Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

red

{AGRAFKA, KIJÓW, KIKA, KINO POD BARANAMI, MIKRO}
Eastern Boys
Reżyseria: Robin Campillo. Występują: Olivier Rabourdin, Edea Darcque, Alexander Galkin.

Pochodzą gdzieś ze wschodu Europy: z Rosji, Ukrainy czy Mołdawii. Najstarsi nie mogą mieć jeszcze 25 lat. Wieku tych najmłodszych nie sposób odgadnąć. Całymi dniami kręcą się wokół paryskiego dworca Gare du Nord. Zapewne się prostytuują.

Daniel, dyskretny mężczyzna około pięćdziesiątki, nie może oderwać wzroku od jednego z nich – Marka. W końcu zbiera się na odwagę i zaczepia chłopaka. Ten zgadza się przyjść do jego mieszkania. Następnego dnia, kiedy dzwoni dzwonek do drzwi, Daniel nie zdaje sobie sprawy, że właśnie wpadł w pułapkę.

Reżyser i scenarzysta filmu Robin Campillo, zwycięzca Grand Prix tegorocznego festiwalu filmowego Off Plus Camera, mówi o „Eastern Boys”: – Film ten nie aspiruje do bycia komentarzem na temat życia nielegalnych imigrantów. Nie jest też refleksją dotyczacą ojcostwa. To przede wszystkim fabularna fikcja.

Poznajemy bohaterów, którzy z różnych względów żyją w ukryciu i są dla siebie nawzajem jednocześnie obietnicą i zagrożeniem. Tak jak Daniel, który w konfrontacji z młodymi mężczyznami ze Wschodu miota się między strachem a pożądaniem, tak film podąża krętą ścieżką pośród niejednoznacznych uczuć, skrajnych sytuacji, lecz także chwil pełnych nadziei i czystego szczęścia.

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA}
Yves Saint Laurent
Reżyseria: Jalil Lespert.Występują: Pierre Niney, Guillaume Gallienne, Laura Smet.

„Najpiękniejszym ubraniem kobiety są ramiona kochającego ją mężczyzny. Ja służę tym, które nie znalazły tego szczęścia” ­– miał powiedzieć kiedyś wybitny twórca mody Yves Saint Laurent. Niezwykła, pasjonując historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody XX wieku właśnie wchodzi na ekrany polskich kin.

Paryż, rok 1957. Chorobliwie nieśmiały i niewiarygodnie wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla najbardziej prestiżowego domu mody Dior. Efekt jest oszałamiający – cały Paryż pada do jego stóp. Podczas pokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia. Tworzenie i pasja przeplatają się w filmie z cierpieniem miłosnym, a rozkoszne chwile z okresami zwątpienia. „Yves Saint Laurent” to portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.

– Wielkie wrażenie zrobiła na mnie jedyna w swoim rodzaju charyzma Yves’a, a także jego delikatność i niewinność – mówi reżyser filmu Jalil Lespert. – Cechowała go ogromna inteligencja, a przy tym absolutna determinacja. Poruszyło mnie także to, że z Pierre’em Bergé połączyła go prawdziwa miłość, która przetrwała całe życie.

Jednocześnie obserwujemy niezwykłą siłę twórczości. Yves był prawdziwym twórcą, stworzył ogromne dzieło i zawsze był o krok przed innymi. Nie był świadkiem epoki, lecz zmieniał swoje czasy. Nie bał się zaproponować kobietom strojów męskich, jak spodnie czy smoking, tak by nie traciły nic ze swej kobiecości. W tamtych czasach była to prawdziwa rewolucja.

{ARS, KIJÓW, KIKA, MIKRO, MIKRO BRONOWICE}
Gdy budzą się demony
Reżyseria: Roland Joffe. Występują: Dougray Scott, Geraldine Chaplin, Charles Dance.

Brytyjski dziennikarz Robert Torres wyrusza do Hiszpanii, aby napisać książkę o założycielu Opus Dei – Josemaría Escrivá. Na miejscu ma się spotkać ze swoim ojcem Manolo Torresem. Nie wszystko układa się jednak po jego myśli. Okazuje się, że ojciec Roberta nie tylko wychowywał się w tym samym mieście co Josemaría, ale w dzieciństwie był także jego najlepszym przyjacielem.

Kiedy chłopcy dorośli, każdy z nich ruszył w swoją stronę. Josemaría wybrał drogę wiary i został księdzem, a Manolo zdecydował się bronić wolności i zaangażował się w brutalną wojnę domową w Hiszpanii. Po latach losy zbuntowanego Manolo i pełnego sekretów Josemarii znowu zaczynają się przecinać. Robert z każdą chwilą bliższy jest odkrycia prawdy. Okazuje się, że nawet święci mają przeszłość.

Brytyjski twórca filmu Roland Joffe to jeden z nielicznych reżyserów, którzy byli nominowani do Oscara za swoje dwa pierwsze pełnometrażowe filmy fabularne. W przypadku Joffé były to „Pola śmierci” z 1984 roku oraz o dwa lata późniejsza „Misja”. Ten drugi obraz przyniósł reżyserowi również Złotą Palmę festiwalu w Cannes. O „Gdy budzą się demony” Joffe mówi: – Wojny domowe są tak przerażające, ponieważ doprowadzają do dzielenia się rodzin; członkowie tej samej familii wybierają różne strony, stare waśnie stają się katalizatorami nienawiści i przemocy.

Nasze życie to również metaforyczna wojna domowa, a „Gdy budzą się demony” podejmuje także ten wątek. Kiedy ludzie zrozumieją, że wszyscy mamy wybór, sami możemy zdecydować, czy chcemy być małostkowi i pamiętliwi, czy zacząć poszukiwać sposobów na pokonanie swoich wewnętrznych podziałów. Nie można postrzegać życia jako serii niesprawiedliwości, odrzuceń czy porażek i zamykać się na innych, bowiem to właśnie ludzie pomagają nam w pokonywaniu naszych własnych smoków i odnajdywaniu prawdziwej miłości.

{ARS, KIJÓW, KIKA, KINO POD BARANAMI, MIKRO}
Gagarin
Reżyseria: Pavel Parkhomenko. Występują: Yaroslav Zhalnin, Mikhail Filippov, Olga Ivanova.

Film w reżyserii twórcy „Ładunku 200” to spektakularna biografia Jurija Gagarina – pierwszego człowieka, który pokonał grawitację i poleciał w kosmos.

Na świecie trwa zimna wojna. Wy­ścig zbrojeniowy ZSRR i USA sięga zenitu. Dwa mocarstwa zaciekle rywalizują, które z nich zdoła jako pierwsze wysłać człowieka w kosmos. Spośród trzech tysięcy najlepszych radzieckich pilotów zostaje starannie dobrana 20 najzdolniejszych asów przestworzy. Jednym z nich jest 27-letni Jurij Gagarin. 12 kwietnia 1961 roku z kosmodromu Bajkonur startuje jedno­osobowy statek kosmiczny Wo­stok 1. Na pokładzie znajduje się Gagarin – pierwszy człowiek, któremu udało się polecieć w kosmos.

(MISI)

Do kin wchodzą też: „Babadook”, „Co nas kręci”, „Czarownica”, „Dżej Dżej” oraz „Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski