Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powróci zima, a z nią kłopoty z odśnieżaniem

(MU)
Mamy obowiązek odśnieżania, ale nie w każdym miejscu
Mamy obowiązek odśnieżania, ale nie w każdym miejscu Fot. MAŁGORZATA GENCA
Prace porządkowe. Biały, błyszczący w słońcu puch stanowi malowniczy widok, ale jego obecność na chodniku czy połaci dachu może być poważnym zagrożeniem.

Kilka centymetrów śniegu na połaci dachowej nie stanowi zagrożenia. Jeśli jednak zbierze się znaczna jego ilość, każdy dach należy odśnieżyć. Szczególnie ważne jest usuwanie śniegu z dachów płaskich.

Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do tragicznych w skutkach katastrof budowlanych, co niestety miało miejsce w poprzednich latach. Natomiast nieodśnieżenie chodnika przylegającego do posesji lub niestrącenie sopli grozi mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Płotek na dachu
Przed spadaniem śniegu z dachu uchronią nas osłony montowane przy brzegu dachu, zatrzymujące śnieg zsuwający się z połaci. Płotki wykonywane są najczęściej ze stali lub aluminium. Instalacja płotków jest możliwa również na gotowym dachu.

Montuje się je poprzez przykręcenie do łaty, więc jeśli pokrycie jest już ułożone, trzeba ściągnąć fragment w miejscu mocowania płotków.

Zsuwający się po połaci śnieg może również uszkadzać elementy pokrycia dachu, które znajdą się na jego drodze. Dlatego uzupełnieniem osłon przeciwśnieżnych montowanych przy okapie są akcesoria rozmieszczane na całej połaci, takie jak śniegołapy. Ich zadaniem jest zatrzymanie lub przynajmniej rozdzielenie zsuwającej się masy śnieżnej na mniejsze części.

Mandat za chodnik
Wielu pyta, dlaczego musi odśnieżać chodniki – przecież płaci się podatki i powinna to robić gmina. – Zasadność obowiązku odśnieżania chodnika trafiła swego czasu przed oblicze Trybunału Konstytucyjnego, jednak ten nie dopatrzył się jakiejkolwiek sprzeczności z konstytucją, zaznaczając m.in., że z prawa własności nieruchomości wynikają także obowiązki społeczne i to jest właśnie tego rodzaju obowiązek – wyjaśnia Marcin Krasoń z Home Brokera. – Zimą pamiętać należy nie tylko o __odśnieżeniu chodnika.

Do obowiązków właściciela nieruchomości należy także wynikające z prawa budowlanego usunięcie śniegu z dachu (nie tylko domu, ale i garażu czy budynku gospodar- czego) oraz strącanie zwisających sopli lodu i nawisów śnieżnych, które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów – przypomina ekspert.

Kiedy nie musisz
Na koniec warto przypomnieć, że w pewnych sytuacjach właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przed swoim domem.

Eksperci Home Brokera wyjaśniają, że będzie tak po pierwsze wtedy, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój samochodów.

Jeżeli gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama powinna też uprzątnąć śnieg – mówi Krasoń. Podobnie będzie, gdy przed domem znajduje się przystanek. W takim wypadku to na przedsiębiorstwie komunikacyjnym ciąży obowiązek odśnieżania.

Najważniejszy wydaje się jednak fakt, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. – Gdy więc pomiędzy granicą działki, a chodnikiem znajduje się miejski pas zieleni, odpowiedzialna za odśnieżanie jest gmina – dodaje Marcin Krasoń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski