Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje nowa wystawa o Wisławie Szymborskiej. "Jarmark cudów" zostanie otwarty przy Rynku Głównym

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Poprzednia wystawa opowiadająca o Wisławie Szymborskiej za pomocą jej przedmiotów była czynna do grudnia 2020 roku w Pałacu Szołayskich.
Poprzednia wystawa opowiadająca o Wisławie Szymborskiej za pomocą jej przedmiotów była czynna do grudnia 2020 roku w Pałacu Szołayskich. MNK/fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK
Jeszcze jesienią tego roku zostanie otwarta nowa wystawa o Wisławie Szymborskiej. Na piętrze Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie zgromadzone zostaną przedmioty, które kolekcjonowała i wśród których mieszkała, kolaże, rękopisy, pamiątki. Wszystko pod tytułem zaczerpniętym z jej wiersza - "Jarmark cudów".

FLESZ - Opłata recyklingowa okazała się sukcesem?

od 16 lat

Nad nową przestrzenią poświęconą poetce pracują Krakowskie Biuro Festiwalowe razem z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Wystawa zostanie otwarta na pierwszym piętrze Pałacu Potockich, który od czerwca tego roku jest kolejnym kulturalnym adresem na mapie miasta. "Jarmark cudów" to pierwsza wystawa przygotowywana w tym nowym centrum.

- Będzie to wystawa opowiadająca o Wisławie Szymborskiej za pomocą jej przedmiotów, którymi się otaczała - mówi Michał Rusinek. - Będą więc te związane z jej twórczością poetycką, plastyczną (kolaże zwane wyklejankami, a także ilustracje), będą przedmioty, które kolekcjonowała i wśród których mieszkała. Poza tym oczywiście rękopisy i wielojęzyczne wydania jej wierszy. Centralnym punktem wystawy będzie niepokazywany do tej pory globus nieba: najbardziej tajemniczy i metaforyczny przedmiot z jej mieszkania

- wymienia prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Z jednej strony goście będą więc mogli otoczyć się codziennością Wisławy Szymborskiej, z drugiej - spotkać się z jej poezją.

Wystawa będzie skoncentrowana wokół motywów z poezji Szymborskiej, więc zwiedzający otrzymają przy okazji swego rodzaju przewodnik po jej twórczości. Dodatkowo pojawią się także konteksty - pokażemy relacje Szymborskiej z innymi pisarzami jej pokolenia, nie tylko krakowskimi

- dodaje Michał Rusinek.

"Jarmark cudów" jest drugą wystawą poświęconą Wisławie Szymborskiej opartą na jej osobistych przedmiotach. Pierwsza została otwarta w rocznicę śmierci poetki w Pałacu Szołayskich i pozostawała tam do grudnia 2020 roku. W "Szufladzie Szymborskiej" znalazły się wtedy m.in. pamiątki, pudełka, szuflady, regały, książki czy stare widokówki, a całość była rodzajem trójwymiarowego kolażu, w którym codzienne przedmioty były łączone z cytatami z twórczości i fotografiami. Jak zaznacza Michał Rusinek, "Jarmark cudów" będzie wystawą większą i nieco bogatszą:

Dziś wiemy już więcej o samej bohaterce tej wystawy, między innymi dzięki opublikowanej korespondencji, nowej biografii, jest też więcej materiałów, z których możemy skorzystać. Planujemy też dodać część multimedialną z interaktywną mapą, na której znajdą się miejsca związane z Szymborską.

„Jarmark cudów” od „Szuflady Szymborskiej” będzie jeszcze odróżniać dostępność wersji dwujęzycznej. Choć nie jest jeszcze znana dokładna data otwarcia ekspozycji, wiadomo, że pierwsi zwiedzający będą mogli ją obejrzeć już tej jesieni.

Wystawa jest obecnie przygotowywana - trwają postępowania, dzięki którym możemy przystąpić do realizacji i produkcji

- informuje Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

To właśnie przy Rynku Głównym 20 koncentrują się teraz wydarzenia literackie tworzone przez zespół KBF. Nowe literackie centrum to także przestrzeń wspólna dla innych krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Łączy literackie inicjatywy, festiwalowe centra i rezydencje artystyczne.

Obecnie poprzez bogaty i bardzo zróżnicowany program Pałacu staramy się pokazać mieszkańcom Krakowa tę przestrzeń i przyzwyczaić ich do tego, by chętnie nas odwiedzali, ponieważ wydarzenia przy Rynku Głównym 20 dzieją się niemal codziennie

- dodaje Michał Zalewski.

A już w ten weekend, między 27 a 29 sierpnia, Pałac będzie gościć Festiwal Reportażu Non-Fiction. W dyskusji na temat miasta, katastrofy klimatycznej, społeczności i roli nowych mediów wezmą udział m.in. Artur Domosławski, Rafał Matyja, Dariusz Rosiak i Jan Śpiewak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski