Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiększenie stwarza nowe możliwości

Redakcja
- To, co w każdej innej dziedzinie medycyny: prawidłowa diagnoza i odpowiednio przeprowadzone leczenie. Nie ma przecież dobrego leczenia stomatologicznego bez właściwego rozpoznania, diagnoza warunkuje bowiem dalsze postępowanie terapeutyczne. Aby badanie oraz sam zabieg przeprowadzony był bardzo dokładnie, pracę stomatologa wspomagają dziś m.in. kamery, lupy i mikroskopy, pozwalające lekarzowi ocenić patologiczne zmiany i precyzyjnie prowadzić terapię. Także pacjent, leżąc wygodnie na fotelu dentystycznym, może wspólnie z lekarzem ocenić stan swojego uzębienia, oglądając obraz z jamy ustnej na monitorze, może także na bieżąco śledzić poszczególne etapy zabiegu. DP Na rozpoczynających się dziś w Krakowie targach stomatologicznych Krakdent zaprezentowane zostanie nowe urządzenie: dentaloskop. W jaki sposób dentaloskop ułatwi pracę stomatologa i jakie korzyści odniesie pacjent?

- W Polsce po raz pierwszy dentaloskop zostanie zaprezentowany na rozpoczynających się dziś w Krakowie targach stomatologicznych Krakdent - mówi dr Patryk Kownacki, stomatolog z Kowdentu

DP Co jest najważniejsze w pracy stomatologa?
- To nowy wymiar stomatologii. Dziś dentysta pracuje siedząc obok pacjenta i nachylając się. Ta pozycja nie ma nic wspólnego z zasadami ergonomii, dlatego problemy z szyją i kręgosłupem stały się codziennością wśród stomatologów, a szczególnie odczuwalne są podczas bardziej czasochłonnych zabiegów. Używając dentaloskopu lekarz pracuje w pozycji wyprostowanej, siedząc tuż za głową pacjenta i obserwując pole zabiegowe na monitorze. DP Czy to znaczy, że nie zagląda bezpośrednio do jamy ustnej pacjenta?
- Robi to za niego kamera. Po raz pierwszy w historii stomatologii możliwa jest obserwacja obszaru zabiegowego w sposób niebezpośredni i nieinwazyjny. Myślę, że sytuacja, kiedy dentysta nie nachyla się nad pacjentem i nie zagląda mu w usta, także dla pacjenta jest wygodna i mniej krępująca. Wszystkie poszczególne etapy zabiegu lekarz wykonuje spoglądając w monitor. Trójwymiarowy, pełen głębi obraz, widoczny jest na monitorze w wielokrotnym powiększeniu i przy doskonałym doświetleniu, wolnym od jakiegokolwiek zaciemnienia, jakichkolwiek cieni. Możliwość znacznego powiększenia obrazu pozwala dostrzec niewidoczne dotąd szczegóły; powiększenie umożliwia widok od pojedynczego zęba do pełnej panoramy. Praca z pomocą dentaloskopu pozwala ponadto na lepszą komunikację lekarza z pacjentem, który również może obserwować na monitorze stan swoich zębów i kolejne etapy zabiegu. Umożliwia to omawianie z pacjentem różnych, proponowanych wariantów terapii i wybranie tej najbardziej odpowiedniej. DP Wydaje się, że taka technologia rzeczywiście pozwala na sprawne i efektywne leczenie. Kiedy jednak dentaloskop jest najbardziej przydatny?
- Nie ma żadnych ograniczeń. W Szwajcarii, bowiem jest to urządzenie szwajcarskie, dentaloskop został wprowadzony do gabinetów dentystycznych jesienią ubiegłego roku. Pacjenci Kowdentu będą mogli korzystać z dentaloskopu już za dwa, trzy miesiące, stomatolodzy muszą bowiem przejść odpowiednie szkolenie, przyzwyczaić się do innego sposobu wykonywania zabiegów. Możliwość wielokrotnego powiększania trójwymiarowego obrazu stwarza nowe możliwości terapeutyczne, zwiększa jakość i precyzję wykonywanych prac, na przykład stomatologii estetycznej. Ale nie tylko. W periodontologii głębia pola widzenia i duże powiększenie pozwala na użycie szwów mikrochirurgicznych, dzięki czemu gojenie staje się mniej traumatyczne. W endodoncji, czyli leczeniu kanałowym zębów, 20-krotne powiększenie umożliwia zidentyfikowanie i leczenie nawet najmniejszych zmian. Z kolei w stomatologii zachowawczej dentaloskop umożliwia prowadzenie nawet czasochłonnego leczenia, bez obciążania zarówno pacjenta, jak i lekarza, pozwalając na bezpieczne usunięcie próchnicy bez naruszenia zdrowej tkanki zęba. Urządzenie przydatne jest również w implantologii, m.in. z uwagi na łatwe i kompletne dokumentowanie prowadzonego postępowania implantologicznego, bowiem, o czym jeszcze nie wspominałem, oprócz transmisji "na żywo", dentaloskop umożliwia dokumentowanie leczenia w formatach 2D i 3D i odtworzenie ich w razie potrzeby. Na targach Krakdent dentaloskop po raz pierwszy w Polsce będzie prezentował Witold Tomkiewicz, lekarz i biznesmen, który m.in. w latach 90. wdrażał w naszym kraju techniki laparoskopowe i spowodował obecny dynamiczny rozwój implantologii stomatologicznej, współpracując z licznymi uniwersytetami i klinikami zagranicznymi. Oprócz dentaloskopu propaguje w Polsce nowoczesną dentystyczną tomografię komputerową.
Rozmawiała:
Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski