Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót pereł reportażu

Monika Jagiełło
W przyszłym roku poznamy zawartość szuflady Hanny Krall
W przyszłym roku poznamy zawartość szuflady Hanny Krall Marcin Osman
Literatura. Na wznowienie głośnego debiutu Hanny Krall przyszło czekać trzydzieści lat. Dzięki Instytutowi Reportażu na półki wrócą cenione tytuły z kanonu non fiction

Założone przez Instytut wydawnictwo Dowody na Istnienie przypomina, że reportaż to najlepsza lekcja o drugim człowieku. "Wszyscy o wszystkim mało wiemy. Powinniśmy więc wspierać reportaż. Gdy człowiek wie więcej o świecie, żyje bezpieczniej i ciekawiej" - tłumaczą Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman, twórcy Instytutu.

Na pierwszy ogień poszedł tekst Hanny Krall "Na wschód od Arbatu". Reportaże o życiu w ZSRR nie były wznawiane od trzech dekad, stając się rzadką pozycją. Oszczędny, "przemytniczy" styl pisania Krall ma zachęcać do czytania tego,co niegdyś ukryła między wierszami przed cenzorami.

"Nie należy dziś czytać tej książki jako tekstu o ZSRR, ale jako książkę o sposobie pisania o nim" - tłumaczy Szczygieł.
Krall gra zresztą istotną rolę dla Instytutu. Dowody na Istnienie nazwę zaczerpnęły z tytułu jej książki.

W planach jest kilka serii tematycznych. "Faktyczny Dom Kultury" to wznowienia kanonu literatury non fiction. Oprócz "Na wschód od Arbatu", ukazały się dwie książki. Pierwszą jest "Nie oświadczam się" Wiesława Łuki. To wznowienie reportażu o tzw. sprawie połanieckiej, czyli historii zakatowania młodego małżeństwa na oczach kilkudziesięciu świadków, w wigilijną noc 1976 r.

"Noc generała" z kolei to wydana w 1989 r. książka Gabriela Mérétika, bestsellerowa opowieść o stanie wojennym. Prowadzi nas, minuta po minucie, po wydarzeniach 13 grudnia 1981 r., ukazanych z perspektywy kilkudziesięciu osób.

"Serię Reporterską" dedykowano zaś nowościom. Pierwszy tytuł to "Cudowna" Piotra Nestorowicza, przypominający historię "cudu zabłudowskiego". W 1965 r. miała się w Zabłudowie ukazać Matka Boska, co wywołało szczególne zainteresowanie SB.

W planach Dowodów na przyszły rok jest też książka nazwana roboczo "Szuflada". To niepublikowane materiały, które Szczygieł i Tochman znaleźli w szufladzie Hanny Krall.

- Teksty "przemielone" przez cenzurę, zapiski naniesione na skrawki papieru i inne pamiątki znalezione w biurku Krall czytelnik otrzyma w formie albumu - zdradza Julianna Jonek, redaktorka naczelna Dowodów. Dodaje, że w przyszłym roku Dowody na Istnienie chcą rozpocząć cykl spotkań z autorami w całej Polsce. Zapowiada, że nie ominą Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski