach i podłogach zabrakło pieniędzy. Teraz powiat wygospodarował na to 18 tysięcy złotych.

- To potrzebne przedsięwzięcie, które będzie służyć wszystkim uczniom - zaznacza Roman Gabrukiewicz, dyrektor ZS. Do dziennych szkół uczęszcza tu 400 uczniów, a do szkół dla dorosłych - 100.

ZS leży na rozległym terenie i radzi sobie z utrzymaniem całego kompleksu z dochodu z gospodarstwa rolnego, zajmującego prawie 110 hektarów. Oprócz szkolnego budynku, znajdują się tu m.in. boisko sportowe, dom nauczyciela, warsztaty i internat. Jednak nie jest on teraz zamieszkiwany. - Uczniowie wolą dojeżdżać do szkoły, gdyż jest coraz lepsza komunikacja, a niektórzy mają samochody- tłumaczy dyrektor.

ZS dostosował się do oczekiwań rynku i z placówki o charakterze rolniczym przeistoczył się w szkołę kształcącą w różnych kierunkach. Funkcjonują tu technika, dające zawód m.in. techników agrobiznesu, architektury krajobrazu, informatyki, logistyka, grafika procesów cyfrowych, pojazdów samochodowych, żywienia. W Zasadniczej Szkole Zawodowej można zdobyć zawód kucharza, cukiernika, mechanika pojazdów i operatora maszyn rolniczych.

Szkoła prowadzi Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych i kursy uprawniające do prowadzenia gospodarstw rolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski