MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Na konferencji o obwodnicy, czyli dlaczego burmistrz nie myśli Walentynkach

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Proponowane warianty przebiegu II części obwodnicy Proszowic
Proponowane warianty przebiegu II części obwodnicy Proszowic Aleksander Gąciarz
Zarząd województwa postanowił w Proszowicach zorganizować konferencję "4 lata dla Małopolski. Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027". W trakcie spotkania podsumowano ostatnią kadencję samorządu, skupiając się na inwestycjach wykonanych w powiatach proszowickim, krakowskim, miechowskim i wielickim. Jednym z poruszonych tematów była kontynuacja budowy obwodnicy Proszowic.

Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

od 16 lat

- To nie jest więc wyborczy, tylko spotkanie informacyjne – zaznaczył marszałek Witold Kozłowski, po czym członkowie zarządu omówili swoje „działki”. Józef Gawron mówił o gospodarce, Iwona Gibas o kulturze i turystyce, dyrektor Departamentu Edukacji Dariusz Styrna o sprawach oświaty i nauki.

Dla mieszkańców Proszowic najciekawszy był wątek drogowo-transportowy, o którym opowiadał wicemarszałek Łukasz Smółka. A stało się tak, ponieważ jednym z tematów była długo wyczekiwana kontynuacja budowy II etapu obwodnicy Proszowic. Tak, jak w bólach rodziła się koncepcja nowej drogi (do realizacji został wybrany ósmy z kolei wariant), tak z trudem posuwa się postępowanie przetargowe. Ogłoszone jeszcze w listopadzie, jak dotąd nie zostało rozstrzygnięte, a lista wprowadzonych zmian jest wyjątkowo długa.

Jest to po części efektem ogromnej ilości zapytań, jakie do Zarządu Dróg Wojewódzkich kierowali w tej sprawie potencjalni wykonawcy. Jak nam powiedział kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Jakubowicach Tomasz Dąbrowski, tych zapytań było około 150.

- Na każde z nich musieliśmy odpowiedzieć, co wydłużyło procedurę przetargową – zaznacza.

Z drugiej strony taka sytuacja może ostatecznie wyjść na dobre, gdyż duża ilość zapytań, może zaowocować dużą ilością złożonych ofert. A wtedy zawsze jest większa szansa na to, że pojawią się propozycje korzystne finansowo. Otwarcie tych ofert ma nastąpić 14 lutego.

- Mam nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć i dotrzymamy danego słowa – deklarował marszałek Smółka.

Na inwestycje, której koszty są szacowane na 68 milionów złotych, kierowcy i mieszkańcy miasta czekają z niecierpliwością. Oddana do użytku w 2011 roku pierwsza część obwodnicy tylko częściowo spełnia swoją rolę. Wyprowadziła z centrum ruch na kierunku Kraków – Kazimierza Wielka, ale już pojazdy jadące w stronę Nowego Brzeska czy Koszyc muszą wjeżdżać do centrum Proszowic.

- Czternastego lutego na pewno nie będę myślał o Walentynkach tylko o tym, jakie pojawią się oferty w przetargu na budowę obwodnicy – mówi burmistrz Grzegorz Cichy.

Prelegentów i gości, występujących podczas konferencji w Proszowicach, można zobaczyć w załączonej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski