Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Produkują, dbają o jakość

WOJ
JUBILEUSZ. W sali konferencyjnej miechowskiego magistratu świętowano 25 - lecie Okręgowego Niezależnego Samorządnego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych w Biskupicach.

Związek powstał na bazie zawiązanego na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku najpierw ogólnokrajowego a potem okręgowego Zrzeszania Upraw Nasiennych, Roślin Rolniczych, Ogrodniczych i Materiału Szkółkarskiego.
W uroczystości wzięli udział: wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie Włodzimierz Okrajek i dyrektor krakowskiego Oddziału Agencji Rynku Rolnego Bogusław Wiśniowski. Współorganizatora jubileuszu - Małopolską Spółkę Hodowli Roślin - reprezentował jej dyrektor Andrzej Gil.
Statutowa powinność związku i główny cel działania, to reprezentowanie interesów rolników - producentów wobec organów administracji państwowej, przedsiębiorstw kontraktujących.
- Biorąc udział w negocjacjach, związek działa na rzecz tworzenia warunków sprzyjających wzrostowi produkcji nasiennej oraz jakości materiału siewnego. Członkowie uczestniczyli w opracowaniu umów kontraktacyjnych na produkcję nasion i ziemniaków oraz w ustalaniu wysokości cen na materiał siewny i sadzeniakowy. W negocjacjach Zarząd Okręgowy opiera się na kalkulacji kosztów produkcji przedstawionej przez plantatorów - informował prezes ONSZ PZiNR w Biskupicach Bogusław Zięba.
Dyskutanci w swych wypowiedziach podkreślali, że rok ubiegły nie należał do łatwych, a i ten, zważywszy na zawirowania pogodowe, nie zapowiada się lepiej. W roku 2008 gwałtownie wzrosła cena środków do produkcji rolnej takich jak: nawozy (aż o 80 proc.), środki ochrony roślin i paliwa. Przez to obniżyła się opłacalność produkcji nasiennej - szczególnie buraków pastewnych, gdzie cena zbytu zależy w dużej mierze od kursu walut (ponieważ duża część produkcji jest eksportowana).
W swoim wystąpieniu Andrzej Gil chwalił związek w Biskupicach za to, że w dotychczasowej działalności większa część składek była przeznaczana na zakup sprzętu specjalistycznego do wspólnego użytkowania przez plantatorów. Koła plantatorskie zostały zaopatrzone w: opryskiwacze, sadzarki, płótniarki, siewniki, sprzęt do oczyszczania nasion, sortowniki do ziemniaków - co ułatwiło pracę wielu plantatorom. Związek dużą wagę przykłada do szerokiej działalności agrotechnicznej, szkoleń oraz wymiany doświadczeń z regionami i krajami, które przodują w niektórych dziedzinach nasiennictwa, ogrodnictwa i szkółkarstwa.
Najbardziej zasłużonym członkom związku, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki nadał odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa". Odebrali je: Bernarda Znamirowska, Bogusław Zięba, Andrzej Kozioł, Stefan Baran, Andrzej Regucki, Sławomir Urbański, Zbigniew Śliwoń, Wojciech Kowalski, Stanisław Kołacz, Wacław Molenda, Wiesław Niedziela, Bartłomiej Szastak i Andrzej Włudarz.
Wcześniej, jeszcze przed uroczystościami jubileuszowymi, odbyły się wybory do zarządu związku: Bogusław Zięba - prezes, Andrzej Kozioł, Stefan Baran - wiceprezesi, Jacek Podsiadło - sekretarz. Jubileuszowe chwile umilała graniem i śpiewaniem Kapela Ludowa "Lasowiacy" pod kierunkiem Lidii Musiał.
(WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski