Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed magistrem inżynierem ciekawa kariera zawodowa

(MAS)
Uroczystość wręczenia dyplomów z udziałem prorektora Politechniki Krakowskiej Jerzego Zająca i dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska Stanisława Rybickiego
Uroczystość wręczenia dyplomów z udziałem prorektora Politechniki Krakowskiej Jerzego Zająca i dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska Stanisława Rybickiego fot. Jan Zych
Studia. Trwa rekrutacja na studia magisterskie (II stopnia) na Politechnice Krakowskiej. Na kandydatów czeka 2,5 tysiąca miejsc na bezpłatnych studiach stacjonarnych.

W zimowej ofercie PK jest 21 kierunków studiów stacjonarnych (niektóre są prowadzone na kilku wydziałach i różnią się programami studiów). Cztery- architekturę, budownictwo, inżynierię chemiczną i procesową oraz mechanikę i budowę maszyn - można studiować zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W sumie na studiach II stopnia, zakończonych zdobyciem tytułu magistra, Politechnika proponuje kształcenie w ramach blisko 80 specjalności.

II stopień do dobrej pracy

- Studia magisterskie są bezpośrednim przygotowaniem do pracy w zawodzie inżyniera, specjalizują wykształcenie zdobyte na studiach I stopnia. Nie dziwi nas więc, że zdecydowana większość naszych absolwentów studiów inżynierskich kontynuuje kształcenie na studiach II stopnia. To bardzo mądry wybór, bo studia magisterskie na Politechnice bardzo dobrze przygotowują do wyzwań zawodowych. Potwierdzają to badania losów magistrów inżynierów z dyplomem PK, prowadzone przez Biuro Karier Politechniki - podkreśla dr hab. inż. Jerzy Zając, prorektor PK do spraw kształcenia.

- Z ostatnich badań - rocznika 2015 - wiemy, że w pół roku po obronie pracy magisterskiej pracuje aż 92 procent absolwentów Politechniki. Blisko trzy czwarte badanych znalazło pracę jeszcze przed końcem studiów albo do miesiąca po obronie. 80 proc. badanych pracuje na podstawie umowy o pracę. Absolwenci z tytułem magistra uważają, że zwiększa on szanse na to, by stać się specjalistą w swojej dziedzinie i lepiej zarabiać. Bardzo dobrze oceniają swoje perspektywy na rynku pracy.

Wiedza i doświadczenie procentują

Znakomite perspektywy zawodowe absolwentów PK potwierdzają badania ich losów po 3 latach od ukończenia studiów. - Prowadzimy takie badania regularnie i wiemy, że z biegiem lat sytuacja absolwentów PK jest coraz lepsza: wzrasta liczba zatrudnionych oraz pracujących w wyuczonym zawodzie, rośnie odsetek absolwentów-przedsiębiorców, wzrasta też wynagrodzenie i zadowolenie z zarobków - potwierdza dr Maja Ziętara, kierownik Biura Karier PK.

- Z najnowszych badań, absolwentów z 2013 roku po 3 latach od ukończenia studiów wynika, że pracuje 95 proc. badanych, w tym 90 proc. na stanowiskach zgodnych z wykształceniem. Umowę o pracę ma 94,4 proc. pracujących, a wynagrodzenie rośnie niemal dwukrotnie. Mediana zarobków wynosi 4-4,5 tys. zł, ponad połowa badanych zarabia powyżej 4 tysięcy, a co trzeci powyżej 5 tys. zł.

Jaka jest recepta uczelni na tak dobre przygotowanie młodych ludzi do późniejszej pracy? - Na studiach I stopnia wyposażamy naszych studentów w solidne ogólne wykształcenie inżynierskie, a na studiach magisterskich pogłębiamy je o specjalistyczną wiedzę i umiejętności, adekwatne do zainteresowań studentów i wymogów przyszłej pracy - wyjaśnia prorektor Jerzy Zając.

- W ramach kształcenia na II stopniu proponujemy nowoczesne specjalności, obejmujące bogate spektrum możliwości, które stoją przed inżynierami na rynku pracy. Ofertę specjalności stale monitorujemy i modyfikujemy we współpracy z przedsiębiorcami. W ostatnim czasie wprowadziliśmy nowe specjalności na międzywydziałowym kierunku gospodarka przestrzenna. Można go teraz u nas studiować na II stopniu na trzech wydziałach - Architektury, Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Środowiska - wybierając pomiędzy specjalnościami: urbanistyka i transport oraz planowanie przestrzenne i gospodarka komunalna.

Nowoczesne specjalności

Ciekawe specjalności można znaleźć na PK w ramach każdego kierunku. Na budownictwie (prowadzonym przez dwa wydziały - Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Środowiska), wybierać można spośród 13 specjalności. To m.in. budowlane obiekty inteligentne, budownictwo wodne i geotechnika, drogi kolejowe, drogi, ulice i autostrady, infrastruktura transportu lotniczego, inżynieria wodna i komunalna czy budowle - informacja i modelowanie (BIM).

Politechnika Krakowska jest pierwszą uczelnią w kraju oferującą studia z zakresu BIM, najnowszej technologii informatycznej dla budownictwa. To obecnie najbardziej rewolucyjne narzędzie w rękach specjalistów z branży budowlanej. Umożliwia znaczne oszczędności czasu i kosztów na każdym etapie życia inwestycji, pozwala też realizować postulaty budownictwa energooszczędnego i zrównoważonego.

Także kierunek transport, prowadzony na PK na dwóch wydziałach (Inżynierii Lądowej i Mechanicznym), proponuje atrakcyjne specjalności, m.in.: inteligentne zintegrowane systemy transportowe i logistyczne, transport kolejowy, lotniczy, miejski, logistykę i spedycję, eksploatację i mechatronikę samochodów, inżynierię maszyn budowlanych i systemów transportu przemysłowego.

Każdy wydział PK ma w ofercie propozycje, które odzwierciedlają potrzeby pracodawców poszczególnych inżynierskich branż. Na Wydziale Mechanicznym to np.: biomechanika czy inżynieria kliniczna (na kierunku inżynieria biomedyczna), mechatronika, automatyzacja systemów wytwarzania (na automatyce i robotyce), energetyka odnawialna, systemy i urządzenia energetyczne (na energetyce), budowa i badania pojazdów samochodowych, silniki spalinowe (na mechanice i budowie maszyn).

Na technologie multimedialne, modelowanie komputerowe czy komputerową analizę obrazu i sygnału (na kierunku fizyka techniczna) oraz grafikę komputerową i multimedia, teleinformatykę (w ramach kierunku informatyka) zaprasza z kolei Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki. Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej proponuje m.in. odnawialne źródła energii elektrycznej (energetyka), elektroenergetykę, elektryczne urządzenia sterowania czy monitoring i diagnostykę układów elektrycznych (na elektrotechnice).

Biotechnologię przemysłową i w ochronie środowiska, chemię budowlaną, technologie nanomateriałowe, technologię polimerów czy chemię i technologię kosmetyków można studiować na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. Hydrotechnika i geoinżynieria, inżynieria sanitarna czy instalacje i urządzenia cieplne i zdrowotne to propozycje Wydziału Inżynierii Środowiska. Na Wydziale Architektury można wybrać architekturę (także po angielsku) lub architekturę krajobrazu.

Rekrutacja na studia II stopnia już się rozpoczęła, potrwa do lutego (najkrócej - do 6 lutego - na Wydziale Architektury). O przyjęcie można się ubiegać mając tytuł inżyniera, licencjata, magistra lub magistra inżyniera, uzyskany na tym samym lub pokrewnym kierunku studiów. Formularz rejestracji, harmonogram rekrutacji, opis kierunków i specjalności, zasady rekrutacji (na niektórych kierunkach obowiązuje egzamin, test kompetencji, przedstawienie portfolio) można znaleźć na stronie www.pk.edu.pl w zakładce rekrutacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski