Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót dworcowego hotelu

Paweł Chwał
Hotel Polski wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Trzecie piętro na kamienicy dobudowano w latach 20. ub. stulecia
Hotel Polski wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Trzecie piętro na kamienicy dobudowano w latach 20. ub. stulecia FOT. ARCHIWUM
Tarnów. Władze miasta chciały zburzyć zrujnowaną zabytkową kamienicę, ponieważ nie miały pieniędzy na jej remont. Na szczęście budynek odnowili prywatni inwestorzy z Nowego Sącza. Tarnów zyskał dzięki temu piękny, secesyjny zaułek i nowy, trzygwiazdkowy hotel.

Szpetna kamienica, w której ostatnio mieściło się kuratorium oświaty, naprzeciwko wyremontowanego dworca PKP, nie straszy już swoim wyglądem. Odnowili ją prywatni właściciele, którzy w zabytkowym budynku postanowili otworzyć hotel, na wzór tego, który istniał tutaj jeszcze przed I wojną światową.

Miasto nie miało pieniędzy na remont kamienicy. Kilka lat temu usilnie, ale bezskutecznie zabiegało u ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wykreślenie jej z rejestru zabytków, aby ją... wyburzyć.

– Gdyby tak się wówczas stało, Tarnów straciłby przepiękny budynek – mówi Genowefa Tokarczyk z tarnowskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków. To ostatnia kamienica przy ul. Dworcowej, która wymagała remontu. – W miejscu, które nie dawno było anty­wi­zy­tów­ką miasta, powstał urokliwy, secesyjny zakątek – dodaje.

Kamienica powstała na prze­­łomie XIX i XX wieku. – Wybudował ją Michał Mikoś, znany ówczesny tarnowski budowniczy. Od początku mieścił się w niej hotel. Co ciekawe, choć nasz kraj znajdował się pod zaborami, już wówczas nazywał się Polski – mówi Antoni Sypek, tarnowski historyk.

W czasach PRL-u parter zamieniono na tymczasowy dworzec autobusowy, z poczekalnią i kasami biletowymi. Namiastka hotelu funkcjonowała jeszcze na wyższych piętrach, do czasu gdy do kamienicy wprowadziło się kuratorium.

Andrzej Ligara prowadzi w Nowym Sączu stację benzynową. Kilka lat temu wspólnie z żoną zdecydowali zainwestować w nieruchomości. Wyremontowali m.in. kamienicę przy ul. Zygmuntowskiej w Nowym Sączu, teraz są blisko zakończenia podobnych prac w Tarnowie przy Dworcowej.

Skąd pomysł, aby uruchomić tu właśnie hotel? – To nawiązanie do chlubnej przeszłości tego miejsca. Lokalizacja, między dworcem kolejowym a autobusowym oraz zabytkowy status, wręcz wymuszają takie, a nie inne zagospodarowanie tego budynku – odpowiada Ligara. Jest przekonany, że jak tylko skończy się remont na torach i pociągi znów zaczną regularnie kursować, to goście trafią również do niego. – Ludzie coraz więcej podróżują. Potrzebują miejsc o odpowiednim standardzie, gdzie mogą odpocząć – mówi Ligara.

W hotelu są 33 pokoje (jedno- i dwuosobowe), w których do dyspozycji gości jest 71 miejsc noclegowych. Obiekt ma mieć 3 gwiazdki.

– Budynek jest zabytkowy, dlatego wszystkie prace musiały zostać wykonane zgodnie z zaleceniami konserwatora – mówi Andrzej Znojek, który dogląda postępu robót. Mimo to udało się tu m.in. wybudować windę.

– Tarnów znajduje się blisko Krakowa. Dlatego większość turystów, którzy do nas przyjeżdżają, na noc wraca pod Wawel do tamtejszych hoteli – zauważa Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

KOMENTUJĄ

Tadeusz Nosek, właściciel hotelu Bristol:

– W Tarnowie nie ma potrzeby otwierać kolejnych hoteli. Już jest ich za dużo. Turyści nie zatrzymują się dłużej niż na dzień, a biznesmenów jak na lekarstwo.

Witold Kisała, prezes zarządu Cristal Park:

– Ci, którzy kiedyś wybierali noclegi w Tarnowie, teraz za sprawą autostrady robią to rzadko. Zatrzymuje się u nas o wiele mniej wycieczek z Izraela, niż dawniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski