Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powszechny Spis Rolny 2020. Zostaliśmy docenieni!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Marcin Pitala, koordynator Sprzedaży Regionalnej PolskaPress, odbiera nagrodę z rąk Agnieszki Szlubowskiej, dyr. Urzędu Statystycznego w Krakowie
Marcin Pitala, koordynator Sprzedaży Regionalnej PolskaPress, odbiera nagrodę z rąk Agnieszki Szlubowskiej, dyr. Urzędu Statystycznego w Krakowie Andrzej Banaś
Dziś, 9 grudnia, na konferencji w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podsumowano efekty Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Urząd Statystyczny docenił też wkład mediów w tak wysoki wynik spisu powszechnego; za informacyjną działalność na rzecz spisu powszechnego wydawca "Gazety Krakowskiej i "Dziennika Polskiego", czyli Polska Press O. w Krakowie, został wyróżniony i nagrodzony.

Hasłem przewodnim konferencji było: Od Podhala do Charsznicy - tak żyją Małopolscy rolnicy! Konferencja została zorganizowana 9 grudnia przez Urząd Statystyczny w Krakowie (który odpowiadał za realizację tego najważniejszego badania rolnictwa w Małopolsce) wspólnie z Łukaszem Kmitą, wojewodą małopolskim oraz Oddziałem Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie.

Spisało się niemal 98 proc. gospodarstw!

Powszechny Spis Rolny to największe badanie rynku rolniczego. W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 w całej Polsce zostało spisanych niemal 98 proc. gospodarstw rolnych.

Marcin Pitala, koordynator Sprzedaży Regionalnej PolskaPress, z nagrodą
Marcin Pitala, koordynator Sprzedaży Regionalnej PolskaPress, z nagrodą Andrzej Banaś

Szeroki zakres informacji uzyskanych w badaniu pozwoli na dokonanie aktualnej oceny sytuacji polskiego rolnictwa oraz analizę zmian jakie zaszły w tym sektorze. Z uwagi na istotne powiązania rolnictwa z innymi gałęziami gospodarki, dane ze spisu wykorzystane zostaną również do ogólnej oceny sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju.

W Małopolsce rolnicy spisali się wzorowo! Obowiązek dotyczył ponad 150 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, a zrealizowało go blisko 100 proc. gospodarzy z naszego województwa. Blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet, co pokazuje, że gospodarstwa rolne są nowoczesne i wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu.

Nic więc dziwnego, że organizatorzy spisu oraz pracownicy KRUS zostali docenieni i nagrodzeni. Jak mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita: Nasza ojczyzna musi pamiętać o tych cichych bohaterach. Każdy, swoją codzienną pracą, dokłada cegiełkę do rozwoju kraju.

Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, wraz z odznaczonymi
Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, wraz z odznaczonymi Andrzej Banaś

W wydarzeniu wzięli udział wybitni specjaliści, przedstawiciele najważniejszych instytucji realizujących zadania z zakresu rolnictwa, samorządowcy, środowisko naukowe, media, koła gospodyń wiejskich (z Łącka, Wieprza, Olszany i Bębła) oraz małopolscy rolnicy.

Monika Wałaszek z Urzędu Statystycznego w Krakowie przedstawiła tendencje rozwoju małopolskiego rolnictwa w świetle wyników spisu. Małopolskie rolnictwo zmniejsza produkcję zwierzęcą, na rzecz roślinnej. Temat ARiMR w dobie cyfryzacji rolnictwa przybliżył przez Jerzy Radoń, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, zaś dr hab. Tomasz Wojewodzic i dr Łukasz Paluch z URK poruszyli kwestię dezagraryzacja polskiej wsi w obliczu wstępnych wyników spisu.

Gospodarstwa rolne zajmują około 60 proc. Małopolski

Małopolskę cechują unikatowe walory przyrodnicze i krajobrazowe, różnorodność kultury i tradycji ludowej, bogactwo lokalnych odmian roślin uprawnych, ras zwierząt hodowlanych oraz pracowitość rolników. Gospodarstwa rolne zajmują około 60 proc. powierzchni województwa.
Rolnicy specjalizują się w:

  • produkcji mieszanej
  • hodowli zwierząt trawożernych
  • warzywnictwie
  • sadownictwie
Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o gastronomiczną stronę wydarzenia
Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o gastronomiczną stronę wydarzenia Andrzej Banaś

Powszechny Spis Rolny, przeprowadzony na terenie Polski od 1 września do 30 listopada 2020 r., był drugim spisem rolnym po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski