Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Preferencje dla prefabrykatów [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Mieszkanie Plus to też społeczne budownictwo czynszowe. Na zdjęciu: obiekty TBS Małopolska
Mieszkanie Plus to też społeczne budownictwo czynszowe. Na zdjęciu: obiekty TBS Małopolska Fot. TBS Małopolska
Mieszkanie Plus. Do 20 kwietnia można zgłaszać udział w konkursie na zaprojektowanie rządowych mieszkań na wynajem.

BGK Nieruchomości ogłosił konkurs architektoniczny na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego. „Spółka liczy na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, które zostaną zastosowane przy projektowaniu budynków dla programu Mieszkanie Plus” - czytamy w komunikacie po ogłoszeniu konkursu.

Rekordowy kwartał na zakończenie rekordowego roku dla deweloperów

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

BGKN współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Taka współpraca ma zapewnić właściwe standardy kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, współczesne wzory architektury i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. - Nie wykluczamy podjęcia współpracy także z innymi organizacjami zrzeszającymi architektów i urbanistów, na przykład ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich - twierdzą pracownicy BGK Nieruchomości.

Po 2 tysiące za metr

Założenia konkursowe są takie, że modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. złotych netto za metr kwadratowy stanu deweloperskigo.

- Jedno z założeń programu Mieszkanie Plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb. Formuła konkursu oznacza dyskusję oraz wpływ na kształt przyszłych rozwiązań. Konsultacje są też na etapie tworzenia planu miejscowego. A w przygotowanym projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego zwiększamy udział lokalnych społeczności w planowaniu przestrzennym - podkreśla wicemi- nister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

- Na potrzeby konkursu architekci mogą przyjąć dowolną technologię realizacji bu-dynku wielorodzinnego. Nie ukrywamy jednak, że interesują nas przede wszystkim rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniające wykonawstwo i ograniczające czasochłonność prac budowlanych - zaznacza Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Dwa etapy

Konkurs na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego, który ma być podstawą do realizacji rządowego programu, będzie przebiegał dwuetapowo. Do pierwszego mogą zgłosić się wszyscy.

Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 20 kwietnia. Chętni mogą to zrobić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej BGK Nieruchomości - bgkn.pl.

Wszyscy, którzy spełnią wymagania formalne, będą mogli opracować projekt modelowej zabudowy wielorodzinnej dla teoretycznej lokalizacji wskazanej przez organizatora. Termin na ostateczne przesłanie projektów wyznaczono na 22 czerwca.

Do drugiego etapu zostaną dopuszczeni autorzy 12 najlepszych prac konkursowych. Zostanie im zlecone dopasowanie swojej koncepcji do uwarunkowań konkretnej działki. Będą mieli na to czas do 31 sierpnia. 12 września podczas uroczystej gali połączonej z wystawą prac, poznamy zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników konkursu.

Nagrody są bardzo atrakcyjne. W konkursie przewidziano 3 nagrody i 3 wyróżnienia na łączną kwotę 180 tys. złotych. Ponadto, autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień, których przedmiotem będzie opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji pierwszych inwestycji w ramach programu wdrażanego przez BGK Nieruchomości.

Zwycięzców wyłoni Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Mirosława Barszcza, prezesa BGK Nieruchomości, byłego ministra budownictwa.

Trzy cele

- Realizując program Mieszkanie Plus, rozwijamy rynek dostępnych cenowo komercyjnych mieszkań na wynajem, które na trwałe wpiszą się w krajobraz miast oraz posłużą wielu pokoleniom Polaków. Dlatego szukamy mądrych i innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego. Chcemy stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń zapewniającą komfort przyszłym najemcom, ale przy niższych kosztach budowy odpowiadających dzisiejszym możliwościom technologicznym - tłumaczy idę konkursu Grzegorz Muszyński.

Jak podkreśla biuro prasowe resortu budownictwa, rządowemu programowi mieszkaniowemu przyświecają trzy główne cele: zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych; zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuacją życiową; poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Mieszkanie Plus to więc nie tylko tanie lokale na wynajem z opcją dojścia do własności, ale też społeczne budownictwo czynszowe i wsparcie systemu oszczędzania na własne mieszkanie. Ministerstwo pracuje nad projektem ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, na których będzie można gromadzić środki na realizację celów mieszkaniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski