Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Piotr Gliński: Zadaniem artystów jest niepokoić elity, żeby nie przyzwyczajały się do wojny

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prof. Gliński zapewnił, ludzie i instytucje kultury w Polsce od początku wojny są z ukraińskimi artystami i starają się ich wspierać na różne sposoby
Prof. Gliński zapewnił, ludzie i instytucje kultury w Polsce od początku wojny są z ukraińskimi artystami i starają się ich wspierać na różne sposoby twitter.com/kultura_gov_pl
– Wydaje mi się, że rzeczą najważniejszą jest to, że my o tej wojnie niestety musimy mówić, musimy cały czas przypominać, że ona trwa, że jest niesprawiedliwa, że codziennie giną niewinni ludzie i naszym obowiązkiem jest ciągle mówić o tej straszliwej rzeczy – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Dodał, że dodatkowym jeszcze zadaniem artystów jest niepokoić elity, od których zależą losy świata, żeby nie przyzwyczaiły się do tej wojny.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński spotkał się z muzykami Słobożańskiej Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy z Charkowa. Od blisko dwóch tygodni goszczą oni na rezydencji artystycznej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie).

W piątek orkiestra dała tam swój pierwszy koncert w naszym kraju.

Witając młodych muzyków w Polsce wicepremier Piotr Gliński ocenił że to wielki honor móc gościć młodą, akademicką orkiestrę z Charkowa. – Najbardziej smutne w tym jest to, że powodem, że mamy szczęście się spotkać, jest ta straszliwa wojna – mówił.

– Wydaje mi się, że rzeczą najważniejszą jest to, że my o tej wojnie niestety musimy mówić, musimy cały czas przypominać, że ona trwa, że jest niesprawiedliwa, że codziennie giną niewinni ludzie i naszym obowiązkiem jest ciągle mówić o tej straszliwej rzeczy – zaapelował.

Prof. Gliński zapewnił, ludzie i instytucje kultury w Polsce od początku wojny są z ukraińskimi artystami i starają się ich wspierać na różne sposoby. Resort kultury – przypomniał wicepremier – wysłał już kilkadziesiąt transportów z materiałami służącymi do zabezpieczania zabytków i dzieł sztuki, wspólnie ze stroną litewską powstaje także specjalny fundusz mający na celu digitalizację dzieł sztuki na Ukrainie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że ramach organizowanych rezydencji artystycznych obecnie w Polsce przebywa i pracuje około 300 artystów ukraińskich. – Do tego dochodzą tysiące uchodźców wojennych, głównie kobiet z dziećmi i osób starszych, zakwaterowanych w instytucjach kultury w całym kraju – przekazał.

– W zasadzie wszystkie polskie instytucje kultury pomagają czy starają się pomagać i intensyfikują kontakty z Ukrainą – mówił. szef resortu kultury.

Wicepremier, zwracając się do młodych muzyków pracujących w Lusławicach, powiedział, że z ich rezydencji artystycznej cieszy się szczególnie, bo „dzięki temu możecie pracować i wrócić do profesjonalnej działalności”. Przypomniał, że łącznie z tego typu pobytów w naszym kraju skorzystają trzy zespoły z Ukrainy.

– Życzę dobrego pobytu i powrotu do zawodu. Życzę, żebyście mogli normalnie pracować, ale jednocześni wspólnym zadaniem jest mówić o wojnie, nie godzić się na wojnę, a dodatkowym jeszcze zadaniem artystów jest niepokoić elity od których zależą losy świata, żeby one nie przyzwyczaiły się do tej wojny – zaapelował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Piotr Gliński: Zadaniem artystów jest niepokoić elity, żeby nie przyzwyczajały się do wojny - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski