Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami wiek wody

Redakcja
Organizowana jest ona przez Oddział Wielkopolski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, odbywa się w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej. Od 1935 r. konferencje odbywały się w Poznaniu, w tym roku postanowiono ją po raz pierwszy urządzić w Krakowie - w stolicy kultury europejskiej 2000. Zapowiedziało w niej udział ok. 450 specjalistów z wyższych uczelni, ośrodków badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw projektujących, produkujących czy eksploatujących urządzenia wodociągowe. Uczestnicy reprezentują 35 krajów.

Aby była czysta i smaczna

 Nadchodzący XXI wiek ma być wiekiem wody. Jak stwierdzono, 80 krajów świata (40 proc. ludności) już dziś odczuwa poważny brak wody, a w 2025 r. dotknie on już dwie trzecie mieszkańców Ziemi. Na mapie świata do stref najbardziej zagrożonych należy Afryka, państwa Bliskiego Wschodu i... Polska, która miałaby być w 2025 r. centrum suszy europejskiej (nasze zasoby wody na jednego mieszkańca to jedna trzecia w stosunku do tego, czym dysponują kraje Europy Zachodniej). ONZ przewiduje 300 możliwych konfliktów, jakie będą się rozgrywać o dostęp do wody. Od wczoraj o problemie wody dyskutują w Krakowie uczestnicy trzydniowej IV Międzynarodowej Konferencji "Zaopatrzenie w wodę, jakość i ochrona wód".
 Referaty i dyskusje dotykają takich problemów, jak np.: ujmowanie wody w systemach wodociągowych, ochrona źródeł, technologie uzdatniania wody, zasady projektowania i eksploatacji optymalnych sieci wodociągowych, wymagania dotyczące jakości wody pitnej. Wczoraj mówiono m.in. o ekonomii zużycia wody, rozważano, czy woda należy się każdemu w dowolnych ilościach; przypomniano, iż w starożytnym Rzymie każdemu należało się tyle wody, ile mógł unieść na plecach. Wskazywano też na wpływ cen wody na jej poszanowanie. Na konferencji prezentowano nowo powstałe pismo "Woda i życie" (pierwszy numer kwartalnika ukazał się we wrześniu), które ma na celu edukację i uwrażliwienie społeczeństwa na zagadnienia związane z wodą; redaktorem naczelnym pisma jest Bernard Margueritte.
 Według naukowców, stan wody pitnej w Polsce jest niezły pod względem bakteriologicznym, natomiast wiele do życzenia pozostawia jej smak. Tymczasem ideałem specjalistów od wody jest właśnie to, by można było zaczerpnąć z kranu wodę zdrową i smaczną.

(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski