MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2024 w Krakowie. Radość i niedosyt w krakowskim sztabie PiS. Porażka Łukasza Kmity, wygrana w walce o sejmik

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wideo
od 12 lat
Emocji nie zabrakło także w sztabie Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie. Wielka euforia nadeszła wraz z pierwszymi wynikami do Sejmików, w których PIS uzyskał 33,7 proc. Łukasz Kmita uzyskał 14,7 proc. głosów i trzeci wynik. -Cieszę się z wyniku ogólnopolskiego do sejmiku, a co do wyborów prezydenckich musimy poczekać do rana i wtedy będziemy komentować. - powiedział Łukasz Kmita po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników exit poll. W II turze zmierzą się najpewniej Aleksander Miszalski, który uzyskał 39,4 procent głosów i Łukasz Gibała - 28,4 proc.

W wyborczy wieczór, 7 kwietnia w Biurze Zarządu Okręgowego PiS, przy ul. Retoryka 7, swój sztab wyborczy zorganizował poseł Łukasz Kmita. Na godzinę przed ogłoszeniem wyników exit poll, w sztabie można było spotkać wiele znanych twarzy. Wśród tłumu wypatrzyliśmy m.in. posłankę Małgorzatę Wassermann, byłą małopolską Kurator Oświaty Barbarę Nowak, byłego wicewojewodę Mateusza Małodzińskiego, Michała Drewnickiego, senatora Marka Pęka czy posła Ryszarda Terleckiego.

O godzinie 21 wszystkie oczy skierowane były na ekran telewizora, na którym pojawiły się nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych. Według ogólnokrajowych wyników do Sejmiku PIS prowadzi z wynikiem 33,7 procent nad drugą Koalicją Obywatelską - 31,9 proc. W I turze Łukasz Kmita uzyskał 14,7 proc. głosów, co dało mu trzeci wynik wśród kandydatów i prawdopodobny brak awansu do II tury, która odbędzie się 21 kwietnia. W niej spotkają się najpewniej poseł Aleksander Miszalski i niezależny kandydat Łukasz Gibała.

O ile ogólnopolski wynik wywołał wybuch radości w sztabie PiS, o tyle wynik Łukasza Kmity zgasił radosne nastroje, a z sali dało się słyszeć: "Nie no, nie wierzę" i pytania "Jak to możliwe?". Mimo to Łukasz Kmita pozostał optymistą i kazał cierpliwie czekać na poranne wyniki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników ogólnopolskich do sejmiku. Co do wyników prezydenckich, trzeba poczekać do rana i wtedy będziemy komentować. Na razie jest mały niedosyt. Tak czy inaczej już dziękuję wszystkim za oddane głosy - powiedział tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników Łukasz Kmita, kandydat na prezydenta Krakowa.

Łukasz Kmita, urodził się 7 listopada 1985 w Olkuszu. Polski polityk, samorządowiec i urzędnik, w latach 2020–2023 wojewoda małopolski, poseł na Sejm X kadencji.

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (politologia – administracja europejska oraz marketing polityczny), Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Technicznego w Brnie (Międzynarodowe Studia Menedżersko-Finansowe), a także Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie (Executive Master of Business Administration).

Samorządowiec. W latach 2006 – 2014 oraz 2018 – 2020 radny Miasta i Gminy Olkusz, zaś w latach 2014 – 2018 radny powiatu olkuskiego. Przez wiele lat łączył pracę w samorządzie z funkcją Dyrektora Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jacka Osucha (2007 – 2015). Od 2015 r. do 2016 r. kierował Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

W latach 2016 – 2019 był Dyrektorem Oddziału Regionalnego w Krakowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 8 sierpnia 2020 r. objął stanowisko Wojewody Małopolskiego. W wyborach parlamentarnych w 2023 z powodzeniem kandydował z ramienia PiS do Sejmu X kadencji, otrzymując 26 062 głosy w okręgu nr 12. W konsekwencji 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody. Na tym stanowisku zastąpił go Krzysztof Jan Klęczar.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski