MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plaga masowych zwolnień w krakowskich korporacjach. Na "czarnej liście" GUP jest już 1500 osób

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Sylwia Penc / Polskapresse
Krakowskie korporacje masowo zwalniają pracowników. W zeszłym miesiącu informowaliśmy o zwolnieniu ponad 200 osób w Aptiv, kolejne 200 osób miało stracić pracę w PepsiCo, a teraz masowe zwolnienia szykuje Octopus. Grodzki Urząd Pracy alarmuje, że do zwolnień grupowych zgłoszonych zostało już 1500 osób. To więcej niż w całym 2023 roku.

Octopus Energy Kraków to dawny Shell Energy Retail, część koncernu Shella zajmująca się rynkiem detalicznym w handlu energią elektryczną. W Polsce firma miała swoje biuro w Krakowie przy ul. Pawiej. Pracowało w nim ponad 300 osób. "Biuro zajmowało się obsługą klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii i ich rachunków za prąd, gaz i internet. Cały ten pion miał 1,5 mln klientów, z czego część obsługiwał krakowski oddział" - podaje krakowska "Wyborcza".

Jak informuje Gazeta Wyborcza, pracę ma stracić około 270 osób z krakowskiego oddziału. "Pozostała część zespołu do jesieni pożegna się z firmą. Pracownicy otrzymują, oprócz ustawowego okresu wypowiedzenia, także dodatkowo cztery miesięczne pensje. - Na szczęście w odróżnieniu, na przykład od Aptiv, przebiega to w cywilizowany sposób - mówi cytowana przez dziennik pracownica Octopus".

Octopus to nie pierwsza korporacja w Krakowie która zwalnia masowo ludzi. Pod koniec lutego informowaliśmy na naszych łamach o zwolnieniach w Aptiv, a ledwie tydzień temu w firmie PepsiCo. W obydwu przypadkach mówi się o utracie pracy przez ponad 200 osób.

-PepsiCo w ostatnim czasie przeprowadziło zmiany organizacyjne dotyczące dwóch funkcji w biurze usług biznesowych firmy w Krakowie. PepsiCo ściśle współpracuje z pracownikami objętymi zmianą, zaoferowano im pakiety odpraw oraz wszechstronne wsparcie w podjęciu nowych obowiązków zawodowych. Priorytetem firmy są ludzie i wspieranie ich w tym czasie - mówił nam Julian Krzyżanowski, rzecznik PepsiCo.

GUP: liczba osób zgłoszonych do zwolnień większa niż w całym 2023

-W ostatnich latach, pomimo relatywnie niskiej stopy bezrobocia, obserwujemy wzrost liczby osób, którzy zgodnie ze zgłoszeniami pracodawców zostali objęci zamiarem zwolnienia w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - informuje Magdalena Żuchowicz, rzeczniczka GUP w Krakowie

Dane za lata 2022-2023 oraz pierwsze dwa miesiące roku 2024 wyglądają następująco (stan na 14 marca br.):
W 2022 roku zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło do GUP 6 zakładów pracy (planowana liczba osób do zwolnienia 434) w następujących branżach:

 • Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem
 • motocykli;
 • Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów;
 • Opieka dzienna nad dziećmi;
 • Działalność związana z oprogramowaniem (2 zgłoszenia);
 • Produkcja surówki, żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych.

W 2023 roku zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło do GUP 12 zakładów pracy (planowana liczba osób do zwolnienia 954) w następujących branżach:

 • Produkcja elementów elektronicznych;
 • Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek;
 • Działalność związana z oprogramowaniem (2 zgłoszenia);
 • Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki;
 • Działalność portali internetowych;
 • Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów (2 zgłoszenia);
 • Działalność centrów telefonicznych (call center);
 • Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych
 • i motocyklowych (2 zgłoszenia);
 • Badania i analizy związane z jakością żywności.

W okresie od 1 stycznia 2024 roku do 29 lutego 2024 roku zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło do GUP 7 zakładów pracy (planowana liczba osób do zwolnienia 986) w następujących branżach:

 • Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków;
 • Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych;
 • Sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych;
 • Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych;
 • Produkcja wyrobów tytoniowych;
 • Działalność związana z oprogramowaniem (2 zgłoszenia)

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie nie dysponuje danymi wskazującymi na źródła aktualnie obserwowanego trendu. Mariusz Kęsek, zastępca Działu Prawno – Organizacyjnego Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, poinformował nas też, że GUP nie udziela informacji dotyczących konkretnych pracodawców, jacy zgłosili (w przewidzianym prawem trybie) zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, ponieważ informacje dotyczące organizacji pracy pracodawcy mogłyby bowiem stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa.

Wiadomo natomiast, że z każdym tygodniem trend dotyczący masowych zwolnień przybiera na sile. W czwartek 21 marca, Gazeta Wyborcza informuje, że do GUP wpłynęły kolejne wnioski o zwolnienia grupowe, które obejmą już 1500 osób.

Zwolnienia nie dotyczą wyłącznie branży outsourcingowej. - To także branża budowlana czy tytoniowa. I zwalniają nie tylko duże korporacje ale tez mniejsze firmy - komentuje w rozmowie z GW Mateusz Kęsek z Grodzkiego urzędu Pracy.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski