MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa IPN

Ryszard Terlecki
Wszystko jest polityką. Instytut Pamięci Narodowej to jedna z tych instytucji, które udały się III RP. Niestety, tylko do czasu. Po śmierci Janusza Kurtyki, który zginął pod Smoleńskiem oraz po zmianach narzuconych przez Platformę w 2010 roku, IPN popadł w stan marazmu i politycznej poprawności.

Zadaniem Instytutu miało być zmierzenie się z niszczycielską spuścizną komunizmu w wymiarze materialnym i duchowym. Zamiast jasnego przekazu, odróżniającego sprawców od ofiar, IPN coraz częściej redukował historię PRL do śmiesznej egzotyki: saturatory, bary mleczne, zawodowi kolejkowicze, zakładowe wczasy.

Zamiast zgodnego z ustawą badania akt komunistycznej bezpieki oraz popularyzowania tych badań, IPN infantylizował swoją działalność, koncentrując się na grach, komiksach itp. Marnowano intelektualny potencjał pracowników, a zdarzało się, że historycy z tytułem doktora prowadzili zajęcia z dziećmi. Wydawnictwo IPN marnowało ogromne możliwości, zaniedbując dystrybucję książek, które bezużytecznie zalegały magazyny. Kierownictwo IPN odbywało dziesiątki kosztownych podróży, w tym wiele zaoceanicznych, mówiono nawet złośliwie o powstaniu biura IPN Travel.

Do Sejmu trafił właśnie projekt zmiany ustawy o IPN, która przede wszystkim likwiduje Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, niepotrzebnie dublującą zadania Instytutu, upraszcza wybór prezesa IPN, którego wyboru dokona Sejm za zgodą Senatu i po zasięgnięciu opinii Kolegium Instytutu.

Równocześnie w miejsce dotychczasowej Rady Instytutu, krępującej działania prezesa, przywrócone zostanie Kolegium IPN, jako organ opiniodawczo-doradczy, w skład którego wejdzie 9 osób, powoływanych przez Prezydenta RP (dwie osoby), Sejm RP (pięć osób) oraz Senat RP (dwie osoby). Ustawa reguluje zakres prac przy poszukiwaniu miejsc spoczynku osób, które straciły życie w walce z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji od 8 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku. W Instytucie powstanie Baza Materiału Genetycznego, zawierająca informacje o krewnych ofiar oraz oznaczenia materiału genetycznego zwłok i szczątków ofiar, a także dane o miejscu ich przechowywania.

IPN stanie się najważniejszą instytucją zajmującą się polityką historyczną polskiego państwa. Jednym z jego zadań będzie upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o najważniejszych wydarzeniach historycznych, popularyzację porozbiorowej i najnowszej historii Polski jako elementu wychowania patriotycznego, informowanie o metodach, miejscach i sprawcach zbrodni popełnionych przeciwko Narodowi Polskiemu. Można mieć nadzieję, że odnowiony Instytut nawiąże do czasów swojej świetności za prezesury prof. Janusza Kurtyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski