Program powiatu oświęcimskiego wsparcia finansowego par do procedury in vitro. Rocznie ma nim być objętych 10 par - mieszkańców powiatu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła uchwałę dotyczącą przygotowania programu dofinansowania in vitro, której inicjatorem był wicestarosta Paweł Kobielusz (drugi od prawej)
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła uchwałę dotyczącą przygotowania programu dofinansowania in vitro, której inicjatorem był wicestarosta Paweł Kobielusz (drugi od prawej) Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / Rafał Lorek
Z myślą o parach, które z przyczyn medycznych nie mogą mieć dzieci, w powiecie oświęcimskim zostanie przygotowany program, w ramach którego będą one mogły skorzystać z dofinansowania leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro. Rocznie ma objąć 10 par - mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Będą konsultacje społeczne i z gminami powiatu oświęcimskiego

Podczas ostatniej, kwietniowej sesji Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła uchwałę dotyczącą przygotowania projektu programu polityki zdrowotnej "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego”.

- Inicjatywa dotycząca finansowania procedury in vitro przez samorząd powiatowy wzięła się z bardzo prostej przyczyny – tego, że nie jest refundowana przez polskie państwo. Tymczasem wiele par, które chciałyby skorzystać z tej metody, nie stać na to - tłumaczy Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski, inicjator uchwały.

Jak dodaje, uchwała na tym etapie ma charakter intencyjny i stanowi początek procedury przewidującej konsultacje społeczne, w tym z poszczególnymi samorządami w powiecie. Kolejnym krokiem będzie opracowanie szczegółowych zapisów.

- Program zacznie obowiązywać od stycznia 2024 r. Rocznie zostanie nim objętych 10 par. Na każdą parę dofinansowanie wyniesie 10 tys. zł - przybliża wicestarosta Paweł Kobielusz.

Za przyjęciem uchwały było 16 spośród 27 radnych powiatu. Dwóch było przeciw, siedmiu się wstrzymało, jeden nie oddał głosu, a jeden był nieobecny.

Radni PiS chcieli rozszerzenia programu

Radny z klubu PiS Adam Bilski, który był jednym z dwóch głosujących przeciw uchwale, zaproponował rozszerzenie programu o wsparcie innych metod leczenia niepłodności, ale jego propozycja nie znalazła wystarczającego poparcia.

- Nie byliśmy przeciwko, ale chcieliśmy, aby na wsparcie mogły liczyć również pary starające się o dzieci innymi metodami niż in vitro - podkreśla Władysław Zaliński, drugi z radnych, który ostatecznie także oddał głos na "nie".

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka nawet 15-20 proc. par znajdujących się w wieku prokreacyjnym, tj. ok. 1,5 mln.

Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie