Powietrze fatalne? Zostaw samochód, a miasto wypożyczy rower

Katarzyna Gajdosz
Udostępnij:
Nowy Sącz. Prawie 100 tys. zł kosztowało opracowanie planu poprawy jakości powietrza w mieście. Na jego wdrożenie potrzeba pięciu lat i aż 100 mln zł.

Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nowego Sącza poprzedziły ankiety wypełnione przez różne firmy i instytucje, wskazujące co trzeba zdziałać do 2020 r. - informuje Adam Jankowski ze spółki Energoekspert, która przygotowała projekt.

Wciągnięto do planu projekt KAWKA, dzięki któremu mieszkańcy otrzymują dofinansowanie na wymianę pieców węglowych na gazowe. Urząd Miasta przyjął 460 wniosków, z których 200 już zrealizowano. W planie jest również dalsza modernizacja i ocieplanie budynków miejskich, ale też zadania związane z edukacją mieszkańców.

- Od nich właściwie powinniśmy zacząć - uważa wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.
Na początek chce przekonać sądeczan, że choć rankingi dają Nowemu Sączowi jedno z czołowych miejsc wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, wcale nie jest tu tak źle.

Wizja poprawy stanu powietrza przedstawiona przez Energoekspert zakłada, że sądeczanie przesiądą się na rowery i chętniej będą korzystać z komunikacji miejskiej. Dojeżdżający do pracy w Sączu również zostawią samochody na podmiejskich parkingach.

- We wrześniu chcemy przeprowadzić eksperyment. W mieście na kilka dni zostanie uruchomiona wypożyczalnia rowerów - zapowiada wiceprezydent. Zadania zawarte w planie są możliwe do realizacji do 2020 r., jeśli znajdą się na nie pieniądze. Oszacowano, że koszt to 100 mln zł, z czego 20 mln zł na projekty miejskie

- Plan Gospodarki Niskoemisyjnej nie tylko wyznacza zadania, ale jest też wskazówką, jak pozyskać środki zewnętrzne na ich realizację - mówi Adam Jankowski. - Mając taki plan, Nowy Sącz zyskuje dodatkowe punkty za projekty podczas ich oceny - uzasadnia konieczność jego opracowania. Miasto zapłaciło za niego 91 tys. zł. Pieniądze pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zdaniem radnego Grzegorza Fecki to zbędny wydatek.

- Korzystamy z zewnętrznych firm, tymczasem opracowaniem takiego planu powinni się zająć pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska. Dobrze napisany projekt sam się obroni - uważa Fecko. Dla niego ważniejsze od edukacji ekologicznej jest tworzenie ścieżek rowerowych.

- Nie wiem, jak powiedzie się zapowiadany eksperyment z wypożyczalnią rowerów, bo w Sączu nie ma ścieżek rowerowych - komentuje.

- Podłączenie osiedla Stara Kolonia do sieci MPEC znacząco poprawi jakość powietrza i przyniesie korzyść miastu - uważa radny Józef Hojnor .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie