Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Wincenty Kućma: - Bardzo cenię tytuł Honorowego Obywatela Miechowa

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Prof. Wincenty Kućma
Prof. Wincenty Kućma Aleksander Gąciarz
W poniedziałkowy wieczór w Domu Pracy Twórczej z miechowskimi miłośnikami sztuki spotkał się prof. Wincenty Kućma, rzeźbiarz, architekt, plastyk, od sześciu lat również Honorowy Obywatel Miechowa.

FLESZ - Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

od 16 lat

- Jako honorowy obywatel mam wobec tutejszego środowiska zobowiązania. Dlatego co roku staram się przygotować prezentację zwykle poświęconą temu, czego w ostatnim roku udało się dokonać. Bo o wcześniejszych rzeczach można przeczytać w książkach –

mówi profesor Kućma.

Tegoroczna prezentacja była poświęcona głównie pracom przy adaptacji wnętrza oraz otoczenia kościoła w podtarnowskiej Niecieczy. Niewielka wioska jest znana z produkującej kostkę wytwórni Bruk-Bet, a na całą sportową Europę stała się sławna dzięki temu, że tutejszy klub piłkarski osiągnął poziom ekstraklasy. A ponieważ tamtejszy stadion sąsiaduje z kościołem, zadanie, jakie postawiono przed prof. Kućmą, polega na takim zaprojektowaniu przestrzeni, by oba obiekty harmonijnie ze sobą współistniały. - Chcemy pokazać kibicom, że oprócz spraw sportowych są również inne problemy, duchowe – tłumaczył profesor.

Współpraca prof. Wincentego Kućmy z Miechowem trwa już od ponad 25 lat. Artysta zrealizował tu kilka wystaw, wykonał plakiety „Z kart starego i osobliwego Miechowa”, upamiętniającą 40. rocznicę wizyty Karola Wojtyły w Miechowie i 10. rocznicę nadania miechowskiej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej. Przede wszystkim jednak jest twórcą pomnika Macieja Miechowity, który od 2013 stoi roku przy placu Kościuszki.

- Uznałem w pewnym momencie, że zaprojektuję i wykonam pomnik Macieja Miechowity, a potem przekażę go miastu jako dar serca. Miasto pokryło tylko koszty odlewu –

przypomina profesor i nie kryje, że postać Miechowity jest dla niego bardzo ważna. - Dokonałem bardzo osobistej analizy tego, czego dokonał. Zarówno jako obywatel Miechowa, ale również Krakowa, gdzie był przez pięć kadencji rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był bardzo znaczącą postacią, wyróżniał się w wielu dziedzinach – dodaje.

- Myślę, że pomnik już na stałe wrósł w architekturę Miechowa –

mówi dyrektor Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” Paweł Olchawa, organizator poniedziałkowego spotkania.

Dwa lata po odsłonięciu pomnika Miechowity, w maju 2015 roku, prof. Kućma otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miechowa. Stało się to na wniosek dwóch tutejszych organizacji: Miechowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz BWA „U Jaksy”. W poniedziałek należąca do pierwszego z nich Jadwiga Zięba przekazała profesorowi figurkę przedstawiająca rzeźbiarza. - Lubię odwiedzać antykwariaty i gdy zobaczyłem tę fugurkę, to pomyślałam o profesorze – mówi.

- Tytuł Honorowego Obywatela Miechowa bardzo sobie cenie – przyznaje profesor i nie odżegnuje się, gdy pytamy, czy możliwe są z jego strony inne projekty dla Miechowa. - Jeżeli tylko zdrwie pozwoli… Myślę, że ciągle jestem dla tego miasta otwartą kartą do zapisania – mówi, a biorąc pod uwagę, że mimo sędziwego wieku profesor ciągle jest osobą bardzo aktywną, za ty mi słowami mogą pójść czyny.

O oprawę muzyczną spotkania z Wincentym Kućmą zadbał flecista jazzowy Leszek „Hefi” Wiśniowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski