Poziom był wysoki

(ŻUK)
Szermierka. W Krakowie po raz drugi rozegrano zawody o Puchar Europy kadetów w szpadzie. Wystąpiło ponad 200 zawodników z 19 państw. Atrakcją był fakt, że walki finałowe rozgrywano w Galerii Krakowskiej.

Wśród kadetów triumfował Marcin Nikiel z Piasta Gliwice, który w finale pokonał innego gliwiczanina, ale z Kosyniera – Piotra Kapalę 15:10. Najlepszym krakowianinem był Konrad Miklaszewski z AZS-u AWF-u, który został sklasyfikowany na 25. pozycji. Wystąpiło 123 zawodników.

Wśród kobiet także dominowały Polki, najlepsza była Anna Mroszczak z RMKS-u Rybnik, która w walce o wszystko zwyciężyła Agnieszkę Rolek z AZS-u AWF-u Katowice 15:12. Najwyżej sklasyfikowaną krakowianką była Joanna Przeniosło z AZS-u AWF-u Kraków, która wywalczyła 29. lokatę. Z kolei 40. miejsce zajęła Wiktoria Zamachowska z KKS-u Kraków. Wystąpiły 92 zawodniczki. Zwycięzcy otrzymali główne trofeum, czyli statuetki Smoka Wawelskiego.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla publiczności, były pokazy, które przybliżały specyfikę dyscypliny, jej odmiany i historię. Można było wziąć udział w lekcji pokazowej i zobaczyć, jak wygląda świat zza szermierczej maski, kibicować najmłodszym w mini-turnieju dla dzieci oraz poznać tajniki japońskiej szermierki tradycyjnej. – Wystąpiło mało krakowian ze względu na __niefortunny termin imprezy, podczas ferii zimowych – mówi trenerka KKS-u Monika Żola. – Poziom turnieju oceniam jako dobry, walki były bardzo wyrównane. Polacy dobrze się zaprezentowali.