MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy są gotowi płacić Ukraińcom więcej niż Polakom na tych samych stanowiskach. Na jakie stawki mogą liczyć?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pracownicy z Ukrainy wykonują w Polsce głównie pracę fizyczną – wskazuje tak aż 71 proc. respondentów.
Pracownicy z Ukrainy wykonują w Polsce głównie pracę fizyczną – wskazuje tak aż 71 proc. respondentów. Joanna Urbaniec / Polska Press
Pracowników z Ukrainy znajdziemy w więcej niż co czwartej firmie w Polsce. Co trzeci przedsiębiorca deklarował, że chętnie zapłaci więcej pracownikowi z Ukrainy niż Polakowi, byle go przyciągnąć. - Pracownicy z Ukrainy już od dłuższego czasu zarabiają w Polsce takie same stawki jak te oferowane Polakom na analogicznych stanowiskach- mówi nam ekspert.

Pracowników z Ukrainy znajdziemy w więcej niż co czwartej firmie w Polsce. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu nie osłabło znacząco nawet w pandemii – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Eksperci firmy wskazują, że argument finansowy pozostaje dla kadry ze Wschodu kluczowy przy podejmowania decyzji o wyborze konkretnego pracodawcy. Na znaczeniu zyskały też m.in. bezpieczeństwo czy bliskość geograficzna.

- Można powiedzieć, że tak naprawdę pracownicy z Ukrainy z Polski nie wyjechali. Przynajmniej nie w takim zakresie jak można było się tego spodziewać. Z odpływem kadry ze Wschodu mieliśmy do czynienia na początku pandemii, czyli na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. Według danych Straży Granicznej z Polski wyjechało wtedy nawet 250 tys. osób. Ten odpływ udało się szybko powstrzymać, bo wprowadzono odpowiedni zapis w tarczy antykryzysowej, który przedłużał wizę cudzoziemców na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Więcej niż co czwarta firma w Polsce (28 proc.) zatrudnia obecnie pracowników z Ukrainy. Najwięcej kadry ze Wschodu znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób. W przypadku średnich firm co trzecia deklaruje zatrudnianie pracowników zza naszej wschodniej granicy, a w małych co czwarta. Również niemal co czwarta firma w Polsce zamierza rekrutować Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Pracodawcy nie tylko chętnie sięgają po kadrę ze Wschodu, ale też dobrze wynagradzają pracowników z Ukrainy. W porównaniu do poprzedniej edycji badania wzrósł odsetek pracodawców, którzy byliby skłonni płacić obywatelowi Ukrainy więcej „na rękę” niż Polakowi. Taką możliwość zakłada co trzeci pracodawca, w porównaniu do 28 proc. w pierwszej połowie 2020 roku.

- Pracownicy z Ukrainy już od dłuższego czasu zarabiają w Polsce takie same stawki jak te oferowane Polakom na analogicznych stanowiskach. Trzeba pamiętać, że pracownicy z Ukrainy wykonują w Polsce głównie pracę fizyczną – wskazuje tak aż 71 proc. respondentów. Co piąty Ukrainiec pracował w usługach, 5 proc.umysłowo, a tylko niecały 1 proc. to kadra zarządzająca. Mimo wykonywania prac fizycznych, pracownicy z Ukrainy mogą liczyć na niezłe zarobki- wylicza ekspert.

- Co czwarta osoba przyznaje, że zarabiała na rękę od 2,6 do 3 tys. zł netto miesięcznie, 17 proc. otrzymywało od 3 do 3,6 tys. zł netto miesięcznie, a co piąty pracownik z Ukrainy mógł liczyć na zarobki przekraczające 3,6 tys. zł netto miesięcznie- dodaje Inglot.

Powody wyboru Polski jako miejsca imigracji zarobkowej pozostają niezmienne: w pierwszej trójce znajdują się bliskość geograficzna i kulturowa, niska bariera językowa oraz zarobki. - Warto zwrócić uwagę, że wynagrodzenie jako argument za przyjazdem do Polski straciło na znaczeniu. W obliczu pandemii zyskała za to bliskość geograficzna i kulturowa oraz niska bariera językowa. Ten pierwszy czynnik jest istotny z punktu widzenia ewentualnej łatwości odwiedzenia swojej rodziny lub konieczności powrotu do ojczyzny. Natomiast niska bariera językowa zapewnia bezpieczeństwo m.in. na wypadek zachorowania na COVID-19 i konieczności dogadania się z lekarzem. Duże znaczenie dla przyjeżdżających do Polski Ukraińców ma również fakt, że przebywają tutaj ich znajomi lub rodzina- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracodawcy są gotowi płacić Ukraińcom więcej niż Polakom na tych samych stanowiskach. Na jakie stawki mogą liczyć? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski