Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery

MISI
{KINO POD BARANAMI}

La Libertad

Reżyseria: Lisandro Alonso. Występują:
Pełnometrażowy debiut jednego z najbardziej oryginalnych twórców - Argentyńczyka Lisandro Alonso, gościa zeszłorocznego festiwalu Off Camera.
"La Libertad" wzbudzał kontrowersje, gdziekolwiek był pokazywany, głównie poprzez swą niekonwencjonalną i radykalną formę, którą znamy już z późniejszych filmów Argentyńczyka - "Los muertos" i "Liverpool". Tak naprawdę nic tu się nie dzieje. Bohater o imieniu Misael ścina drzewa, jedzie do odbiorcy, dzwoni do domu, poluje i przygotowuje sobie kolację. Śledzimy życie Misaela minuta po minucie, niemalże jak w filmie dokumentalnym, próbując odkryć jego sposób "bycia" na świecie. Do przeżycia wystarcza mu jedynie to, co najbardziej potrzebne. Prawie nie widuje się z innymi ludźmi. Cykliczna, powtarzająca się praca wykonywana przez Misaela zmusza widza do zastanowienia nad wolnością jednostki.
Muzyka zastosowana w filmie podkreśla granicę między hermetycznym światem lasu a rzeczywistością istniejącą na zewnątrz. Rytmiczne techno towarzyszy pierwszym sekwencjom filmu. Cisza nakłania do rozmyślań, podczas gdy użycie światła i cienia służy do podkreślenia związku drwala z naturą. Uderzające światło pojawia się przy zbliżeniu na twarz głównego bohatera, który wpatruje się bezpośrednio w kamerę, jakb y pytał o ocenę etyczną jego spokoju życia.
Mówi Lisandro Alonso: - Interesuje mnie rejestrowanie tych momentów, które generalnie nie mają szansy zaistnieć w kinie hollywoodzkim. Dziś w kinie światowym istnieje wyraźny podział. Można robić albo kino komercyjne, albo wyraziście autorskie. Oczywiście istnieje wiele filmów, które próbują łączyć obie te skrajności. One wydają mi się najbardziej wykalkulowane i tchórzliwe. Nie widzę w nich przyszłości. Nie ma niestety mowy o filmach takich, jakie robił Tarkowski, czy nowych rzeczach realizowanych w podobnym stylu.
(RS)

Egzorcyzmy Dorothy Mills

{MULTIKINO, CINEMA CITY GALERIA KAZIMIERZ, ZAKOPIANKA}
Reżyseria: Agnes Merlet. Występują: Carice van Houten, Jenn Murray, David Wilmot.
Wkrótce po śmierci synka psychiatra Jane Morton spotyka na swojej drodze zawodowej wyjątkowo trudny przypadek. Dorothy Mills, piętnastolatka z małej irlandzkiej wyspy, oskarżona zostaje o usiłowanie zabójstwa pozostającego pod jej opieką dziecka. Na miejscu zdarzenia Jane spotyka żyjącą w ciągłym lęku, nawiedzaną przez widmo i wrogą wobec obcych małą społeczność. Społeczność, która skrywa przerażający sekret... Mieszkańcy wierzą, że Dorothy posiada dostęp do mocy działających poza sferą, którą bada psychiatria. Początkowo sceptyczna Jane musi w końcu zweryfikować swoje poglądy, gdy dziewczynka przemówi do niej głosem jej zmarłego syna.
- Miałam ochotę zrobić film, w którym elementy fantastyczne mieszają się z rzeczywistością - mówi reżyserka filmu, Agnes Merlet. - Odkryłam zespół osobowości mnogiej na przykładzie przypadku Doris Fisher, młodej dziewczyny, która żyła na początku XX wieku w okolicach Filadelfii. Jej fascynująca historia przekonała mnie, że czasem wiedza okultystyczna i psychiatria mają powiązania, których nikt nie podejrzewa. Dr Walter F. Prince odkrył, że Doris Fisher, która była wówczas młodziutka, posiadała aż pięć zupełnie różnych osobowości, w różnym wieku i o różnych charakterach. Była jednocześnie mądrą i bogobojną nastolatką, młodą anielską kobietą, "diablicą", narwanym dzieckiem i chłopczycą. Zmieniała głos, zachowanie, wygląd, za każdym razem z całkowitą spójnością. Różnymi sposobami, które służyły do identyfikacji prawdziwej Doris i przywróceniu jej pamięci, udało mu się "usunąć" cztery osobowości. Lecz ostatnia, nazywająca się Margaret, nie chciała opuścić Doris, twierdząc, że jest aniołem stróżem przysłanym przez zmarłą matkę młodej dziewczyny, by nad nią czuwać. Wydaje się, że dzięki Margaret, Doris była również medium. Dr Prince sporządził na podstawie swoich obserwacji kilka dzieł opisujących doświadczenia z terapii Doris. A do Margaret miał takie zaufanie, że polecił jej czuwać nad Doris, gdy wysłał ją samą do Nowego Jorku, by uczestniczyła w seansach spirytystycznych znanego medium. Doktor tak się przywiązał do swojej młodej pacjentki, że wraz z żoną adoptowali ją. W moim filmie postać psychiatry Jane Morton jest wzorowana na Dr. Prince, a Dorothy na Doris Fisher.
(MISI)

Na imię ma Sabine

{ARS}
Reżyseria: Sandrine Bonnaire. Występują: Sabine Bonnaire.
Dokument znanej francuskiej aktorki opowiadający o jej niepełnosprawnej siostrze. Film był pokazywany na MFF w Cannes. "Subtelny portret Sabine Bonnaire, 38-latki cierpiącej na autyzm, nakręcony został przez jej siostrę-aktorkę. Dokumentacja 25 lat życia Sabine jest uzupełniona o relację z obecnego pobytu w specjalistycznym zakładzie. Film pokazuje ciepłą osobę, której rozwój i liczne talenty zostały zmarnowane z powodu niewłaściwego systemu opieki. Po tragicznych pięciu latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym, Sabine odnalazła siebie na nowo w domu w Charente. Film ukazuje nieudolność instytucji, które zajmują się tego rodzaju ludźmi oraz dramatyczne konsekwencje, do których może to prowadzić", napisano w festiwalowym katalogu.
Mówi reżyserka: - Zapragnęłam nakręcić ten film, kiedy zobaczyłam, jak bardzo moja siostra się zmieniła. Podczas niekończących się opowieści lekarzy o rozwijającej się "chorobie" i źle przeprowadzonego leczenia narastała we mnie wściekłość, a przede wszystkim nostalgia za pięknem i żywotnością Sabine. Od czasu do czasu oglądałam stare filmy z naszych wakacji. Ten materiał podsunął mi pomysł, aby pokazać równolegle przeszłość i teraźniejszość Sabine. Chciałam pokazać, kim była moja młodsza siostra i kim się stała.
(RS)

Miss marca

{CINEMA CITY PLAZA}
Reżyseria: Zach Cregger, Trevor Moore. Występują: Zach Cregger, Trevor Moore, Raquel Alessi.
Eugene Bell i Tucker Cleigh od małego mieli styczność z "Playboyem". Jako dzieciaki przeglądali kolejne numery magazynu podkradane starszym braciom. Słynne rozkładówki sprawiły, że Eugene zaczął bać się wszystkiego, co związane z seksem, a Tucker przeciwnie - stał się seksmaniakiem.
Minęło dziesięć lat i kumple są już licealistami. Euegene (Zach Cregger) spotyka się z Cindi Whitehall (Raquel Alessi). Zachowują wstrzemięźliwość i serwują kolegom pogadanki o czystości. Tymczasem Tucker (Trevor Moore) nęka każdą napotkaną dziewczynę i marzy o tym, by kiedyś zaliczyć seks-imprezę u Hugh Hefnera. Po trzech latach związku Cindi dochodzi do wniosku, że dorosła do tego, by zrobić następny krok. Eugene zgadza się na to i postanawiają stracić cnotę po balu maturalnym. Niestety plan nie dojdzie do skutku - Tucker upija Eugene'a, żeby go wyluzować, a w efekcie Eugene spada ze schodów i zapada w śpiączkę. Cztery lata później Euegene budzi się i odkrywa, że Cindi pozowała nago do "Playboya". Razem z Tuckerem rusza w podróż do rezydencji Hugh Hefnera, żeby odzyskać Cindi.
"Miss Marca" to reżyserski, scenariuszowy i aktorski debiut Zacha Creggera i Trevora Moore'a. Panowie poznali się podczas studiów w New York's School of Visual Arts. Założyli trupę komediową The Whitest Kids U' Know, która często występowała na kampusie, a później w pobliskim klubie Lower East Side. Po studiach zaczęli wrzucać swoje skecze do Internetu, aż w końcu dostali swój program w Fuse TV i na kanale IFC. Wtedy zwrócili uwagę producenta, Toma Jacobsona.
- Ich film jest oryginalny, a jednocześnie porusza tematy bliskie każdemu człowiekowi - mówi Jacobson. - Fabuła zaskakuje i nie nudzi, a jednocześnie opowiada klasyczną historię - o chłopaku, który traci dziewczynę, a potem próbuje ją odzyskać. Od razu zaczynamy lubić bohaterów i trzymamy za nich kciuki.
(MISI)

Dla niej wszystko

{ARS}
Reżyseria: Fred Cavaye. Występują: Vincent Lindon, Diane Kruger, Lancelot Roch.
Thriller, ale też historia wielkiej miłości i granic, które zakochany mężczyzna jest w stanie przekroczyć, aby uratować swoją ukochaną... Lisa (Diane Kruger) i Julien (Vincent Lindon) są szczęśliwym, kochającym się małżeństwem. Mają małego synka Oscara (Lancelot Roch) i prowadzą spokojne, rodzinne życie. Jednak pewnego poranka policja aresztuje Lisę pod zarzutem brutalnego morderstwa. I choć kobieta jest niewinna - wszystkie dowody świadczą przeciwko niej. Zostaje skazana na 20 lat więzienia. Julien zrobi teraz wszystko, żeby uratować ukochaną. Nawet jeśli będzie to oznaczało przekroczenie granic prawa...
(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski