MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promieniujące Orionidy

Redakcja
Słońce w pierwszym dniu miesiąca wschodzi o godz. 6.39, a zachodzi o 18.19; natomiast ostatniego października wzejdzie o godz. 6.28 i uda się na "spoczynek" o godz. 16.19. Nie do wiary, ale ten dzień będzie jeszcze dłuższy od najkrótszego dnia w roku (22 grudnia) o 1 godzinę i 46 minut!

Spojrzenie w październikowe niebo

     Ciemne bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, będziemy mieli na przełomie drugiej i trzeciej dekady, bowiem kolejność faz Księżyca jest następująca: pełnia 5 X o godz. 22.00, ostatnia kwadra 12 X o godz. 13.00, nów 20 X o godz. 12.00 i pierwsza kwadra 28 X o godz. 13.00. W perygeum (najbliżej Ziemi) Księżyc znajdzie się 6 X o godz. 15.00, a w apogeum (najdalej od Ziemi) będzie 21 października o godz. 7.00.
     Merkury i Wenus znajdują się na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne. Nad ranem, na godzinę przed wschodem Słońca, na południowym wschodzie możemy obserwować (o ile mgły poranne na to pozwolą) Marsa, jako gwiazdkę +1,6 wielkości. Jowisz (-2,9 wielkość gwiazdowa) widoczny będzie przez całą noc. Saturn (zerowa wielkość), dostępny do obserwacji też przez całą noc, będzie w opozycji 23 października, czyli patrząc z Ziemi znajdzie się po przeciwnej stronie niż Słońce. Uran (6 wielkość) i Neptun (8 wielkość) widoczne są obok siebie w pierwszej połowie nocy, w gwiazdozbiorze Koziorożca.
     Od 2 października do 7 listopada promieniują meteory z roju Orionidów, które wchodzą w górne warstwy atmosfery Ziemi z prędkością nieco ponad 60 km/s., Maksimum roju przypada w nocy 21/22 X, możemy wtedy oczekiwać 25-30 "spadających gwiazd" na godzinę. Rój ten to pozostałość po warkoczu słynnej komety Halleya. Radiant meteorów leży na granicy gwiazdozbiorów**Oriona i Bliźniąt (południowowschodnia część nieba). Obserwacje możemy rozpocząć tuż przed północą, aż do rana; w tym roku warunki do obserwacji są bardzo dobre (Księżyc w nowiu).
      ADAM MICHALEC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski