MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Moja elektrownia wiatrowa: nowa szansa na przydomowe instalacje wiatrowe. Dostaniesz 30 tys. zł

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Jeszcze w tym roku ruszy program Moja elektrownia wiatrowa, dzięki któremu będzie można dostać pieniądze na przydomowe wiatraki.
Jeszcze w tym roku ruszy program Moja elektrownia wiatrowa, dzięki któremu będzie można dostać pieniądze na przydomowe wiatraki. 123RF/vencavolrab78
W ramach nowego programu Moja elektrownia wiatrowa, który ma wystartować w drugiej połowie tego roku, przewidziano 50 mln zł na pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie. Program, mający na celu wsparcie finansowe przydomowych instalacji wiatrowych, umożliwi wnioskującym uzyskanie do 30 tys. zł dotacji! Jak skorzystać z tej oferty i jakie korzyści przyniesie program? Sprawdź!

Spis treści

Program Moja elektrownia wiatrowa – jak dostać dotację?

W ramach nowego programu Moja elektrownia wiatrowa, który ma wystartować w drugiej połowie 2024 roku, przewidziano 50 mln zł na pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie. Program, mający na celu wsparcie finansowe przydomowych instalacji wiatrowych, umożliwi wnioskującym uzyskanie do 30 tys. zł dotacji, co stanowi do 50 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dotacja na jeden magazyn energii elektrycznej nie będzie mogła przekroczyć 17 tys. zł i nie może wynieść więcej niż 6 tys. zł/1 kWh, przy czym minimalna pojemność akumulatora to 2 kWh.

Jako zarząd NFOŚiGW będziemy sprawdzać, jak zareagują na niego konsumenci i rynek. Dlatego w pierwszym naborze kierujemy 50 mln zł i damy sobie kilka miesięcy na to, by zobaczyć, jaką popularność zdobędzie program m.in. pod kątem zapotrzebowania na tego typu instalacje – powiedziała w rozmowie z PAP Biznes Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NFOŚiGW wysokość dofinansowania wyniesie do 50 procent kosztów kwalifikowanych.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NFOŚiGW wysokość dofinansowania wyniesie do 50 procent kosztów kwalifikowanych. 123RF/photoschmidt

Jak skorzystać z dotacji? Wnioskodawca musi najpierw zrealizować inwestycję z własnych środków, a następnie złożyć wniosek o dofinansowanie. Wsparcie skierowane jest do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych. Dodatkowo, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż magazynu energii elektrycznej, co ma na celu zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii.

Moja elektrownia wiatrowa – kiedy ruszy program?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie naboru wniosków na drugi lub trzeci kwartał tego roku. Prezes NFOŚiGW wskazuje, że nie będzie długiego oczekiwania na start programu, co ma na celu szybkie rozpoznanie zainteresowania i zapotrzebowania rynku. Do 2029 r. planowane jest rozdysponowanie 400 mln zł.

Technologie przydomowych wiatraków – jakie są perspektywy na przyszłość?

Choć technologia przydomowych wiatraków jest znana od lat 80., w Polsce nie jest jeszcze masowo wdrażana. Na koniec 2022 r. zaledwie 82 mikroinstalacje produkowały energię z wiatru. Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, zapewnia jednak, że istnieje grupa polskich producentów oferujących odpowiednie technologie.

Program Moja elektrownia wiatrowa ma na celu sprawdzenie reakcji rynku na tego typu instalacje.

Sprawdziliśmy, że jest grupa polskich producentów, która oferuje technologię przydomowych instalacji wiatrowych. Zgadzam się, że nie jest to technologia rozwinięta i nie jest masowo wdrażana w Polsce czy w Europie. My tym programem chcemy sprawdzić, jak to wpłynie na nasz rynek, tak jak to było 10 lat temu z programem dopłaty do kolektorów słonecznych, który de facto zbudował taki rynek w Polsce – mówiła w rozmowie z PAP Biznes.

Jakie są korzyści z programu Moja elektrownia wiatrowa?

Program Moja elektrownia wiatrowa ma na celu nie tylko wsparcie finansowe dla inwestorów, ale także rozwój technologii przydomowych instalacji wiatrowych w Polsce. Inwestowanie w przydomowe wiatraki może przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej gospodarstw domowych, a także do redukcji emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo, dzięki możliwości zakupu magazynów energii, użytkownicy będą mogli lepiej zarządzać wytworzoną energią, co zwiększy efektywność całego systemu.

Czy przydomowe instalacji wiatrowe mają w Polsce szanse?

Zwiększenie liczby takich instalacji przyczyni się do zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju oraz poprawy jakości powietrza. Program jest również szansą na rozwój lokalnych firm oferujących technologie wiatrowe, co może przynieść korzyści gospodarcze.

Jednym z wyzwań, przed którymi stoi program, jest relatywnie niski poziom rozwinięcia technologii przydomowych wiatraków w Polsce. Jak wskazał w rozmowie z Buisness Insider Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, istnieje ryzyko, że program może nie przyciągnąć wystarczającej liczby zainteresowanych. Prezes NFOSiGW podkreśla jednak, że program ma na celu sprawdzenie reakcji rynku i ewentualne dostosowanie dalszych działań.

Program Moja elektrownia wiatrowa szansa na rozwój przydomowych instalacji wiatrowych w Polsce. Może się on stać się impulsem do rozwoju technologii wiatrowych w Polsce i pomóc w budowie zrównoważonego systemu energetycznego.

Źródła: Portal Samorządowy, Buisness Insider, PAP Biznes, NFOŚiGW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Program Moja elektrownia wiatrowa: nowa szansa na przydomowe instalacje wiatrowe. Dostaniesz 30 tys. zł - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski