Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze fatalne? Zostaw samochód, a miasto wypożyczy rower

Katarzyna Gajdosz
Nowy Sącz. Prawie 100 tys. zł kosztowało opracowanie planu poprawy jakości powietrza w mieście. Na jego wdrożenie potrzeba pięciu lat i aż 100 mln zł.

Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nowego Sącza poprzedziły ankiety wypełnione przez różne firmy i instytucje, wskazujące co trzeba zdziałać do 2020 r. - informuje Adam Jankowski ze spółki Energoekspert, która przygotowała projekt.

Wciągnięto do planu projekt KAWKA, dzięki któremu mieszkańcy otrzymują dofinansowanie na wymianę pieców węglowych na gazowe. Urząd Miasta przyjął 460 wniosków, z których 200 już zrealizowano. W planie jest również dalsza modernizacja i ocieplanie budynków miejskich, ale też zadania związane z edukacją mieszkańców.

- Od nich właściwie powinniśmy zacząć - uważa wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.
Na początek chce przekonać sądeczan, że choć rankingi dają Nowemu Sączowi jedno z czołowych miejsc wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, wcale nie jest tu tak źle.

Wizja poprawy stanu powietrza przedstawiona przez Energoekspert zakłada, że sądeczanie przesiądą się na rowery i chętniej będą korzystać z komunikacji miejskiej. Dojeżdżający do pracy w Sączu również zostawią samochody na podmiejskich parkingach.

- We wrześniu chcemy przeprowadzić eksperyment. W mieście na kilka dni zostanie uruchomiona wypożyczalnia rowerów - zapowiada wiceprezydent. Zadania zawarte w planie są możliwe do realizacji do 2020 r., jeśli znajdą się na nie pieniądze. Oszacowano, że koszt to 100 mln zł, z czego 20 mln zł na projekty miejskie

- Plan Gospodarki Niskoemisyjnej nie tylko wyznacza zadania, ale jest też wskazówką, jak pozyskać środki zewnętrzne na ich realizację - mówi Adam Jankowski. - Mając taki plan, Nowy Sącz zyskuje dodatkowe punkty za projekty podczas ich oceny - uzasadnia konieczność jego opracowania. Miasto zapłaciło za niego 91 tys. zł. Pieniądze pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zdaniem radnego Grzegorza Fecki to zbędny wydatek.

- Korzystamy z zewnętrznych firm, tymczasem opracowaniem takiego planu powinni się zająć pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska. Dobrze napisany projekt sam się obroni - uważa Fecko. Dla niego ważniejsze od edukacji ekologicznej jest tworzenie ścieżek rowerowych.

- Nie wiem, jak powiedzie się zapowiadany eksperyment z wypożyczalnią rowerów, bo w Sączu nie ma ścieżek rowerowych - komentuje.

- Podłączenie osiedla Stara Kolonia do sieci MPEC znacząco poprawi jakość powietrza i przyniesie korzyść miastu - uważa radny Józef Hojnor .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski