Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. "Widzę - Reaguję – Pomagam". W targową środę przeciw rodzinnej przemocy przeszli przez ulice

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Środowa akcja informacyjna w Proszowicach
Środowa akcja informacyjna w Proszowicach Piotr Łakomski
W przedświąteczną targową środę (5 kwietnia) przez ulice Proszowic i wypełniony plac targowy przeszli uczestnicy kampanii społecznej "Widzę - Reaguję – Pomagam". Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem przemocy w rodzinie.

Tegoroczna akcja kładła nacisk szczególnie na przemoc wobec dzieci. Miała uczulić i skłonić do bezwzględnego reagowania na każdy sygnał, świadczący o podejrzeniu doznawania przez dziecko krzywdy, w formie przemocy fizyczne, emocjonalnej, zaniedbywania, czy też wykorzystywania seksualnego.

- W rozmowach z mieszkańcami powiatu apelowaliśmy o reagowanie na agresję, szczególnie w relacjach rodzinnych. Najistotniejsze w zatrzymaniu przemocy jest zgłoszenie tego faktu. Prosimy mieszkańców, aby zwracali uwagę na to, co dzieje się wokół nich, aby każdą niepokojącą sytuację, w szczególności dotyczącą dzieci zgłaszali. Każda taka sytuacja, każde anonimowe nawet zgłoszenie dotyczące podejrzenia krzywdzenia jest zawsze sprawdzane – mówią przedstawiciele PCPR w Proszowicach.

Rozmowy i ulotki dla mieszkańców

Podczas kampanii przeprowadzono kilkadziesiąt rozmów z mieszkańcami, rozdano kilkaset ulotek zawierających informacje o instytucjach działających na terenie powiatu, do których można zwrócić się o pomoc i otrzymać bezpłatne wsparcie m. in. psychologiczne lub też wysłać nawet anonimowe zgłoszenie o podejrzeniu stosowania przemocy w rodzinie, a zwłaszcza krzywdzeniu dziecka.

W akcji wzięli udział pracownicy PCPR w Proszowicach, ośrodków pomocy społecznej w Proszowicach, Koniuszy, Koszycach, Nowym Brzesku i Radziemicach, dzielnicowi oraz członkowie Stowarzyszenia Bartosz Krystyna Jeżowska z Witowa i Stanisław Piątek z Kuchar.

- Mamy nadzieję, że wiele rozdanych ulotek trafi także do rąk osób, które zdecydują się przerwać milczenie i skorzystają ze wsparcia instytucji. Jeżeli, ktoś jest świadkiem przemocy, być może wręczy ulotkę osobie, która nie wie, od czego zacząć, gdzie szukać pomocy, czy chce porozmawiać z psychologiem.

O przypadkach przemocy można informować anonimowo pod całodobowym telefonem interwencyjnym PCPR w Proszowicach 604-931-160.

Poniżej przypominamy zdjęcia z ubiegłorocznej akcji.

Na targu była okazja do zrobienia wspólnego zdjęcia z Wielkanocnym Królikiem

Przedświąteczny targ w Proszowicach, czyli królik przeciw pr...

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski