Prospołeczne Centrum Informacji

EKT
Udostępnij:
Wczoraj w Zabierzowie otwarte zostało Gminne Centrum Informacji, które powstało ze środków przyznanych gminie w formie grantu przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Programu Aktywizacja Zawodowa Absolwentów pt. "Pierwsza praca".

W Zabierzowie

   Konkurs na utworzenie GCI ogłosiło Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, mając na celu stworzenie mieszkańcom warunków ułatwiających dostęp do informacji o rynku pracy. Z przyznanej dotacji (51 tys. zł) GCI wyposażono m.in. w 5 komputerów, drukarki i skaner. Pomieszczenia w budynku przy ul. Kolejowej 28 wyremontowane zostały ze środków budżetowych gminy, która grant na utworzenie centrum otrzymała razem z 28 gminami w Małopolsce. W powiecie krakowskim przyznano go także gminie Czernichów. Gmina na utworzenie centrum wydała 60 tys. zł, m.in. na łącza internetowe, utrzymanie lokalu i zatrudnienie pracowników.
   Centrum połączone zostało z Lokalnym Ośrodkiem Informacyjno-Doradczym prowadzonym przez UP Powiatu Krakowskiego. Jak poinformował starosta krakowski Jacek Krupa LOI-D funkcjonował będzie do końca roku, ale gmina jest przygotowana do prowadzenia takiej placówki i będzie ubiegać się o kolejne granty w innych programach, co pozwoli na jeszcze w większym stopniu poszerzenie zakresu działalności.
   - Powstałe GCI różni się od urzędów pracy, bo one zajmują się osobami bezrobotnymi, natomiast centra mają prospołeczny charakter i szerszy zakres działania: wspieranie aktywności mieszkańców poprzez m.in. umożliwianie im korzystania z Internetu, stałych kontaktów z przedsiębiorcami - mówił starosta. Współpracą z GCI zainteresowane są lokalne firmy, Jurajska Izba Gospodarcza zamierza np. organizować szkolenia dla bezrobotnych, a także pełnić dyżury, podczas których członkowie izby udzielać będą informacji w sprawach przedsiębiorczości, np. założenia własnej działalności gospodarczej, możliwości uzyskania pożyczek czy kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami.
   GCI obsługuje trzech pracowników: dwie osoby z LOI-D-u: Agnieszka Janik i Paulina Kowalik oraz w ramach prac interwencyjnych Sławomir Kawalec.
   Będzie ono czynne codziennie włącznie z sobotami i niedzielami w godz. 7-21.
   W GCI będzie można uzyskać wszelkie informacje związane z rynkiem pracy (oferty pracy, szkolenia dla bezrobotnych, możliwość uzyskania pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej).
   Wczoraj na tablicach w centrum widniało ponad 400 ofert pracy. Około 150 pozyskało GCI, pozostałe przekazały inne LOI-D-y, m.in. z Czernichowa, Mogilan, Skały, Sułoszowej i Wielkiej Wsi. Także dostępne są oferty klubu Aktywizacji i Treningu "Ekspres Praca" w Krakowie.
   Pracownicy centrum pomogą też napisać CV i list motywacyjny, skierują do firmy poszukującej pracownika, podpowiedzą, jak rozmawiać z pracodawcą. - Mamy ambitne plany wykorzystania GCI. Liczymy, że uda się utworzyć w nim ośrodek integracji młodzieży, a powinno to być łatwe, ponieważ centrum powstało naprzeciwko gimnazjum - powiedział wójt gminy Józef Krzyworzeka.
   GCI w znacznym stopniu ułatwi mieszkańcom dostęp do informacji, bo nie będą musieli jeździć do filii UPPK w Krzeszowicach. W lokalu znajdują się trzy pomieszczenia: pracownia komputerowa, stanowisko pośrednictwa pracy oraz niewielkie lokum z komputerem służące do indywidualnych rozmów, np. psychologiem czy doradcą zawodowym.
   Uczestnicy wczorajszej uroczystości, obejrzeli nowy Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy, z otwartą niedawno halą sportową i krytą pływalnią, która w tym miesiącu oddana zostanie do użytku.
Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie