Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź może nas zaskoczyć

Paweł Chwał
W sprawie budowy wałów przy rzece Białej w Tuchowie odbyła się m.in. wizja lokalna
W sprawie budowy wałów przy rzece Białej w Tuchowie odbyła się m.in. wizja lokalna fot. Paweł Chwał
Tarnowskie. Budowa nowych wałów wzdłuż rzeki Białej pozostaje na razie tylko w planach. Brak na ten cel pieniędzy, a mieszkańcy boją się deszczu. Niepewny jest też zakup sprzętu do pomiaru opadów i budowa radaru meteorologicznego.

Nic nie wyszło z szumnych zapowiedzi podwyższenia istniejących wałów przeciwpowodziowych i budowy nowych wzdłuż rzeki Białej w Tuchowie i Tarnowie. Gdyby rzeka podniosła się do poziomu sprzed sześciu lat, pod wodą znowu znalazłoby się wiele domów w obu miastach.

Patrzą na wojewodę

Gdy tylko wystąpią mocniejsze opady, w Tuchowie zaczynają się bać mieszkańcy położonych najbliżej Białej ulic Daszyńskiego, Kąpielowej, Podwale, Piotrowskiego i Krótkiej.

Większość z nich wzięła udział w przeprowadzonych ponad rok temu konsultacjach społecznych, podczas których mogli zgłosić swoje uwagi do planowanej rozbudowy obwałowań groźnej rzeki. - Projektanci przyjechali, wysłuchali opinii ludzi i urzędników, nanieśli jakieś korekty na plany i tyle ich widzieliśmy - mówi Adam Drogoś, burmistrz Tuchowa.

Projekt zakłada wybudowanie w sumie kilkuset metrów nowych wałów. Istniejące mają być podwyższone o około pół metra.

- Jesteśmy w trakcie kompletowania niezbędnej dokumentacji do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na modernizację istniejących i budowę nowych obwałowań wzdłuż Białej nie tylko w Tuchowie, ale również w Tarnowie - wyjaśnia Rafał Pater z Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

W przypadku Tarnowa konieczne jest uzupełnienie wału od ul. św. Katarzyny, wzdłuż ogródków działkowych. - Czy i kiedy budowa wałów się rozpocznie, zależeć będzie od tego, czy znajdą się na to pieniądze u wojewody - dodaje Pater.

Plany już raz trzeba było odłożyć na później. W 2013 roku MZMiUW rozwiązał umowę z firmą, która projektowała budowę wałów, bo ta miała nie dotrzymać ustalonych terminów.

Szybsze ostrzeganie

Od tego, czy uda się zdobyć około 3 mln zł, uzależnione jest także dokończenie projektu Elektronicznego Systemu Ostrzegania Powodziowego, który buduje powiat tarnowski.

Na razie dostarczane są do niego m.in. dane z siedmiu stacji pomiarowych na Białej. Do pełnego wykorzystania możliwości systemu trzeba kupić jeszcze 10 kolejnych stacji, które mierzyłyby poziom wody w mniejszych potokach, będących dopływami rzeki. Dodatkowo w rejonie Falkowej stanąć powinien lokalny radar meteorologiczny. Urządzenia te mają dostarczać na bieżąco aktualne dane na temat wysokości opadów w zlewni Białej.

- Specjalny program błyskawicznie je przeliczy i naniesie na wirtualne mapy, dzięki czemu strażacy i służby kryzysowe będą w stanie wcześniej ostrzegać ludzi i lepiej przygotować się na ewentualne zagrożenie powodziowe - mówi Wiesław Gadziała, dyrektor wydziału rozwoju w tarnowskim starostwie.

Powiat złożył wniosek o dofinansowanie projektu do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli pieniędzy zdobyć się nie uda, będzie trzeba się o nie starać w innych funduszach.

Własny system ostrzegania powodziowego buduje również powiat dąbrowski. Zainstalowano tam już 12 stacji. Część z nich mierzy intensywność opadów, inne - poziom wody w potokach: Szarwarczance w Dąbrowie Tarnowskiej, Upuście w Brzezówce, Żabnicy w Wielopolu i Dąbrówkach Breńskich oraz na Brniu w Dąbrowie Tarnowskiej i Radwanie.

- Każdy mieszkaniec może sprawdzić poziom wody w lokalnych potokach nie wychodząc z domu. Dane te są na bieżąco prezentowane w internecie. Można je zobaczyć klikając zakładkę na stronie starostwa - mówi Tadeusz Kwiatkowski, starosta dąbrowski.

Informacje trafiają także do straży i służb zarządzania kryzysowego, które w razie przekroczeń stanu wody mają odpowiednio wcześnie ostrzegać mieszkańców przed powodzią.

Współpraca: (ROG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski