Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnicy gotowi radzić

Marcin Banasik
Aplikant radcowski Piotr Dróżdż w oczekiwaniu na petentów
Aplikant radcowski Piotr Dróżdż w oczekiwaniu na petentów Fot. Piotr Idem
Prawo. Pierwszy dzień bezpłatnych porad prawnych spotkał się ze znikomym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i okolic. Ci, którzy mimo mrozu zdecydowali się przyjść do prawnika, często słyszeli, że porady nie są dla nich.

Mały pokoik, biurko, a na nim komputer i kodeks cywilny. Tak wygląda punkt bezpłatnej pomocy prawnej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przy ul. Centralnej w Krakowie. - Myślałem, że przed drzwiami ustawi się kolejka chętnych, a tu mijają cztery godziny i ciągle pusto - mówi Piotr Dróżdż, aplikant radcowski, który wczoraj pełnił tam dyżur.

Nieco lepiej było na osiedlu Centrum B w Nowej Hucie. Tam przed południem zjawiły się dwie osoby, które potrzebowały pomocy w zakresie prawa spadkowego i rodzinnego. Później w tym samym punkcie pojawiły się jeszcze cztery osoby. - Nie mogłam im jednak pomóc, ponieważ nie kwalifikowały się do skorzystania z bezpłatnej porady - mówi Anna Burzawa, radca prawny.

Wczoraj pusto było również w powiatowych punktach porad prawnych. Ani jedna osoba nie pojawiła się u prawnika dyżurującego w Krzeszowicach i Słomnikach. Wyjątkiem był Zabierzów. - Pod koniec dyżury przyszła pani, która miała pytania z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego. Na dowód tego, że kwalifikuje się do bezpłatnej porady, przyniosła kartę dużej rodziny - mówi radca prawny Bogusław Przywora.

Marta Grabek-Niekraszewicz z Krakowskiego Forum Organizacji Społecznych KraFOS zapewnia, że znikome zainteresowanie bezpłatnymi poradami prawnymi w pierwszym dniu działalności wcale nie świadczy o tym, że krakowianie nie mają pytań do prawników.

- Wcześniej mieliśmy sporo telefonów od osób, które są zainteresowane poradami. Myślę, że ludzie zaczną przychodzić do prawników, jak zakończy się okres przerw związanych ze świętami. Za tydzień powinno być o wiele więcej chętnych - zapewnia Marta Grabek--Niekraszewicz.

W Krakowie działa 30 takich punktów. W całej Małopolsce jest ich 135. Eksperci mają pomagać głównie osobom uboższym, spełniającym kryteria do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej. Oprócz nich prawnik za darmo pomoże młodzieży do 26. roku życia (głównie studentom), osobom posiadającym kartę dużej rodziny, osobom starszym po ukończeniu 65 lat, kombatantom, weteranom wojennym i osobom zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą, w tym naturalną.

Sieć punktów z poradami organizują powiaty, ale pieniądze na nie, sto milionów złotych rocznie, wykłada budżet państwa. Połowę z nich prowadzą radcowie prawni i adwokaci. W wyjątkowych sytuacjach porad mogą udzielać aplikanci. Drugie tyle punktów prowadzą organizacje pozarządowe, w których porad udzielają także doradcy podatkowi oraz absolwenci studiów wyższych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie).

Prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, nie ukrywają, że dyżury w punktach porad to dla nich całkiem atrakcyjny zastrzyk gotówki. - Dzisiaj konkurencja na rynku jest dość duża. Pewna praca i pensja są towarem deficytowym, więc nie ma co ukrywać, że stworzenie kilku tysięcy miejsc pracy dla prawników bardzo nas cieszy - mówi jeden z adwokatów.

Na każdy punkt przypada miesięcznie ponad 5 tys. zł, z czego 97 proc. tej kwoty przeznaczonych jest na wynagrodzenie prawników. O tym, ilu pracowników będzie w każdym punkcie, decydują władze powiatów. Bo to one podpisują umowy z osobami wyznaczonymi m.in. przez okręgowe rady adwokackie.

Punkty nie mogą przygotowywać pism procesowych do śledztw oraz procesów w sądach. Mogą jednak pomóc uzyskać tzw. obrońcę z urzędu.

Miejsca, gdzie udziela się bezpłatnej pomocy prawnej, będą działać pięć dni w tygodniu, przez co najmniej cztery godziny dziennie. Ich adresy można znaleźć w internecie na stronach powiatów, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie www.darmowapo-mocprawna.ms.gov.pl.

Prawnik bezpłatnie...
Poinformuje
o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących obywatelowi uprawnieniach i jego obowiązkach

Wskaże możliwe sposoby rozwiązania problemu prawnego

Udzieli pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Sporządzi projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. (BAN)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski