Próbny egzamin ósmoklasisty Matematyka 2021. "Dość trudny" próbny egzamin ósmoklasisty z MATEMATYKI [ARKUSZ CKE] 21.03.21

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzaminy ósmoklasisty. Zobacz jakie zadania były na teście z matematyki >> przejdź do galerii Konrad KozłOwski/Polskapress
Egzamin ósmoklasisty 2021. W czwartek - 18 marca - uczniowie zmierzyli się z testem z matematyki organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. - Test nie sprawił mi za dużej trudności, był umiarkowanie prosty. Był obwód figur, obliczenia z iksem, pierwiastki, potęgi… Do wszystkich rodzajów zadań, które mieliśmy rozwiązać, byłem jak najbardziej przygotowany - powiedział nam po wyjściu z próbnego egzaminu z matematyki Franciszek Zagórski ze Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie.

EGZAMIN ósmoklasisty MATEMATYKA 2021 - jak oceniają go nauczyciele?

Byłam ciekawa, jak wygląda ten egzamin, dostosowany tym razem nie do podstawy programowej, tylko do wymagań edukacyjnych. Jak przejrzałam arkusz egzaminacyjny, to przede wszystkim zaskoczyło mnie, że pojawiło się sporo zadań z geometrii - aż sześć z dziewiętnastu zadań było z geometrią. A dzieci, jeśli chodzi o geometrię, zawsze mają dreszczyk emocji, bo takie zadania wymagają - kształtowanej jeszcze - wyobraźni przestrzennej i spostrzegawczości

- powiedziała nam Ewa Zielińska, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 153 w Krakowie.

Nauczycielka wspomina, że na różnych konferencjach padały informacje, że nie będzie na tegorocznym egzaminie zadań, w których pojawiłoby się polecenie „udowodnij”. Tymczasem na próbnym egzaminie zadanie nr 16. zawierało polecenie „uzasadnij, że...”. Jak podejrzewa Ewa Zielińska, mogło ono wzbudzić w uczniach niepokój.

Zadanie właściwie proste, ale trzeba było wpaść na pewien pomysł, jak je rozwiązać. Jeśli ktoś wpadł na ten pomysł i zrobił sobie rysunek matematyczny, to nie powinien mieć problemu. Ale to słowo „uzasadnij” mogło budzić u uczniów stres

- mówi Ewa Zielińska.

Generalnie nauczycielka ocenia, że próbny egzamin był dla uczniów wyzwaniem, a ponieważ zawierał dużo zadań z kontekstem praktycznym - pokazał im, że wiedza matematyczna liczy się też w praktyce.

Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021. Arkusz zadań

Ósmoklasista Franciszek Zagórski relacjonuje, że dłużej zastanawiał się przy jednym z zadań - związanym z geometrią przestrzenną. Chodzi o zadanie o dwóch sześcianach - jednym o krawędzi 2 i drugim o krawędzi 3 - które pocięto na sześciany o krawędzi 1. W zadaniu jest mowa o tym, że z otrzymanych sześcianów zbudowano prostopadłościan. Żadna ściana tego prostopadłościanu nie jest kwadratem. Należało podać pole powierzchni zbudowanego prostopadłościanu. - Trzeba było mieć w głowie wzór. I na pewno przydatna była wyobraźnia przestrzenna - mówi Franciszek.

Uczniowie mieli na rozwiązanie zadań z matematyki 100 minut. Według Piotra Forgacza, ósmoklasisty również z SP 153 w Krakowie, właśnie tyle trzeba było na napisanie egzaminu, trudno byłoby skończyć wcześniej.

Piotr Forgacz z próbnego egzaminu zapamiętał zadanie z różami. Brzmi ono tak: „W kwiaciarni było trzy razy więcej czerwonych róż niż białych. Pan Nowak kupił 40 czerwonych róż i wtedy w kwiaciarni zostało dwa razy więcej białych róż niż czerwonych. Ile białych róż było w kwiaciarni? Zapisz obliczenia”. - Trzeba było ułożyć równania z iksem, zrobić więcej działań, trochę pomyśleć. Ale udało się – kwituje nastolatek.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: "dosyć trudny"

Jako dosyć trudny określiła egzamin z matematyki Kamila Jurkowska, ósmoklasistka z SP nr 12 w Krakowie. Jej też szczególnie zapadło w pamięć zadanie z różami. - Na tym egzaminie trzeba było dużo liczyć, ale same obliczenia były normalne, oczywiste i myślę, że każdy powinien sobie z nim poradzić - oceniła Kamila.

Zdający komentują, że egzamin próbny pokazał im, jaką należy obrać strategię przed właściwym egzaminem - tuż przed nim powtórzyć najważniejsze rzeczy, z polskiego np. lektury i środki stylistyczne, z matematyki - wzory, a z angielskiego – gramatykę, czasy.

 • Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpocznie się już w czwartek - 18 marca.
 • Uczniowie przystąpią do pisania testu równo o godzinie 9:00.
 • Na jego napisanie będą mieli 100 minut.
 • W tym czasie powinni rozwiązać ok. 23 zadania.
 • Do pisania należy przygotować tylko i wyłącznie czarny długopis lub pióro, jak również linijkę.

Co trzeba umieć na egzamin 8-klasisty z matematyki?

Egzamin z matematyki sprawdza wszystkie umiejętności rachunkowe, jakie uczniowie nabyli podczas ośmiu lat nauki w szkole podstawowej. Do podstawy programowej należą m.in. takie dziedziny jak:

 • Potęgi
 • Geometria
 • Geometria przestrzenna
 • Rachunek prawdopodobieństwa
 • Algebra i wyrażenia algebraiczne
 • Pierwiastki
 • Statystyka opisowa, wykresy, tabelki
 • Procenty
 • Obliczenia praktyczne np. temperatury

Warto podkreślić, że z powodu pandemii wprowadzono ograniczenie wymagań dot. działań na pierwiastkach oraz stereometrii. Dodatkowo w wielu zadaniach, mimo że podany został błędny wynik, można otrzymać punkty częściowe za obliczenia.

Co było na poprzednim próbnym egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

W zeszłym roku w próbnym arkuszu egzaminu ósmoklasisty z matematyki znalazły się zadania niemal z każdej z wyżej podanych dziedzin. Oto kilka z nich:

Sprzedawca kupił od ogrodnika róże i tulipany za łączną kwotę 580 zł. Jeden tulipan
kosztował 1,20 zł, a cena jednej róży była równa 4 zł. Sprzedawca kupił o 50 tulipanów
więcej niż róż.
Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Jeśli liczbę zakupionych tulipanów oznaczymy przez t, to podane zależności opisuje równanie
A. 1,2(t +50) + 4t = 580
B. 1,2(t – 50) + 4t = 580
C. 1,2t + 4(t – 50) = 580
D. 1,2t + 4(t + 50) = 580

Zmieszano 40 dag rodzynek w cenie 12 zł za kilogram oraz 60 dag pestek dyni w cenie
17 zł za kilogram. Ile kosztuje 1 kilogram tej mieszanki? Zapisz obliczenia.

Pan Kazimierz przejechał trasę o długości 90 km w czasie 1,5 godziny. W drodze
powrotnej tę samą trasę pokonał w czasie o 15 minut krótszym. O ile kilometrów na
godzinę była większa jego średnia prędkość jazdy w drodze powrotnej? Zapisz
obliczenia.

Średnia arytmetyczna dwóch ocen Janka z matematyki jest równa 3,5.
Jaką trzecią ocenę musi uzyskać Janek, by średnia jego ocen była równa 4?
Wybierzwłaściwą odpowiedź spośród podanych.
A. 3 B. 4 C. 5 D. 6

Egzamin ósmoklasisty 2021: terminy

Według informacji podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do egzaminów w maju:

 • 25 maja 2021 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
 • 26 maja 2021 (środa), godz. 9:00 – matematyka
 • 27 maja 2021(czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie