Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo dziedziczone

Redakcja
Zasady i warunki nabycia prawa własności gruntów przez użytkowników wieczystych były tematem redakcyjnego dyżuru telefonicznego z udziałem Marty Witkowicz, dyrektorki Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa i Anity Czajewicz-Orszak, kierowniczki referatu opłat i kontroli zagospodarowania majątku. Dyżur wzbudził ogromne zainteresowanie, mamy więc nadzieję, że relacja z tego spotkania zainteresuje szerokie grono Czytelników.

Każdy spółdzielca powinien sam zdecydować, czy skorzysta z danego mu uprawnienia do nabycia gruntu

- W jaki sposób można przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność w przypadku budynku wielomieszkaniowego?
   - Przekształcenie może się odbyć pod warunkiem, że wszyscy użytkownicy wieczyści złożą stosowny wniosek w Wydziale Skarbu UM Krakowa oraz wpłacą kwotę stanowiącą różnicę między wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego. Zasady takie dotyczą również nabycia prawa własności przez właścicieli garaży położonych na nieruchomościach gruntowych obciążonych prawem użytkowania wieczystego w udziałach (w przypadku więcej niż jednego użytkownika wieczystego).
- Spółdzielnia mieszkaniowa poinformowała mieszkańców o możliwości nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntów na własność. Co może oznaczać taka propozycja?
   - Jeśli spółdzielnie mieszkaniowe sprzedają na rzecz swoich członków odrębną własność lokali lub domów jednorodzinnych, to jednocześnie przenoszą na ich rzecz część nieruchomości - udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. W związku z tą sprzedażą spółdzielnie, które mają grunty w użytkowaniu wieczystym, wystąpiły do urzędu z wnioskiem o sprzedaż prawa własności. Dlatego Rada Miasta podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości gruntowych pozostających w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowych, w taki sposób, że cena wyliczona do zapłaty wyniesie 10 proc. wartości własności sprzedawanej nieruchomości. Spółdzielnia musi więc poinformować swoich członków o możliwości nabycia prawa własności i zapytać, czy są zainteresowani takim nabyciem.
- Czy koszty przekształcenia będą dla wszystkich spółdzielców jednakowe?
   - Rozliczenie, w oparciu o wartość gruntu, powinno być dokonane dla każdego mieszkania odrębnie, ponieważ udział w nieruchomości gruntowej uzależniony jest od powierzchni lokalu.
- Jaki wpływ będzie miało nabycie własności na wysokość czynszu?
   - Spółdzielcy płacą obecnie czynsz obejmujący m.in. opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu i podatku od nieruchomości. Po nabyciu prawa własności gruntu będą płacić jedynie podatek od nieruchomości.
- Dostałem ze spółdzielni informację, że mam zapłacić 150 zł za m kw. gruntu. Zaproponowano mi wpłatę jednorazową lub wliczenie tej kwoty do czynszu. Czy muszę się zgodzić na uiszczenie takiej opłaty?
   - Niekoniecznie. Każdy spółdzielca powinien sam zdecydować, czy skorzysta z danego mu uprawnienia do nabycia gruntu.
- Czy można mieć gwarancję, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej prawo użytkowania wieczystego nie wygaśnie, zostanie zachowane w dotychczasowym kształcie?
   - Na pewno tak. Jest to przecież prawo dziedziczne i zbywalne. W zróżnicowanej postaci funkcjonuje także w państwach zachodnich, czego przykładem może być dzierżawa wieczysta i dzierżawa w celu zabudowy w prawie francuskim lub dziedziczne prawo zabudowy regulowane w prawie niemieckim.
- Czy przy sprzedaży na własność prawa użytkowania wieczystego działki podlega ona podziałowi geodezyjnemu, czy sprzedawana jest po obrysie budynku?
   - Spółdzielnia, sprzedając swemu członkowi udział w prawie użytkowania wieczystego wraz z własnością lokalu mieszkalnego powinna dokonać wydzielenia działki z tym budynkiem. Działka ta musi jednak spełniać kryteria działki budowlanej (m.in. odpowiedni dojazd, teren zielony), a wobec tego podział po obrysie budynku jest niedopuszczalny i nie zostanie zatwierdzony.
- Czy można rozłożyć na raty opłatę z tytułu przekształcenia?
   - Tak. Raty mogą być kwartalne, płatne maksymalnie przez okres dwóch lat. Są oprocentowane.
- W jaki sposób oblicza się wartość prawa użytkowania wieczystego?
   - Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego wartość prawa użytkowania oblicza się według określonego wzoru.
- Kto powinien ustalać te wartości?
   - Rzeczoznawca majątkowy, któremu powierza się sporządzenie w tym celu operatu szacunkowego. Koszty wyceny ponosi użytkownik wieczysty.
Notowała:
DANUTA ORLEWSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski