Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prąd z prądem rzeki

Redakcja
Krakowska spółka chce budować elektrownię wodną

PIWNICZNA ZDRÓJ. Spółka "Energoinwest" z Krakowa chce wybudować w Piwnicznej-Zdroju małą elektrownię wodną na Popradzie, która produkowałaby nawet do 1500 kWh energii. Realizacja przedsięwzięcia wiąże się jednak ze sprzedażą przez gminę kilkudziesięciu arów gruntu pod Górą Kicarz. Komisje Rady wyraziły pozytywne opinie na temat pomysłu. Otwierają one krakowskiej spółce drogę do budowy elektrowni. Ostateczny głos w kwestii zbycia gruntu będzie jednak należeć do Rady Miasta i Gminy, która jutro zbierze się na sesji.

Rozmowy o budowie małej elektrowni wodnej na Popradzie na Międzybrodziu między potencjalnym inwestorem, a władzami Piwnicznej prowadzone są już kilka miesięcy. W miniony czwartek prezes Zarządu spółki "Energoinwest" Andrzej Gąsiorowski przyjechał z Krakowa, by przedstawić radnym z komisji ogólnospołecznej i gospodarczo-budżetowej plany przedsięwzięcia i korzyści, jakie ono przyniesie dla uzdrowiska. Budowę elektrowni w tym miejscu popierają także specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy obejrzeli teren, zrobili rachunek ekonomiczny i stwierdzili, że warto zainwestować.

- Mamy duże doświadczenie w stawianiu tego typu obiektów - powiedział "Dziennikowi" Andrzej Gąsiorowski, prezes spółki "Energoinwest" w Krakowie. - Zdecydowaliśmy się zabiegać tutaj o możliwość budowy elektrowni, gdyż w Piwniczna jest doskonałym miejscem na tego typu inwestycje.

"Energoinwest" jest spółką budującą m. in. małe elektrownie wodne. Zajmuje się też przetwarzaniem biogazu wydobywającego się z wysypisk śmieci na energię elektryczną.

Unowocześnia też maszyny i poprawia sprawność turbin wodnych.

- Popieram to przedsięwzięcie - agrumentuje Edward Bogaczyk, burmistrz Piwnicznej. - Piwniczna mogłaby kupować na miejscu część energii i nie płaciłaby kosztów jej przesyłu.

Spółka jest w stanie wybudować elektrownię w ciągu niespełna czterech miesięcy. Osiągałaby ona moc 1200-1500 kWh.

- Zakładając pesymistyczny scenariusz, inwestycja byłaby gotowa w październiku przyszłego roku - dodaje Andrzej Gąsiorowski. - Koszt inwestycji szacowany jest na 13-15 mln zł.

(MIGA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski