MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczą przedsiębiorcom na usunięcie szkód

BK
SPOŁECZEŃSTWO. Powodzie w maju i czerwcu dotknęły nie tylko domy mieszkalne, ale również małe i większe zakłady pracy. Po ponad dwóch miesiącach ich właściciele także doczekali się, że będą mogli wystąpić o wsparcie finansowe w formie pożyczek. Jak informują w oświęcimskim starostwie, pożyczki te mogą być bezzwrotne.

O stratach przedsiębiorców spowodowanych wielką wodą wspomina się rzadko, a tymczasem są one często ogromne i wiążą się nie tylko ze zniszczonym majątkiem, ale również utratą zamówień na przyszłość i co za tym idzie miejsc pracy. W wielu przypadkach w grę wchodzi dorobek całego życia. W zachodniej Małopolsce jest sporo takich przypadków, a część do dzisiaj nie wznowiła działalności.

Niedawno pojawiła się szansa uzyskania pomocy przez poszkodowanych przedsiębiorców. - Dzięki uregulowaniom prawno-legislacyjnym każdy z nich będzie mógł skorzystać z pożyczek bezzwrotnych lub zwracanych w części, a także pomocy publicznej. W połowie sierpnia weszły w życie: Ustawa o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi, ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach, związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca oraz ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - informują w oświęcimskim starostwie.

Przedsiębiorca, zatrudniający do 50 pracowników, będzie mógł zabiegać o pożyczkę w wysokości do 50 tys. zł na odbudowę majątku trwałego lub obrotowego, zniszczonego lub utraconego w wyniku klęski żywiołowej.

- W przypadku prawidłowego wykorzystania pożyczki, czyli na cele określone w ustawie, będzie ona w całości umarzana. W przypadku przedsiębiorców, którzy w dniu wystąpienia klęski żywiołowej nie byli ubezpieczeni od jej następstw, umorzenie wyniesie 75 proc. kwoty udzielonej pożyczki. Reszta sumy będzie podlegać spłacie, ale bez oprocentowania - tłumaczą w starostwie.

W tej chwili trwa konkurs, w którym zostaną wyłonione fundusze pożyczkowe, które będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom. Po udzielonej pomocy na podstawie tej ustawy będą oni mieli obowiązek złożyć oświadczenie do wojewody małopolskiego o uzyskanej pomocy publicznej.

Informacje dotyczące pomocy są na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski