18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktycznie lepiej dmuchnąć i posłuchać

ALEKSANDER GĄCIARZ
Badania spirometryczne określają wydolność oddechową FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Badania spirometryczne określają wydolność oddechową FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Co to jest POChP, jak mu zapobiegać i jak leczyć, gdy już dolegliwość zostanie zdiagnozowana? To podstawowe cele trwającej od października akcji Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc "Możesz żyć aktywnie" zainicjowanej przez Małopolską Fundację Pulmonologii.

Badania spirometryczne określają wydolność oddechową FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ

ZDROWIE. Palisz papierosy, jesteś rolnikiem, stosujesz opryski? Powinieneś przyjść. Jeżeli do tego kaszlesz, masz duszności i szybko się męczysz, powinieneś przyjść koniecznie.

- Nie mamy tak dokładnych statystyk, jak w przypadku raka płuc, ale ponieważ zachorowalność na raka jest u nas bardzo wysoka, a czynniki wywołujące te choroby są takie same, należy się domyślać, że w również w przypadku POChP nasi mieszkańcy są bardzo narażeni na tę chorobę - mówi szefujący fundacji ordynator Oddziału Pulmonologii proszowickiego szpitala dr Wojciech Skucha.

Niektórzy z diagnozą, inni narażeni

W ramach akcji pracownicy oddziału odwiedzają okoliczne ośrodki zdrowia. Pielęgniarka Małgorzata Sowińska wykonuje pacjentom badania spirometryczne, które pokazują ich wydolność oddechową. Terapeuta Paweł Jarosz zaleca ćwiczenia poprawiające objętość płuc, a pielęgniarka oddziałowa Edyta Kowalska stara się uświadamiać, jak uniknąć choroby lub łagodzić jej skutki.

- Osoby, które przychodzą na te spotkania, częściowo mają już zdiagnozowane POCHP. Niektórzy natomiast znajdują się w grupie narażonych na zapadnięcie na tę chorobę. Są to przede wszystkim ludzie palący papierosy oraz prowadzące działalność rolniczą bez odpowiednich zabezpieczeń - tłumaczy Edyta Kowalska.

Sąsiedzi by się śmiali

Zmiana przyzwyczajeń jest trudna, bo nie jest łatwo z dnia na dzień rzucić palenie, ani przekonać rolnika wykonującego opryski, by używał maski, rękawic i odpowiedniego stroju.

- Często słyszymy, że takie wyposażenie rolnicy mają, ale trzymają zamknięte w szafkach i pokazują na wypadek kontroli. W praktyce natomiast ich nie używają. Na pytanie dlaczego mówią, że sąsiedzi by się z nich śmiali - mówią uczestnicy edukacyjnych spotkań.

W tej sytuacji nietrudno się dziwić, że powiat proszowicki znajduje się na czele niechlubnych statystyk, dotyczących zapadalności na raka płuc i POChP. Zdiagnozowani pacjenci też mogą się w czasie spotkań w ośrodkach zdrowia dowiedzieć czegoś istotnego. Okazuje się, że niektórzy z nich nie potrafią właściwe stosować leków wziewnych. Inni otrzymują zalecenia odnośnie rehabilitacji po opuszczeniu szpitala. - Powinni w domu wykonywać ćwiczenia, które poprawiają wydolność oddechową. Są one stosunkowo proste, nie wymagają użycia żadnego specjalistycznego sprzętu, a regularnie wykonywane sprawiają, że zwiększa się pojemność płuc - wyjaśnia Paweł Jarosz.

Akcja jest finansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Europejskich i potrwa do końca roku. Każdy z ośrodków zdrowia był lub będzie wizytowany dwukrotnie. - Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom edukacyjnym świadomość ludzi wzrośnie i za kilka lat statystyki dotyczące zachorowań na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc nie będą tak katastrofalne jak obecnie - mówi Edyta Kowalska.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski