Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Radni uchwalili budżet, ale przy okazji wylali wszystkie swoje żale

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Ponad 20 milionów złotych będą kosztować tegoroczne prace przy modernizacji stacji uzdatniania wody w Proszowicach. To jedna z największych inwestycji w gminie w ostatnich latach.
Ponad 20 milionów złotych będą kosztować tegoroczne prace przy modernizacji stacji uzdatniania wody w Proszowicach. To jedna z największych inwestycji w gminie w ostatnich latach. Aleksander Gąciarz
Proszowicka Rada Miejska przyjęła w czwartek budżet gminy na 2023 rok. I choć uchwała przeszła znaczną większością głosów, to podjęcie ostatecznej decyzji poprzedziła trzygodzinna dyskusja, w czasie której radni długo wymieniali swoje zastrzeżenia do treści dokumentu, ale przede wszystkim do sposobu jego przygotowania.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

W budżecie najważniejsze są liczby, od nich zatem zacznijmy. Dochody gminy na bieżący rok zostały zaplanowane w wysokości nieco ponad 95 mln zł, natomiast wydatki to niespełna 96,9 mln. Z tej ostatniej kwoty nieco ponad 30 mln gmina zamierza wydać na inwestycje. Warto też wspomnieć o emisji obligacji w wysokości 3 mln zł, kwocie 2,722 mln jako obsłudze zadłużenia oraz ponad 49 mln planowanego na koniec roku zadłużenia budżetu (1,4 mln mniej niż obecnie).

O tym, że dyskusja nad budżetem może być gorąca, świadczyły już wyniki głosowań poszczególnych komisji. Dokument poprała tylko Komisja Oświaty, na Komisji Budżetu i Planu był remis, Komisje Mienia oraz Rolnictwa i Ochrony Środowiska zaopiniowały dokument negatywnie.

Tym, co wzbudziło niezadowolenie radnych był sposób przygotowania budżetu, których ich zdaniem w niedostatecznym stopniu uwzględniał zgłaszane przez radnych wnioski. Zwracali też uwagę na nierównomierny podział środków pomiędzy poszczególne miejscowości.

- Z około 30 wniosków budżetowych zostało uwzględnionych pięć, z czego trzy z jednej miejscowości – przekonywał wiceprzewodniczący Rady Wiesław Pabjańczyk.

Takie proporcje radni uznali za niesprawiedliwe zwłaszcza, że tą potraktowaną w wyjątkowo przychylny sposób miejscowością był Klimontów, z którego pochodzi urzędujący burmistrz Grzegorz Cichy.

- Ciężko zrozumieć dlaczego dla jednej miejscowości są pieniądze na kilka zadań, a dla innych nie ma wcale – mówił Ireneusz Świeca z sąsiadującego z Klimontowem Ostrowa.

Burmistrz jednak nie zgadzał się takim stanowiskiem.

- W budżecie uwzględniliśmy około dziesięciu wniosków radnych i to z różnych miejscowości – przekonywał i wyjaśniał, że nie wszystkie postulaty zgłaszane przez radnych znalazły się w części inwestycyjnej.

Zwracał też uwagę, że gmina nie zdecydowała się na podjęcie większej liczby inwestycji ze względu na spadek dochodów, spowodowany m. in. mniejszym udziałem w podatku dochodowym. Mówił też o rosnących cenach energii i usług oraz ogólnie niestabilnie sytuacji finansowej.

- To jest przede wszystkim budżet kontynuacji inwestycji rozpoczętych wcześniej – mówił.

Radni mieli też zastrzeżenia do sposobu pracy nad budżetem. Sprawa pojawiła się w momencie, gdy Robert Gajdę postawił wniosek o uwzględnieniu w budżecie środków na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Żębocinie. Padły wówczas argumenty, że choć wniosek jest zasadny i pod względem formalnym prawidłowy (radny wskazał źródło jego finansowani), to jednak sesja budżetowa nie jest odpowiednim momentem do zgłaszania tego rodzaju postulatów.

- Na to był czas na komisjach – usłyszeli radni, na co replikowali, że: - Na komisjach ciągle mówiono nam, że pieniądze są już podzielone, wszystko jest ustalone i nie wolno niczego zmieniać.

Skarbnik Aneta Lipowiecka zaprzeczała, jakoby używała takich stwierdzeń, ale nie wszyscy wyglądali na przekonanych.

Ostatecznie za budżetem zagłosowało 12 radnych. Przeciw byli Ireneusz Świeca oraz przewodniczący Komisji Budżetowej Grzegorz Sopala.

Lista zaplanowanych na 2023 rok najważniejszych inwestycji w gminie Proszowice wygląda następująco:

  • Kontynuacja modernizacji stacji uzdatniania wody w Proszowicach - 20,9 mln złotych.
  • Przebudowa rowu między ulicą Królewską a Szreniawą – 100 tys.
  • Kontynuacja budowy kanalizacji na ulicach Wesoła, Reja, Królewska - 200 tys.
  • Budowa kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągu na ulicy Zacisze - 550 tys.
  • Zakup materiałów na modernizacje awaryjnych odcinków sieci wodociągowej poza miastem - 300 tys. (wykonawstwo pokryją Wodociągi Proszowickie)
  • Budowa ciągu pieszo rowerowego przy drodze wojewódzkiej nr 776 w Klimontowie - 1 mln
  • Przebudowa drogi w Jakubowicach z budową chodnika i zatoki przystankowej – 2 mln
  • Dokończenie przebudowy skrzyżowania ulicy 3 Maja i Reja – 232 tys.
  • Kontynuacja budowy parkingów park and ride – 1,8 mln
  • Kontynuacja przebudowa kotłowni w SP w Kościelcu – 350 tys.
  • Kontynuacja adaptacji pomieszczeń SP w Klimontowie na potrzeby przedszkola – 150 tys.
  • Kontynuacja termomodernizacji SP w Szczytnikach – 236 tys.
  • Dokończenie budowy i wyposażenie Biblioteki Publicznej - 600 tys.
  • Kontynuacja remontu boiska i budowa szatni Płomienia Kościelec – 115 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski