MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla urzędników w Zabierzowie na ostatniej sesji. Reaguje nowo wybrany radny. Wzrost płac to konieczność czy prezent?

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zabierzowski ratusz. Tu po pierwszym tygodniu maja 2024 r. zmieni się władza samorządowa
Zabierzowski ratusz. Tu po pierwszym tygodniu maja 2024 r. zmieni się władza samorządowa Barbara Ciryt
Na najbliższej sesji w gminie Zabierzów mają być głosowane zmiany w budżecie m.in. podwyżki płac. Wybrani przed tygodniem radni, jeszcze swojej kadencji nie rozpoczęli, ale już reagują wskazują, że jeszcze w kwietniu ma być podjęta uchwała m.in. dotycząca 10-procentowych podwyżek wynagrodzeń dla pracowników urzędu i samorządowych instytucji. Wprawdzie podwyżki dla urzędników były tutaj planowane - jak i w wielu innych gminach. Jednak w Zabierzowie miały być od lipca, a teraz zapadła decyzja, że od maja. Niektórzy mówią, że odchodząca władza "rozdaje prezenty". Są też i tacy, który wskazują, że inflacja i galopujące podwyżki na rynku wymuszają podwyżki płac. A w podkrakowskich gminach wójtowie i burmistrzowie przekonywali się, że zatrzymanie dobrych pracowników w urzędzie to wielki wysiłek.

Czas na podwyżki?

Jeden z radnych elektów gminy Zabierzów poinformował nas o planowanych podwyżkach płac dla urzędników gminnych i instytucji samorządowych. Podnoszenie pensji pracownikom gminnym, którym przybywa zadań, a do tego rośnie inflacja i place minimalne nie powinno nikogo dziwić. Chociaż data wprowadzania podwyżki jest już zaskakująca - nieco ponad tydzień przed zakończeniem kadencji. Niektórzy uważają, że taką decyzję powinna podjąć już nowa władza w gminie, której kadencja rozpocznie się 7 maja.

Bardziej niepokojące jest inne zdanie od radnego elekta, które do nas dotarło wraz z interwencją o podwyżkach płac.

- Jak łatwo się domyśleć, część z tych pracowników może stracić pracę po zmianie Wójta i składu Rady - napisał rady elekt z Komitetu Wyborczego Wyborców Przyjazna Gmina Zabierzów. To ten sam komitet, z którego pochodzi nowo wybrana pani wójt Dorota Kęsek.

Podwyżki nieuniknione

Generalnie w gminie Zabierzów podobnie jak w wielu innych gminach planowano podwyżki dla urzędników. Było to zapisane w uchwale budżetowej na 2024 roku, którą uchwalono z końcem ubiegłego roku. Z przypomnijmy też, że o podwyżki dla pracowników samorządów apelował do szefów miast i gmin premier Donald Tusk planując 20 proc. podwyżki dla administracji rządowej oraz jeszcze większe podwyżki dla wykładowców, nauczycieli uczelni wyższych, szkół i przedszkoli.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej w gminie Zabierzów była mowa o podwyżkach w wysokości około 2,5 proc. W skali roku mogło się to inaczej rozkładać, bo plany budżetowe gminy Zabierzów zakładały podwyżki nie od początku roku, a od lipca w wysokości 5 lub 6 proc.

- Były plany podwyżek, bo każdy, kto chociaż trochę orientuje się w pracy i zadaniach dla administracji samorządowej wie, że jak dużo tych zadań i programów jest i w jakiej skali ich przybywa. Ale także jak trudno jest o wyszkolonego, doświadczonego urzędnika i ile czasu trzeba, żeby nowych pracowników wyszkolić - mówi Henryk Krawczyk, przewodniczący obecnej kadencji Rady Gminy Zabierzów, a jednocześnie radny wybrany na nową kadencję.

Wzrost płac i głosowanie

Jeśli podwyżki są w gminach przyznawane zgodnie z zapisami podjętej już uchwały budżetowej, to przed ich przyznawaniem wójtowie i burmistrzowie nie poddają tego pod głosowanie radnych. Natomiast w Zabierzowie tym razem musiała powstać uchwała, bo zapadła decyzja o dodatkowym zwiększeniu kwot na wynagrodzenia urzędników.

- Trzeba jednak dodać, że ta podwyżka nie zwiększa deficytu gminnego, bo mamy w budżecie wolne środki, z których te podwyżki zostaną sfinansowane, jeśli uchwała będzie przegłosowana - mówi przewodniczący Henryk Krawczyk.

Szefowie podkrakowskich gmin wiedzą, że pozyskanie dobrych pracowników jest trudne. W mijającej kadencji wójtowie i burmistrzowie wielokrotnie wskazywali, że pracownicy z urzędów "uciekają". W gminach i gminnych instytucjach przybywa zadań do obsługi, są nowe programy, rządowe przedsięwzięcia spadają na gminy raz po raz. Wzrost nakładów na administrację jest nieunikniony i wie to każdy samorządowiec, radny, a nawet sołtys.

Przypomnijmy, że w obecnie kończącej się kadencji w wielu gminach były kłopoty z kadrą pracowniczą. Jedni drugim podpierali doświadczonych pracowników, niektórzy za większymi pieniędzmi szli do Krakowa, bogatszych gmin lub do samorządów wyższych szczebli.

Osuwisko na cmentarzu w Rudawie

Osuwisko na cmentarzu w Rudawie. Ekshumowali groby z zagrożo...

Kto i kiedy powoduje wypadki drogowe w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski