Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powitali relikwie błogosławionych

SYP
GOŁACZEWY. Przeszło tysiąc osób wzięło udział w czterech niedzielnych mszach w kościele św. Marii Magdaleny w Gołaczewach (gmina Wolbrom). Podczas mszy uroczyście wprowadzono do kościoła relikwie dwóch polskich błogosławionych, czyli Jana Pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki.

Podczas uroczystej mszy wprowadzono do kościoła relikwie dwóch polskich błogosławionych. Fot. Jacek Sypień

W homilii proboszcz parafii ks. Aleksander Witkowski, podkreślał rolę, jaką nie tylko w dziejach kościoła, ale także historii Polski odegrali obaj błogosławieni. Przed ołtarzem na specjalnych postumentach stanęły ozdobne relikwiarze, a w nich szczątki obu błogosławionych. Za relikwiarzami stanęły ich portrety. Wartę honorową pełniły panie z miejscowych kół gospodyń wiejskich ubrane w ludowe stroje oraz strażacy ochotnicy. W pierwszym relikwiarzu została umieszczona kropla krwi Papieża. Proboszcz gołaczewskiej parafii przez wiele miesięcy starał się, aby trafiła ona do kościoła. Relikwie trafiły do parafii pod koniec maja. Z rąk ks. kardynała Stanisława Dziwisza odebrał je ks. proboszcz Aleksander Witkowski. Obecnie tylko kilka kościołów w Polsce ma relikwie Jana Pawła II. Na terenie diecezji sosnowieckiej relikwie krwi Papieża Polaka znajdują się jedynie w bazylice katedralnej. W przyszłym roku z okazji 20-lecia diecezji, będą pielgrzymować po wszystkich parafiach. W październiku relikwia, czyli kropla krwi Jana Pawła II, trafi do olkuskiego kościoła pw. Dobrego Pasterza.

W drugim relikwiarzu, jaki stanął przed ołtarzem gołaczewskiej świątyni został umieszczony fragment kości bł. ks. Jerzego Popiełuszki pobrany podczas ekshumacji ze szczątków zamordowanego księdza, jaka miała miejsce w kwietniu ub. roku. Te relikwie wikariusz gołaczewskiej parafii ks. Mariusz Wróbel otrzymał na początku czerwca w warszawskiej Kurii Metropolitalnej od ks. prałata Grzegorza Kowalczyka. Do tej pory jedyną parafią w diecezji, gdzie znajdowały się relikwie tego błogosławionego była parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu.
- To była bardzo wzruszająca uroczystość bardzo ważna dla naszej parafii i dla nas samych - mówi mieszkanka Gołaczew, która brała udział w uroczystej mszy.

Pierwszy, jeszcze drewniany kościół w Gołaczewach został wybudowany w 1225 roku przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. To jedna z najstarszych parafii w powiecie olkuskim. Murowana świątynia została wybudowana w XV wieku i była wielokrotnie przebudowywana. Kościół został częściowo zniszczony podczas I wojny światowej. Warto dodać, że w 1885 roku podczas konsekracji ołtarza ku czci św. Marii Magdaleny biskup kielecki umieścił w nim relikwie świętych Męczenników Feliksa i Klemensa.

Gołaczewskimi plebanami byli między innymi; ks. Paweł z Zatora, który wybudował murowaną świątynię i zasłynął kazaniem na pogrzebie króla Władysława Jagiełły, ks. Jakub Janidło, profesor i trzykrotny rektor Akademii Krakowskiej, czy ks. Klemens Janicki wybitny poeta polskiego renesansu. Obecny proboszcz ks. Aleksander Witkowski we wrześniu tego roku będzie obchodził 20-lecie pełnienia swej funkcji w gołaczewskiej parafii.

 

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski