18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Programiści nie szukają pracy. To pracodawcy ich poszukują.

Marcin Banasik
FOT. MARCIN OLIVA SOTO
Praca. Informatycy chcą pracować w korporacjach. Nie interesują ich zalety małych firm.

Według analiz rynku pracy najbardziej poszukiwane zawody związane są z branżą IT. W szczególności dotyczy to programistów. Obecnie oferty skierowane do specjalistów z tego zakresu stanowią blisko 20 procent wszystkich propozycji.

Przekłada się to bezpośrednio na sytuację rynkową. Już w tej chwili niedobór kadry IT w Polsce osiąga poziom 25 – 30 procent. Perspektyw na zmianę sytuacji nie dają przewidywania Unii Europejskiej, która obliczyła, że do 2016 r. powstanie około 700 tysięcy nowych miejsc pracy dla pro­­g­­ramistów. W połączeniu z relatywnie niewielką liczbą studentów i absolwentów szkół technicznych stanowi to istotny problem dla polskich pracodawców, którzy mają coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników.

Brak kandydatów do pracy prowadzi do zaostrzenia konkurencji między pracodawcami. Większość z nich szuka pracowników już wśród studentów pierwszego i drugiego roku, organizując szkolenia i prowadząc aktywną rekrutację.

Jednocześnie zwiększenie zaangażowania firm w pozyskiwanie pracowników powoduje spadek aktywności wśród części młodych ludzi, którzy źle interpretując intencję takich akcji, nabierają zbytniej pewności siebie. Sprawia to, że potencjalni kandydaci mają coraz większe wymagania, które często są nieadekwatne do ich umiejętności.

– W grupie początkujących programistów funkcjonuje błędne przekonanie, że już sam fakt bycia studentem studiów informatycznych gwarantuje zatrudnienie i wysokie zarobki – tłumaczy Paweł Elbanow­ski z Programa.pl. Ekspert dodaje, że większość kandydatów ma oczekiwania przewyższające ich umiejętności.

Wynikać to może nie tylko z braków personalnych, ale także z danych na temat zarobków.

W branży IT w 2013 roku średnie wynagrodzenie programisty wyniosło 6 tysięcy złotych brutto i regularnie rośnie. Co więcej, jak pokazują wyniki przeprowadzonych ankiet, początkujący programiści najbardziej cenią doświadczenie zdobyte w trakcie pracy w dużych korporacjach, ignorując zalety małych firm.

– Tymczasem praca w małej firmie jest dużo korzystniejsza dla młodego programisty niż praca w korporacji, ponieważ posiada on realny wpływ na projekt, a jego wkład nie ginie w gąszczu korporacyjnych struktur – wyjaśnia Paweł Elbanowski. Dodaje, że w atmosferze małego, zgranego zespołu łatwiej nabywa się nowe umiejętności i uczy pracy z innymi.

Problem ten przekłada się nie tylko na pracodawców, ale i na pracowników, którzy obserwując rynek pracy kreują nieprawdziwy obraz branży, w której to firmy i agencje mają za zadanie przekonywać ich o swojej wartości, a nie odwrotnie.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski